Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:16.09.2022
Clasa: a VII-a A
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Găiseni
Profesor: Sabău Iuliana
Disciplina de învățământ: Educație socială. Educație pentru cetățenie democratică.
Unitatea de învățare: Sistemul politic în România;
Tema lecției: Președintele României;
Tipul lecției: Comunicare/Însușire de noi cunoștințe
Timp: 50 min
Competențe generale:
1.Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor grupuri și
comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social.
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației pentru cetățenie democratică
1.2. Analizarea unor situații problematice determinate de abaterea de la valorile, principiile, practicile
societății democratice

Competențe operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C.O.1 - defininească noțiunea de drept folosind materialele prezentate.
C.O.2 - enumere principalele documente legislative existente folosind materialele prezentate.
C.O.3 - clasifice principalele categorii de drepturi ale omului.
C.O.4 - recunoască într-o fișă de lucru da, un drept al omului încălcat, emiţând opinii personale în acest
sens.

Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, creionul magic, ciorchinele, învăţarea prin
descoperire, problematizarea, studiul de caz,învăţarea prin cooperare.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală, pe grupe.
Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecierea verbală.
Materiale / mijloace de învăţământ: tabla şi creta, documente, ilustraţii, calculatorul, videoproiectorul,
flipchart, markere, fişe de lucru .
Bibliografie:
Curriculum Naţional (2017). Programa şcolară pentru clasele V-VIII.
Declaraţia Universală a Drepturilor Omului;
Toma, Cristina Ipate; Crivac, Georgeta-Mihaela; Chiriță, Daniela; Diaconescu, Gabriela-Carmen (2019).
Manual de Educație Socială clasa a VII-a. Editura Ars Libri.
Etapele lecţiei C. Conţinutul învăţării Strategii did
O
.
Metode şi
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee

Profesorul pregătește materialele și cadrul Elevii se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia


Moment necesar desfășurări lecției, (împărțirea pe
organizatoric grupe a elevilor)
1 min Notează absențele.

Se realizeaza spargerea ghetii cu ajutorul Elevii se prezintă pe rând.


Captarea metodei creionului magic. Rog fiecare elev Conversația
atenţiei sa se prezinte pe rand preluand creionul.
5 min
Anunțarea Anunț titlul lectiei și obiectivele: Notează titlul pe caiete.
temei și a ”Drepturi fundamentale ale omului”. Voi Conversaţia
obiectivelor scrie titlul lectiei la tablă. Recepţionează mesajul. Explicația
1 min La sfârșitul orei va trebui să cunoașteţi
câteva drepturi, să le identificaţi în imagini și
fragmente de texte,să vă exprimaţi opinia
personală privind respectarea drepturilor , să
precizaţi rolul unor persoane privind
respectarea acestor drepturi.
C Inițiez o discutie pe tema evolutiei Elevii răspund la întrebări, identifică
1 drepturilor omului. noțiuni și cunoștințe legate de Conversaţia
Dirijarea Prezint fiecărei grupe câte o fișă de lucru și drepturile omuli.
învăţării solicit rezolvarea ei, fiecare grupă va selecta Elevii citesc cerințele fișei de lucru și Explicația
35 min din fișa drepturilor omului corespunzătoare rezolvă la nivelul grupului. euristică
cerinței. Anexa 1 Notează răspunsurile găsite în fișa de
Pe baza fisei de lucru rog liderii lucru pe tabla și completează
C grupurilor să noteze răspunsurile găsite pe ciorghinele la tablă. Ciorchinele
2 tabla, realizandu-se astfel un ciorchine pe Notează în caiete noile cunoștințe.
tema drepturilor fundamentale ale omului.
Explic următoarea sarcină de lucru:
„Ierahizaţi următoarele drepturi Elevii citesc sarcina de pe fişa Exercițiul
în funcţie de importanţa lor, apoi realizaţi un de lucru, colaborează cu colegii de
C colaj prin colaborare cu celelalte grupe de grupă pentru realizarea tabelului şi cu
3 lucru. Expuneţi concluziile.” celelalte grupe pentru realizarea Conversația
Supraveghez realizarea sarcinii şi corectez colajului,explică opţiunile făcute,
greşelile constatate. autoevaluează rezultatele
C Vexi anexa 2. muncii lor. Studiu de
4 Expun noua sarcină de lucru: „Citiţi caz
studiul de caz referitor la drepturile copilului Elevii citesc fragmentele de
si incalcarea acestora. Faceţi un texte literare si identifica drepturile Învățarea
comentariu scris şi expuneţi oral încalcate. prin
concluziile”. Anexa 3 Elevii răspund oral la întrebarile cooperare
Dirijez comentariile către idea promovării profesorului.
drepturilor copilului .Solicit opinii personale
şi concluzii ale elevilor.
Răspund eventualelor întrebări.
ANEXA FIŞA 1: CLASIFICAREA DREPTURILOR OMULUI GRUPA A
Pe baza materialului suport şi utilizând tabelul de mai jos, scrieţi pe fişa de lucru, cel puţin 4 drepturi
civile şi politice ale omului.
Fiecare grupă va trece drepturile gasite intr-un ciorchine apoi în faţa clasei, obţinând astfel o clasificare a
drepturilor omului.
FIŞA 2: CLASIFICAREA DREPTURILOR OMULUI GRUPA B
Pe baza materialului suport şi utilizând tabelul de mai jos, scrieţi pe fişa de lucru, cel puţin 4 drepturi
sociale şi economice ale omului.
Fiecare grupă va trece drepturile gasite intr-un ciorchine apoi în faţa clasei, obţinând astfel o clasificare a
drepturilor omului.

