Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Drepturile universale ale copilului
SUBIECTUL LECȚIEI: Respectarea și încălcarea drepturilor copiilor
TIPUL LECȚIEI: predare
SCOPUL LECȚIEI: -Dobândirea de cunoștințe despre drepturile universale ale copiilor
COMPETENȚE GENERALE:
2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut
3. Cooperarea cu ceilalți pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru, manifestând disponibilitate
COMPETENȚELE SPECIFICE:
2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului ;
3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
3.2. Participarea la activități care promovează drepturile universale ale copilului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
Oı – să enumere drepturile şi îndatoririle elevului;
O2 – să identifice într-un text ce drepturi au fost încălcate;
O3 – să prezinte soluţii pentru rezolvarea cazului prezentat, sub forma unui text scurt;
O4 – să ilustreze prin desen încălcarea anumitor drepturi;
b) Psiho-motrice:
O5 – să-şi dirijeze atenţia, în grupul de lucru, asupra sarcinii primite;
O6– să colaboreze cu membrii grupului în vederea realizării cerinţelor;
c) Afective:
O7 – vor participa cu interes şi plăcere la realizarea activităţii;
O8 – vor dezvolta deprinderi de lucru în perechi, în grup şi individual.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, dezbaterea, problematizarea;
Mijloace de învățământ: manualul, tabla, caietul;
Forme de organizare: frontală, individuală.

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI AL TIMPULUI:


-Resurse umane: 25 elevi
-Resurse materiale: manualul, tabla, caietul
-Resurse temporale: 45 minute;
-Resurse spațiale: sala de clasă.
BIBLIOGRAFIE:
 https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Educatie%20Civica/Aramis1/Partea%20II/manual.html
 Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE CIVICĂ Clasele a III-a și a IV-a, București, 2014, disponibil la
 http://programe.ise.ro/Portals/1/Curriculum/2014-12/25-Educatie%20civica_clasele%20a%20III-a%20-%20a%20IV-
a.pdf.
SCENARIUL DIDACTIC:

ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI  ȘTIINȚIFIC
METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE

1.Moment asigurarea condițiilor optime


organizatoric necesare desfășurării
activității;

2.Captarea Voi citi o listă cu drepturi, iar Conversația  Frontală  Orală 


atenției   elevii bat din palme atunci
Explicația 
când aud un drept al
copilului.

3.Reactualizarea Le voi adresa elevilor câteva Conversația Frontală  Orală


cunoștințelor întrebări scurte din lecția Explicația 
trecută ”Drepturile și
îndatoririle copilului”
-Ce îndatoriri aveți?

-Ce reguli respectăm la


școală? Dar acasă?

4. Anunțarea Voi anunța elevii despre Conversația Tabla Frontală ,  Orală 


temei și a tema lecției pe care o vom
Dezbaterea  Manual Individuală
obiectivelor face împreuă ”Drepturile
urmărite copiilor” după care voi nota Caiet
și titlul la tablă, urmând ca ei
să îl noteze în caiete.

5. Dirijarea Le transmit elevilor să Conversația Tabla Frontală ,  Orală


învățării  deschidă manualul la pagina
Dezbaterea Manual Individuală
50, la lecția „Drepturile
copilului”. Numesc un elev Explicația Caiet
pentru a citi rubrica”Citim și
dezbatem”.
După citirea rubricii și
explicarea noilor cuvinte din
cadrul lecției, vor avea de
raspuns la întrebările de sub
textul citit:
-De ce nu recunoaște băiatul
că era bătut de tatăl său?
-Ce drepturi ale copilului
erau încălcate?
-Ce sentimente vă trezește
situația copilului? De ce?
În cele ce urmează voi numi
câțiva elevi care să citească
de la rubrica ”Rețineți!”, apoi
vom rezolva exercițiile de pe
aceeași pagină de la rubrica
”Comunicăm și lucrăm”
Vor avea de completat fișa
de la pagina urmatoare
”Părerea mea contează” și
apoi vom citi textul ”Pantofii
roșii- de N. Calma” și vom
extrage ideile esențiale, le
voi explica cuvintele
necunoscute și vom stabili
împreună ce drepturi au fost
încălcate.

6. Obținerea Am să le împart fiecărui elev Conversația, 2 pahare cu apă Frontală ,  Orală 


performanțe câte o coală albă pe care
Explicația, O monedă Individual
i  aceștia vor desena un drept al
problematizarea
copilului, iar sub desen vor O bucată de hârtie
scrie o importanța acestui
drept.

7. Asigurarea Le voi adresa următoarele Frontală , Orală


retenției și a întrebări de recapitulare:
Conversația, Individuală
transferului
-Care sunt drepturile
dezbaterea,
copilului?
observația,
-Cum putem proceda în cazul
în care un drept ne este problematizarea
încălcat?
-Despre ce exemple de
încălcări ale drepturilor
copiilor am vorbit?

8. Încheierea Se fac aprecieri asupra Conversația  Frontală  Orală 


activității   răspunsurilor, a participării
Analiza
active și a comportamentului
răspunsurilor si a
elevilor. 
comportamentului 

S-ar putea să vă placă și