Sunteți pe pagina 1din 6

DISCIPLINA: DS

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Colegiul de știinte ale naturii Grigore Antipa Brașov


Profesor: Ivănuș Andra
Disciplina: Educație Socială
Unitatea de învățare: 3. Drepturi și responsabilități ale copilului
Clasa : a V- a E
Data : 16.02.2024
Tema : Gândirea critică și drepturile copiilor
Titlul lecţiei : Drepturi ale copilului, Responsabilități asociate acestora.
Tipul lecţiei : lecție mixtă – consolidare și predare.
Scopul lecţiei : Consolidarea cunoştintelor anterioare ale elevilor referitoare la drepturile copiilor, predarea conținutului nou despre drepturile
copiilor, valorificarea capacităţii de analiză a informaţiilor dobândite.
Durata: 50 minute

Competenţe specifice:

1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea propriilor drepturi și responsabilități;
1.3. Raportarea critică la opiniile, explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în
contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea drepturilor copilului;
2.1 . Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de plecare în rezolvarea lor .

Valori si atitudini: Drepturi, dreptate, respect, empatie, egalitate, responsabilitate socială, cunoașterea și respectarea legilor și legislației, gândire
critică.

Obiective operaţionale :
O1: Să enumere minim 5 drepturi ale copilului, pe baza manualului.
O2: Să completeze minim 3 cadrane ale diagramei, pe baza Tehnicii florii de lotus.
O3: Să identifice minim 3 situații în care copii pot fi discriminați, pe baza manualului.
O4: Să asocieze corect minim 2 situații de discriminare ale copiilor, pe baza imaginilor din manual.
O5: Să explice consecințele a minim 2 situații de încalcare a drepturilor copiilor, pe baza celor discutate în clasă.

Strategia didactică :
1. Resurse procedurale :
- Mod de abordare al învăţării : constructivist, abordare centrată pe elev, încurajarea participării active a elevilor prin discuții și
activități.
- Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, tehnica florii de lotus.
2. Forme de organizare : activitate individuală, frontală, lucrul pe grupe.
3. Resurse materiale: manualul, caietul, creionul, tabla, cretă.
4. Locul de desfăşurare : sala de clasă
5. Modalități de evaluare : Observația, aprecierea, evaluarea formativă,
6. Bibliografia :
1. Manualul – Educație Socială cls. a V-a – Ministerul Educației
2. Programa școlară

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Desfăşurarea metodică a lecţiei Metode și Resurse Timp


Momentele lecţiei Obiec Unităţi de Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee/forme material Evalua alocat
tive conţinut de organizare e re
1. Momentul Profesorul salută elevii, se asigură Elevii salută Frontal Caiet, obs 2 min
organizatoric că e liniște în clasă și că elevii au profesorul și își Conversația manual,
pregătite caietele și manualele. pregătesc caietele și creion
manualele.
2.Reactualizarea O1 Convenția ONU cu Profesorul întreabă elevii ce își Elevii ridică mâna și Frontal manualul Ev. 5 min
cunoştiinţelor dobânditae privire la drepturile amintesc din lecția anterioară răspund aleatoriu la Conversația Formati
anterior copilului; despre viziunile ONU și UNICEF întrebări. vă.
Principiile generale cu privire la drepturile copiilor.
ale convenției: Vă amintiți ideile generale ale
prioritatea Conveției ONU cu privire la
intereselor Drepturile Copiilor ? Care sunt
copilului, non- acestea ? Profesorul consolidează
discriminarea, cunoștințele anterioare și
participarea pregătește elevii pentru predarea
copiilor la de nou conținut.
problemele care îi
DISCIPLINA: DS

privesc

3.Captarea atenţiei O1 Profesorul deschide noua lecție și Elevii răspund Frontal Tabla Aprecie 3 min
le adresează elevilor o întrebare : întrebărilor deschis, rea, ev.
Ce drepturi ați dori să aveți ? cu propriile lor opinii. formati
Prof. notează răspunsurile pe vă
tablă.
După 6-10 răspunsuri, profesorul
apreciază răspunsurile corecte.

4. Anunţarea titlului noii O1 Drepturi ale Profesorul le cere elevilor să Elevii scriu titlul Frontal Caietul, obs 2 min
lecţii şi scrierea pe tablă copilului, noteze titlul noii lecții în caiet și lecției în caiet. Conversația creionul
Responsabilități scrie pe tablă titlul lecției:
asociate acestora. Drepturi ale copilului,
Responsabilități asociate acestora.

