Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea școlară: 
Disciplina: Educație socială
Prof:
Unitatea de învățare: Eu și drepturile mele
Tema : Mă informez, învăț, acționez!
Data:
Clasa:a V- a
Durata:50 minute
Tipul lectiei :  Predare – învățare
Locul de desfășurare: sala de clasă

Competețe generale :
1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor
grupuri şi comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social
2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice
diferitelor grupuri şi comunități, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă şi
întreprinzător, respectiv prin manifestarea unui comportament social, civic şi economic activ

Competențe specifice :
1.1. Manifestarea interesului pentru formularea de întrebări cu privire la propriile drepturi și
responsabilități
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi
și responsabilități
1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în
contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copilului
2.1. Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de plecare în
rezolvarea lor
3.1. Exercitarea drepturilor și a responsabilităților în luarea unor decizii personale și de grup, în
condițiile respectării drepturilor celuilalt
3.2. Participarea la decizii de grup privind implicarea în promovarea și apărarea propriilor
drepturi

Competențe derivate/ Obiective operaționale


 a)informaționale:
       C1- să fie capabili să definească corect drepturile copilului și principalele caracteristici ale
acestora  ;  
      C2- să  identifice, să compare și să distingă principalele drepturi ale copilului din Convenție
;
 b)fomative:
      C3- să argumenteze nevoia respectării drepturilor copilului ;
       C4-să evalueze prin comparație, pe baza analizelor întreprinse și a discuțiilor purtate , toate
aceste puncte de vedere ;
     C5- Dezvoltarea competențelor de comunicare.
Strategii didactice:
Metode utilizate : conversația, explicația,analiza de text, problematizarea , abordarea
euristică , expunerea sistematică
Tipuri de evaluare : orală, scrisă
Mijloace didactice: Educație socială, manualul pentru clasa a V-a, Editura CD Press,
București, 2017
- tablă, markăr, fișe de lucru, culegere de texte  
Desfășurarea lecției
 

Momentele/ Conținutul Activitatea Activitatea elevilor Strate


Etapele lecției esențial profesorului gii
Moment - notarea absențelor Elevul de serviciu Conversația
organizatoric - observații anunță absenții
-1 min . - se pregatesc de lecție
Pregătirea - comunic elevilor - notează titlul lectiei în Conversația
pentru subiectul lecției și caiet
activitate competențele urmărite
3 min. - trezesc interesul și
dorința de a aborda -recită poeziile indicate Exercițiul
această problematică și se menționează
prin recitarea a câteva drepturile amintite în
poezii despre drepturile acele documente
copilului
Reactualizarea Despre drepturi și - solicit elevilor - își reamintesc Conversația
cunoștiințelor responsabilități informații despre tema noțiunile studiate
anterioare -Copil, părinte studiată anterior anterior. Problemati-
– 5 min. - Drepturi și - Avem drepturi, dar - răspund la cerințele zarea
responsabilități responsabilități? formulate Exercițiul
- Enumerați câteva - fac conexiuni cu
responsabilități ale conținuturi care au fost Explicația
voastre? prelucrate în lecția
-Care sunt precedentă
responsabilitățile
părinților?

-Se verifică tema Elevii prezintă


pentru acasă exercițiile de la pg 51
pe care le-au avut ca
temă
Predarea Drepturile copilului : - prezintă elevilor noile - identifică principalele Conversația
noilor Statul este obligat sã informații caracteristici ale
cunoștinte transpunã Convenției
– 25 min în practicã prevederile - argumentez
Convenției și necesitatea existentei si - exemplifică situații în Explicația
drepturile respectarii drepturilor care apar drepturi ale
recunoscute de copilului. copilului .
aceasta. Convenția a
fost semnată la 20 - prezint elevilor un - relevă și
nov. 1989 de citat din Convenție argumentează
Adunarea Generală a necesitatea respectării
ONU. Documentul - dirijez si sistematizez drepturilor copilului .
este semnat de peste observațiile elevilor
194 state și definește -se stabilesc - pun eventuale
drepturile copilului. principalele drepturi întrebări și notează
ale copilului noile informații
Sunt enumerate apoi
principalele drepturi
menționate în
document. - Se propune citirea -se citesc câteva
unui scurt fragment din drepturi regăsite în
Drepturile copilului Convenție Convenție
-nu pot exista drepturi -clasific drepturile
fara responsabilitati. copilului în :
1. drepturi de
Drepturile protecție, - clasifică principalele
fundamentale ale 2 drepturi de drepturi ale copilului .
copilului cuprinse în dezvoltare;
Convenţie: 3.drepturi de
- Dreptul la viaţă; participare
- Dreptul la un nume
şi o naţionalitate;
- Dreptul la educaţie;
-  Dreptul de a-şi
exprima liber ideile;
- Dreptul la îngrijire
medicală; - caută să descopere ei
-  Dreptul de a fi înșiți alte drepturi și să
protejat împotriva conștientizeze
oricărei formă de necesitatea respectării
violenţă, abuz sau lor .
neglijenţă;
-  Dreptul la joacă şi
timp liber.
Documentele în care
sunt proclamate
- exemplific
drepturile copilului:)
documentelor care
- Constituția României
proclamă drepturile
2003,cu modificările
copilui .
ulterioare;
-Declarația Universală - solicit elevilor
a Drepturilor Omului; aprecieri și exemple
( O.N.U.1948 ) privind alte drepturi ale
-Convenția ONU cu copilului;
privire la drepturile
copilului; - urmăresc formarea
-Legea 272 din 2004 abilităților de gândire
privind protecţia şi critică;
promovarea
drepturilor copilului; - comunic elevilor
-Legea educaţiei sarcinile de lucru si
naţionale, 2011; resursele
-Tratatul de la informaționale pentru
Lisabona 2007- studiul individual .
primul tratat UE în
care este menţionată
necesitatea protecţiei
şi promovării
drepturile copilului
(art. 2, alin 3 şi 5)

