Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: 30.05.2013
Clasa: a VIII-a B
Aria curiculară: Libertatea si responsabilitatea
Disciplina: Cultură Civică
Unitatea de învățământ: Drepturi, îndatoriri și responsabilități
Tipul lecției: predare- învățare
Obiective generale:
- să utilizeze corect și adecvat limbajul de specialitate
- să utilizeze deprinderi și competențe de dialog, de rezolvare publică a unei probleme
- să aprecieze diferite perspective de gândire și de acțiune- exerciții care solicită exprimarea
părerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale
Obiective specifice:
- să utilizeze corect termenii și conceptele privind drepturile, îndatoririle, responsabilitățile
omului în texte și documente
- să identifice in diferite contexte drepturile, îndatoririle și responsabilitațile omului
- să rezolve in echipe unele probleme privind încălcarea drepturilor omului
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției toți elevii vor fi capabili:
- să defineasca concepte privind drepturile, îndatoririle și responsabilitațile omului
- să analizeze o situație privind respectarea drepturilor, îndatoririlor și responsabilităților
Strategii:
- inductiv- deductivă
- explicativ-conversativă
Metode didactice:
- exopzitiv-euristice: expunerea, explicația, conversația euristică
- interactive: comparația, problematizarea, conversația examinatoare, studiul de caz
Forme de organizare a activității:
- frontală
- individuală
Resurse:
- Umane: clasa a VIII-a
- De timp: 50 minute
- Materiale: Manualul de Cultura Civica pentru clasa a VIII-a, Editura Corint
Secvențe Activitățile cadrului Activitățile elevilor Durata
didactice didactic
-salută elevii -nominalizează absenții
-solicită numele elevilor -pregătesc materialele
1. Moment absenți pentru desfășurarea 3 minute
organizatoric -organizează materialele lecției
și clasa
-crează un climat
cooperant și favorabil
elevilor
-solicită opinii despre -elaborează răspunsuri
autoritate și manifestările -autoevaluează
2. Reactualizarea ei 10
cunostintelor -evaluează răspunsurile minute
elevilor
-mediază opiniile elevilor
pe baza problemelor
dezbătute
-notează pe tablă titlul -notează în caiete titlul
lecției ”Drepturi, lecției
3. Anunțarea îndatoriri,
temei și a responsabilități” 8 minute
obiectivelor -precizează ce vor afla și
operaționale de ce este important să
cunoască principalele
drepturi și îndatoriri ale
omului
4. Învățarea -discuții referitoare la -se implică în discuții 25
propriu- zisă drepturi, îndatoriri și minute
responsabilități
Solicită elevilor să Rezolvă testul cu atenție
rezolve un test, care
5. Evaluarea cuprinde exercitii cu 11
privire la drepturile minute
îndatoririle și
responsabilitățile omului
-aprecierea modului în -notează in caiete
6. Încheierea carea au răspuns elevii sarcinile pe care le au de
lecției -noteaza elevii activi rezolvat acasa 3 minute
-explicarea sarcinilor
pentru acasa

S-ar putea să vă placă și