5. Motivaţia învăţării O1 Drepturi ale Profesorul prezintă importanța Elevii ascultă Frontal obs 1 min
copilului, lecției și motivează elevii să Conversația
Responsabilități participe activ la oră :
asociate acestora. Astăzi vom explora drepturile
copiilor și importața acestora.
Este esențial să înțelegem că
fiecare copil are drepturi
fundamentale , iar cunoașterea lor
ne ajută să ne protejăm pe noi și
să îi protejăm pe cei din jur. Vom
detalia împreună aceste concepte
și vom discuta ideile și întrebările
voastre.
6. Comunicarea Drepturi ale Profesorul prezintă principalele Elevii ascultă Frontal obs 1 min
obiectivelor operaţionale copilului, obiective operaționale ale lecției : Conversația
ale lecţiei noi Responsabilități În această lecție ne vom concentra
asociate acestora. în continuare asupra drepturilor
copiilor, le vom împărți în mai
multe categorii și vom discuta
despre importanța respectării lor,
cât și despre consecințele
nerespectării lor. Vom analiza
situații în care drepturile copiilor
sunt încălcate și vom identifica
soluții posibile pentru protejarea
drepturilor copiilor. Vă încurajez
să fiți activi și să participați la
discuții, să vă exprimați părerile și
gândurile legate de subiectul
discutat.
O1, Exemplificarea Profesorul roagă elevii să deschidă Elevii notează după Explicația, Caietul, Obs. 30 min
7.Predarea noilor O2, unor drepturi în manualul la pagina 44. Apoi dictare ideile Coversația, manualul Aprecie
cunoştinţe contexte concrete începe să le dicteze. Profesorul principale ale lecției. Tehnica florii de , creionul rea,
O3, (de exemplu, este atent să scrie toți elevii și să Lotus evaluare
O4, dreptul la nu fie elevi care au rămas în urmă. Elevii vin pe rând și Lucrul în grupe a
O5. identitate, dreptul Repetă dacă este nevoie. completează diagrama formati
la familie, dreptul din tehnica florii de vă.
la educație, dreptul Drepturile copiilor pot fi împărțite lotus.
la joc și activități în următoarele categorii :
recreative, dreptul Elevii participă activ
la protecție 1. Drepturile de supraviețuire – se la lecție și răspund
împotriva violenței, referă la asigurarea satisafacerii cerințelor
abuzului și nevoilor de bază a unui copil.
exploatării, dreptul 2.Drepturile de protecţie – se Elevii ies la tablă și
la securitate și referă la protecţia împotriva notează drepturile în
protecție socială, oricărei forme de abuz fizic sau diagrama tehnicii
protecția mediului emoţional, precum şi împotriva florii de lotus
– condiție a vieții) oricărei forme de exploatare;
Corelarea 3. Drepturile de dezvoltare – se Elevii asociază
drepturilor cu referă la disponibilitatea şi accesul imaginile din manual
responsabilitățile la toate tipurile de servicii de bază, de la exercițiul 5 cu
asociate precum educaţia si serviciile de drepturile încălcate
îngrijire medicală ; expuse în imagini.
4. Drepturile de participare – se
referă la dreptul copilului de a fi Elevii cooperează
implicat în deciziile care îl privesc. pentru exercițiul în
grupuri și notează pe
Profesorul aplică o adaptare caiet răspunsurile la
simplificată a tehnicii florii de cerințe
lotus și desenează pe tablă o
diagramă, în centru scrie mare : Elevii citesc
drepturile copiilor, de jur împrejur răspunsurile date și
în 4 cadrane , se află ramificarea discută cu colegii
drepturilor : supraviețuire, despre acestea.
protecție, dezvoltare și participare,
iar în jurul lor, invită elevii să
participe cu completarea
drepturilor specifice, folosind
pentru început exemplele date de
DISCIPLINA: DS

copii la captarea atenție : hrana,


apa, asistența medicală, familie,
joacă, protecție împotriva
abuzului, etc, iar apoi pentru o
egalitate mai mare a diagramei,
poate completa cu întrebări
suplimentare : La ce alte drepturi
vă mai gândiți ?, dar poate veni și
cu completări : de ex Dreptul la
mediu curat, religie, proctecție
împotriva discriminării, negliării,
exploatării, implicare în
comunitate, exprimarea opiniei,
etc. Răspunsurile vor fi trecute în
jurul cadranului de care aparțin.

După finalizarea diagramei


profesorul aduce completarea din
manual : Primii responsabili
pentru protejarea drepturilor
copiilor sunt părinții sau tutorii
legali. Toate drepturile sunt la fel
de importante și ele nu pot fi
separate, ele se afla în legătură.

Pe baza diagramei de pe tablă,


haideți să ne gândim împreună la
niște situații în care aceste
drepturi ar fi încălcate. Puteți da
câteva exemple specifice fiecărei
categorii?

După răspunsurile copiilor prof.


apeciază răspunsurile corecte și
roagă copii să deschidă manualul
la pag. 46 și să privească imaginile
de la exercițiul 5.

După identificarea lor (1-c, 2-b, 3-


d ) profesorul propune un exercițiu
din manual.
Împarte copii în grupe de 4 elevi.
Fiecare grupă trebuie să discute și
să răspundă cerințelor din manual.
La final vor fi citite câteva dintre
răspunsuri. Prof. oferă feedback.

8. Fixarea cunoştinţelor O1 Pentru fixarea cunoștințelor Elevii răspund, Frontal caietul Ev. 3 min
O3 profesorul roagă elevii să verifice rememorând Conversația formati
din nou notițele și îi întreabă care informațiile noi din vă
e părerea lor despre importanța lecție.
celor 4 categorii de clasificare ale
drepturilor copiilor ?
Profesorul întreabă elevii dacă au
întrebări suplimentare.
9. Încheierea lecţiei Profesorul le mulțumește elevilor Elevii pun evenutalele Frontal Ev. 3 min
pentru atenție și implicare și le întrebări și salută. Formati
transmite că vor continua data vă.
viitoare cu partea a 2-a a lecției,
Corelarea drepturilor cu
responsabilitățile asociate .
Salută.

S-ar putea să vă placă și