Fixarea noilor Se realizează prin - solicit elevilor - răspund la cerințele


cunoștințe citirea textului de la prezentarea succintă a formulate
– 4 min. pagina 52. informațiilor regăsite
în text
Evaluarea și - Se realizează prin - realizarea feedback – - răspund la întrebări
notare aplicarea unei Fișe cu ului prin evaluare - își iau notițe.
– 10 min. întrebări de evaluare scrisă . - primesc clarificări
pentru fixarea - fac aprecieri asupra asupra notelor acordate
noțiunilor ancoră răspunsurilor, realizez
notarea și se prezintă
greselile întâlnite
Acordarea - se prezintă tema -tema pentru acasă va -notează tema și sunt
temei pentru acasă fi de la pagina 53 din atenți la informațiile
– 2 min . manual oferite de către profesor
Drepturile copilului
Întreabă cineva: „Oare,
În lumea asta mare,
Ce ni-i mai drag sub soare?
Or fi averi, sau poate-o floare?”
 
-Nu! – răspunse o mămică –
Copilul e , acea fiinţă mică
Firavă ca o floare,
Datori să-l creştem mare.
 
Tot omul îl iubeşte
Şi legea-l ocroteşte.
El are drept în toate:
Să crească-n sănătate,
 
Cu liberă gândire
Şi-a inimii simţire,
Cu clară identitate,
Crescut în demnitate,
 
În familie adevărată
Cu mamă şi cu tată,
In pace şi iubire,
Cu cinste şi dăruire,
 
Nimic să nu-l rănească
Şi toţi să-l îngrijească
Ca mare ajuns,  neapărat,
Să fie un OM ADEVARAT.
CONVENŢIA CU PRIVIRE LA DREPTURILE COPILULUI

Fragment

ARTICOLUL 12 Statele părţi vor garanta copilului capabil de discernământ dreptul de a-şi
exprima liber opinia asupra oricărei probleme care îi priveşte, opiniile copilului urmând să
fie luate în considerare ţinându-se seama de vârsta sa şi de gradul său de maturitate.

ARTICOLUL 13 . Copilul are dreptul la libertatea de exprimare; acest drept cuprinde


libertatea de a căuta, de a primi şi de a difuza informaţii şi idei de orice natură, indiferent de
frontiere, sub formă orală, scrisă, tipărită sau artistică ori prin orice alte mijloace, la alegerea
copilului.

ARTICOLUL 14 . Statele părţi vor respecta dreptul copilului la libertatea de gândire, de


conştiinţă şi religie.

ARTICOLUL 15 Statele părţi recunosc drepturile copilului la libertatea de asociere şi la


libertatea de întrunire paşnică

ARTICOLUL 17 Statele părţi vor recunoaşte importanţa funcţiei îndeplinite de mijloacele de


informare în masă şi vor asigura accesul copilului la informaţie şi materiale provenind din
surse naţionale şi internaţionale, în special cele care urmăresc promovarea bunăstării sale
sociale, spirituale şi morale şi a sănătăţii sale fizice şi morale.

ARTICOLUL 29 1. Statele părţi sunt de acord că educaţia copilului trebuie să urmărească:

a) dezvoltarea plenară a personalităţii, a vocaţiilor şi a aptitudinilor mentale şi fizice ale


copilului;

b) cultivarea respectului pentru drepturile omului şi libertăţile fundamentale, precum şi pentru


principiile consacrate în Carta Naţiunilor Unite;

c) educarea copilului în spiritul respectului faţă de părinţii săi, faţă de limba sa, de identitatea
şi valorile sale culturale, faţă de valorile naţionale ale ţării în care acesta locuieşte, ale ţării de
origine, precum şi faţă de civilizaţii diferite de a sa;

d) pregătirea copilului să îşi asume responsabilităţile vieţii într-o societate liberă, într-un spirit
de înţelegere, de pace, de toleranţă, prietenie între toate popoarele şi grupurile etnice, naţionale
şi religioase şi cu persoanele de origine autohtonă;

e) educarea copilului în spiritul respectului faţă de mediul natural.

S-ar putea să vă placă și