Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:20.03.2023
Disciplina: Dezvoltare personală
Clasa: a IV-a ,, A”
Subiectul lecției: Munca și aprecierea ei.Valoarea și importanța muncii.Munca și prosperitatea.Aprecierea
muncii.Salariul.
Modulul: Proiectarea carierei profesionale și dezvoltarea spiritului antreprenorial
Tipul lecției: de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Competențe specifice:
4.2 Aprecierea valorii muncii personale și a celorlalți
Obiective operaționale :
O1-Să se încadreze activ în discuții;
O2- Să argumenteze importanța muncii în viața omului;
O3- Să citească cursiv, expresiv, conștient, fluient textul
O4- Să manifeste inițiativă în rezolvarea sarcinilor , respectând criteriile de succes;
Strategii didactice:
a)forme de organizare: frontal, individual, în grup;
b)metode și procedee: explicația, conversația, observația, jocul didactic,câmpul lexical, descoperirea, acrostihul,
lectura ghidată, exercițiu, cooperarea, prezentarea, puzzle.
c)mijloace instrucționale: lăptop, proiector, plicuri, floricele cu cuvinte, sipețel, fișe, caiet,stilou.
Bibliografie:
1. Ministerul Educației,Culturii și Cercetării al Republicii Moldova,,Curriculum național
învățământ primar Chișinău ,2018
2. Ministerul Educației,Culturii și Cercetării al Republicii Moldova ,,Ghid de implimentarea a
curriculumui pentru învățământul primar Chișinău,2018;
3. Repere Metodologice Privind Organizarea Procesului Educațional La Disciplina Școlară
Dezvoltare Personală, 2022;
4. Dezvoltarea personală clasa a IV-a /Inesa Tăutu, Olga Chirchin.-Chișinău: Dorința,
(Tipograf.,,Poligraf Design”)
5. Surse internet.
Procesul didactic
Etapele Ob. T. Activitatea învățător-elev Strategii didactice
lecției Forme de Metode Mijloace
organizare și
procedee
Evocare  Asigur condiții optime pentru bună
desfășurare a lecției.
 Rog să îmi arătați prin gesturi și
mimică cum vă simțiți la moment. frontal sipețel
 După cum vedeți am în mână un convers
sipețel în care voi colecta dorințe ația
O1
despre felul cum vreți să fiți astăzi la
individ. fișe
4 lecție. Dorințele le veți scrie pe fișele
ce le aveți pe bancă.
 Aceste valori pe care le-ați scris, se stilou
vor manifesta doar prin muncă și
străduință.
 Sper că ați auzit proverbul ,,Prin
muncă și străduință,vei ajunge la
dorință”.
Realizarea  Anunț subiectul lecției.
Sensului  Subiectul lecției de astăzi este:

conver-
sația

 Pentru început vă propun să realizăm frontal TIC


câmpul lexical al
cuvântului ,,Muncă”.

O câmpul
lexical
7

O  Cum credeți ce foloase ne aduce


nouă munca?

 În continuare propun să citim textul,


în baza lecturii ghidate încercând să
deduceți ce ar urma în continuare .
frontal

lectura
ghidată
TIC

O3

asaltul
frontal de idei

 Eu vreau să vă zic că munca nu este


o rușine.
 Tot nu este o rușine de a a avea un
serviciu și a a munci cinstit,la fel
cum o fac părinții voștri.
 Dar știțiCum credeți, de ce ei
muncesc părinții voștri?
 Știți de ce ei au un post de muncă?
 Ei fac toate acestea din necesitatea
O de a se întreține pe ei și pe voi,cei
care încă nu câștigați banii voștri?
 Și drept răsplată pentru munca lor ce
obțin?
frontal asaltul
 Dar voi elevii din clasa a IV-a ce TIC
O de idei
obțineți drept răsplată pentru munca
voastră?
 Cum credeți ce este salariul?

 Dragii meu ,dar vreau să-mi spuneți,


cunoașteți voi care sunt
responsabilitățile unui copil din exerci-
ciclul primar? țiu caiet
O  Ce trebuie să poată face un copil de
vârsta voastră?

stilou
acrosti-
hul

Lucru în grup
 În continuare vă propun să
completăm versurile poeziei cu
cuvintele din paranteză.

 Cum credeți că poate să fie munca?


 Vă propun să completăm acrostihul
cuvântului ,,Muncă” pornind de la
fiecare literă a cuvântului.

Reflecție  În continuare vă propun să realizăm


lucru în echipe ne vom repartiza în 5
echipe, fiecare echipă va primi câte
un plic în interiorul căruia veți avea
cuvintele unui proverb pe care le ve-ți
ordona pentru a descoperi proverbe
O
5 despre muncă și le ve-ți lipi pe coala
de hârtie. plicuri

exerci-
în grup țiu
flori cu
cuvinte
 Dar până a purcede la muncă să ne
aducem aminte care sunt Criteriile de
succes a lucrului în grup.
puzzle lipici
tablă

 Fiecare grup citește pe rând


O proverbul obținut și le afișează pe
tablă.
 Dragii mei ce am obținut la tablă?
 Ce legătură poate fi oare între
proberbele nostre și floare de pe
tablă?
Extindere  În continuare vreau să vă propun un
joc imaginați-vă că aveți o clepsidră a
timpului spuneți ce meserie ați doriți
să îmbrățișați în viitor și printr-un
cuvânt de ce doriți anume această Joc
O profesie. didactic
frontal
TIC

convers
 Pentru a îmbrățișa o meserie este ația
important ca să vă dezvoltați
aptitudinile muncind foarte
mult.Mai întâi de toate misiunea
voastră este:

S-ar putea să vă placă și