Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Propunător: Chicuş Bianca Ionela


Grupa 2, Anul III
Specializare: Pedagogia învățământului primar și preșcolar
Profesor coordonator: Magda Samoilă
Profesor învățământ primar: Genoveva Gațu
Propunătoare: Chicuş Bianca Ionela
Data: 28.11.2017
Şcoala primară ,,Gheorghe Asachi”, Iași
Clasa a IV-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Educație civică
Unitatea de învăţare: Albumul cu drepturi și responsabilități
Subiectul: Am drepturi dar și responsabilități!
Tipul lecţiei: predare-învățare
Scopul: Dezvoltarea capacității de a recunoşte responsabilitățile aferente fiecărui drept al copilului;

Obiectivele operaţionale
La sfărșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1: Să enumere principalele drepturi ale copilului
O2: Să identifice reguli și norme de comportament civic în diferite situații;
O3: Să identifice responsabilitățile copiilor ce decurg din drepturile ilustrate în imagini;
O4: Să ilustreze responsabilitățile corespunzătoare unui drept printr-un poster.

Metode, procedee, tehnici: conversația, explicaṭia, exercițiul, observaṭia;


Mijloace de învăţământ: laptop, video- proiector, tabla, poster;
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe.
Resurse:
 temporale: 45 de minute
 umane: 30 de elevi;

Bibliografie:

Barbu, Daniela, Manual Educație Civică pentru clasa a IV-a, Editura CD Press, 2016
Convenţia cu privire la Drepturile Copilului , Comitetul Național Român pentru UNICEF
Programa şcolară pentru educaţie civică,clasa a IV-a, Bucureşti 2008;
Desfăşurarea activităṭii

Nr. Etapele/Secvențele Ob. Conținutul instructiv- Strategia didactică Evaluarea


Crt lecției Op. educativ Metode, Mijloace de Forma de
procedee, învățământ organizare
tehnici
1. Moment Voi asigura condiţiile optime Observația Frontal
organizatoric pentru desfăţurarea activităţii.
Voi pregăti materialul didactic
necesar desfășurării activităţii
2. Reactualizarea O1 Săptămâna trecută ați vorbit Conversația Evaluez
cunoștințelor despre drepturile copiilor și capacitatea
anterioare instituțiile ce apară aceste copiilor de a
drepturi.La ce va gândiți când Frontal enumeră
spuneți ,,Drept'' sau ,,Copil''? Îmi principalele
puteți da exemple de câteva drepturi ale
O2 drepturi ale copiilor? Cine copiilor și
trebuie să respecte aceste instituțiile ce se
drepturi? De cine sunt aparate? ocupă cu
Notez pe tablă numărul 116.111, apărarea
elevii sunt întrebați dacă acestora.
recunosc acest număr și ce
reprezintă.
3. Captarea atenției Prezint o poezie creată de copii
cu titlul ,,Drepturi și
responsabilități''. Conversația
Noi, copii, avem drepturile
noastre Frontal
Și dorim să fie respectate:
Acasă, la școală,
Afară, la joacă, Video-
Peste tot oriunde am fi. proiector
Haideți cu toții, în pace să trăim
Între noi să ne iubim
Un cîntec să cîntăm
Și dragoste să păstrăm.
Pe lîngă drepturi noi mai avem
Obligațiuni, să le respectăm
Și dacă noi le vom respecta Explicația
Problemele noastre se vor
rezolva.
Rog un elev să o citească,
urmând că mai apoi să o
comentăm.
4. Comunicarea temei Astăzi la ora de educație civică Conversația
activității/ a titlului vom vorbi despre pe care trebuie
lecției și a să le respectăm pentru a
obiectivelor beneficia de un anumit drept. Tabla Frontal
Scriu la tablă data și titlul lecției
iar elevii își notează în caiete.
5. Dirijarea învățării Pe video proiector prezint Conversația
copiilor câteva informații cu
privire la drepturile și Frontal
responsabilitățile acestora, Explicația Video-
numesc 1, 2 elevi să citească, proiector
O3 urmând să interpretăm împreună Evaluez
conținutul. capacitatea
Aplicații: elevilor de a
1.Să ne gândim că împreună cu identifica norme
mai mulți colegi ne-am bucurat de
de un picnic în parcul din
Individual comportament
localitate. La final ați rămas doar civic în situația
două persoane care să curețe dată.
locul.
Ce părere ai despre atitudinea
celor care au plecat? Cum vei
proceda? Exercițiul

2.Completează enunțurile
evidențiind responsabilitățile Evaluez
copiilor aflați în situațiile date: capacitatea
elevilor de a
1. Un copil care vizionează un completa cu
spectacol de teatru are răspunsurile
responsabilitatea ................ potrivite spațiile
punctate.
2.Copiii care participă la o
petrecere este bine
.........................

3.Un copil care a împrumutat un


obiect trebuie să aibă grija
........................

4.Daca un copil călătorește cu


autobuzul, atunci trebuie
..........................

5.Pe drumul de acasă spre școală


este indicat ..............................

6. Asigurarea retenției Prezint copiilor câteva imagini. Explicația Evaluez


și a transferului Aceștia trebuie să identifice capacitatea
drepturile copiilor ilustrate în Imagini Frontal copiilor dea
O4 imagini. (Anexa 1) Să descopere identifica
responsabilitățile care decurg din responsabilitățile
aceste drepturi. Exercițiul copiilor care
Aplicație: decurg din
1. Să-și imagineze o lume în drepturile
care copiii nu ar avea Individual ilustrate în
drepturi și nici imagini.
responsabilități.
Cum s-ar dezvolta aceștia?
7. Obținerea O5 Împart elevii în 5 grupe. Fiecare Conversația Poster Pe grupe Evaluez
performanțelor grupă primește un poster ce capacitatea
conține în mijloc un drept al elevilor de a
copiilor. Aceștia trebuie să realiza posterul,
identifice responsabilitatea ce Explicația respectând
rezultă din acesta și să indicațiile date.
avidentieze acel drept prin
cuvinte, desene etc.
8. Încheierea activităţii Voi face aprecieri verbale cu Conversația Frontal
privire la modul de lucru al
copiilor.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și