Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnaziala Nr. 1 Românești


Data:
Clasa: a VII-a
Disciplina: Consiliere şi dezvoltare personală
Prof. Sârbu-Crudu Maria
Tema: Surse credibile, informații corecte
Componenta generală: Managementul învățării
Obiective urmărite:
La finalul activităţii elevii vor fi capabili :
⮚ Sa aleaga sursele de informare cele mai potrivite;

⮚ Să identifice avantajele si dezavantajele folosirii internetului ;

⮚ Să descopere in mod constient pericolele la care se expun cand utilizeaza internetul


intr-un mod neadecvat.
⮚ Să înţeleagă necesitatea respectării unor reguli în utilizarea calculatorului /
internetului.

Strategii didactice:

⮚ Metoda ciorchinelui

⮚ Dezbaterea;

⮚ Conversatia euristica;

⮚ observaţia

Mijloace de prezentare: calculator, flipchart, marker


Forme de organizare: frontală, individual.
Durata : 50 min

1
Scenariul didactic:

1. Moment organizatoric

- asigurarea condiţiilor didactico-materiale


- stabilirea prezenţei şi a aspectelor de disciplină şi frecvenţă.
-prezentarea situaţiei la învăţătură pentru săptămâna precedentă.

2. Spargerea ghetii:
- se propun cateva ghicitori despre carte, ziar, televizor ( anexa 1)
- se face legatura dintre toate raspunsurile la ghicitori- ofera informatii
- se adreseaza intrebarile:
Ce alte surse de informare mai cunoasteti?
Ce mijloace sunt necesare pentru conectarea la internet?
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
- se anunta tema si obiectivele
4. Dirijarea invatarii
- se imparte clasa in doua grupe
- elevii sunt solicitati sa completeze biletele cu avantaje si dezavantaje ale utilizarii
internetului (Anexele 2-3)
- se afiseaza la tabla rezultatele celor doua grupe
- se prezinta elevilor .ppt-ul cu tema „Internetul si riscurile sale”
- se identifică un set de reguli de comportament pe internet
5. Încheierea activității

Se va solicita feed-back din partea participanților cu privire la tematica propusă.


Elevii vor avea oportunitatea de a pune întrebări clarificatoare, circumscrise
problematicilor de interes, supuse atenției în mod voluntar de către cei interesați.
Elevii pot răspunde la întrebările din chestionar ( Anexa 4):
Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

Se anunta tema ce va fi abordata saptamana viitoare

2
Anexa 1

Are foi şi nu e pom,


Îţi vorbeşte şi nu-i om,
Dă exemple, sfaturi multe
Celor ce vor să le-asculte!
(cartea)

Am un prieten priceput
De toata lumea stiut;
Imi da sfaturi si imi spune
Tot ce se petrece-n lume.

( Ziarul )

O cutie cu fereastră
Joacă teatru-n casa noastră!

(televizorul)

3
Anexa 2

Anexa 3

Anexa 4

Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

4
Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

Chestionar:
Ce am aflat în această activitate?

Ce mai doresc să aflu în legătură cu acest subiect?

S-ar putea să vă placă și