FIŞA 3: CLASIFICAREA DREPTURILOR OMULUI GRUPA C


Pe baza materialului suport şi utilizând tabelul de mai jos, scrieţi pe fişa de lucru, cel puţin 4 dreptur
culturale ale omului.
Fiecare grupă va trece drepturile gasite intr-un ciorchine apoi în faţa clasei, obţinând astfel o clasificare a
drepturilor omului.
ANEXA NR.2
FIŞA 1: „DREPTURILE NATURALE ALE OMULUI” GRUPA A
Colaboraţi cu colegii de grupă pentru a ierarhiza drepturile de mai jos în funcţie de importanţa pe care o
acordaţi fiecăruia. Scrieţi ierarhia într-un tabel pe o coală de flipchart,apoi lipiti coala pe tabla în faţa
clasei. Liderul grupei va explica opţiunile făcute.
Puteţi exprima opinii privind opţiunile celorlalte grupe de lucru.
DREPTURI: dreptul de asociere, dreptul la o judecată corectă, dreptul la viaţă, dreptul la opinie.

FIŞA 2: „DREPTURILE NATURALE ALE OMULUI” GRUPA B


Colaboraţi cu colegii de grupă pentru a ierarhiza drepturile de mai jos în funcţie de importanţa pe care o
acordaţi fiecăruia. Scrieţi ierarhia într-un tabel pe o coală de flipchart,apoi lipiti coala pe tabla în faţa
clasei. Liderul grupei va explica opţiunile făcute.
Puteţi exprima opinii privind opţiunile celorlalte grupe de lucru.
DREPTURI: dreptul la liberă circulaţie, dreptul de a alege şi a fi ales, dreptul la întrunire liberă şi paşnică,
dreptul la proprietate.

FIŞA 3: „DREPTURILE NATURALE ALE OMULUI” GRUPA C


Colaboraţi cu colegii de grupă pentru a ierarhiza drepturile de mai jos în funcţie de importanţa pe care o
acordaţi fiecăruia. Scrieţi ierarhia într-un tabel pe o coală de flipchart,apoi lipiti coala pe tabla în faţa
clasei. Liderul grupei va explica opţiunile făcute.
Puteţi exprima opinii privind opţiunile celorlalte grupe de lucru.
DREPTURI: dreptul de a avea o cetăţenie, d reptul la libertate, dreptul copilului de a fi protejat, libertatea
conştiinţei.
ANEXA NR.3
FISA 1: Studiu de caz/Incalacarea drepturilor GRUPA A

 De ce nu era copilul la scoala?


 De ce nu ducea el o viata decenta?
 Ce drept al copilului a fost incalcat?

FISA 2: Studiu de caz/Incalacarea drepturilor GRUPA B


 De ce se afla fetita pe strada?
 Cum era fetita?De unde se vede ca nu erau ocrotite sanatatea si viata fetitei?
 Ce drepturi au fost incalcate?

FISA 3: Studiu de caz/Incalacarea drepturilor GRUPA C

 In ce constă abuzul şi violenţa ?


 Cu ce scop sunt folosite ele de Sotea ?
 Ce drept i s-a încălcat lui Bălcescu ?

S-ar putea să vă placă și