Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data:04.11.2022
Clasa: a VII-a
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 1 Găiseni
Profesor: Sabău Iuliana
Disciplina de învățământ: Educație socială. Educație pentru cetățenie democratică.
Unitatea de învățare: Sistemul politic în România;
Tema lecției: Statul democratic și principiul puralismului, dreptul de asociere și partidele politice;
Tipul lecției: Mixtă
Timp: 50 min
Competențe generale:
1.Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor grupuri și
comunități, prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social;
3. Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exercitarea spiritului de inițiativă și întreprinzător,
respectiv prin manifestarea unui comportament social, civic și economic activ.

Competențe specifice:
1.1.Utilizarea corectă a termenilor specifici educației pentru cetățenie democratică.
1.3. Argumentarea în favoarea respectării valorilor, principiilor, normelor și practicilor specifice unei
societăți democratice și statului de drept.
3.2. Aplicarea unor valori, norme și principii democratice în situații concrete care presupun decizie și
acțiune.

Competențe operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
C.O.1 Să prezinte ce înseamnă pluralism politic și dreptul de asociere al cetăţenilor.
C.O.2 Să realizeze clasificarea partidelor politice.
C.O.3 Să identifice tipurile de organizații în care cetățeni se pot asocia.
C.O.4 Să opereze corect cu termenii specifici lecției.

Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul.

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individual.


Metode şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecierea verbală.
Materiale / mijloace de învăţământ: catalog, tablă, cretă, manual, caiete, fișe de lucru.
Bibliografie:
Curriculum Naţional (2017). Programa şcolară pentru clasele V-VIII.
Toma, Cristina Ipate; Crivac, Georgeta-Mihaela; Chiriță, Daniela; Diaconescu, Gabriela-Carmen (2019).
Manual de Educație Socială clasa a VII-a. Editura Ars Libri.
Etapele lecţiei C. Conţinutul învăţării Strategii did
O
.
Metode şi
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee

Profesorul pregătește materialele și cadrul Elevii se pregătesc pentru lecţie. Conversaţia


Moment necesar desfășurări lecției, Noteaz absențele.
organizatoric
1 min

Adresez elevilor câteva întrebări Elevii răspund la întrebările


Verificarea recapitulative din lecția anterioară: recapitulative adresate de mine. Conversația
cunoştinţelor Care sunt principiile Constituționale?
5 min Ce presupune principiul pluralismului
politic?

,,Pentru ca democrația să rezulte din Elevii își spun opiniile în privința


Captarea libertate, participarea cetățenilor la semnificăției citatului. Conversația
atenţiei formarea și exercițiul puterii democrația
3 min trebuie să fiestructurată plural,,
Anunțarea Notez pe tablă titlul lecției : Elevii își notează titlul lecției în
temei și a Statul democratic și principiul puralismului, caiete și ascultă cu atenție obiectivele Conversaţia
obiectivelor dreptul de asociere și partidele politice. anunțate. Explicația
1 min

C
2 Explic elevilor ce este dreptul de asociere al Conversaţia
Dirijarea cetăţenilor. Elevii sunt atenți, receptivi și
învăţării Dreptul la asociere este liber într-o societate manifestă interes față de noile Expunerea
25 min democratică . informații.
C Explic elevilor ce sunt partidele politice, Elevii răspund cu ajutorul Modelarea
2 rolul lor și cum pot fi clasificate. profesorului, dacă va fi necesar.
Partidele politice reunesc mai mulți oameni Notează în caiete informațiile.
care au aceeași doctrină politică, acționează Cooperează și se implică activ în
în comun, cu scopul de a ajunge la guvernare rezolvarea cerințelor exercițiilor.
și de a-și exercita puterea politică pentru Elevii adresează întrebări dacă este
realizarea unui ideal etic și social. cazul.
Prezintă elevilor formele de asociere și Notează în caiete.
caracteristicile fiecărei forme în parte. Rezolvă exerciții pentru fixarea noilor
Partidele politice se pot clasifica după mai termeni
multe criterii:
A.În funcție de doctrina politică, cele mai
C întâlnite sunt:
3 -conservatoare
-liberale
-creștin-democratice
-socialiste etc
B. Poziția politică a partidelor poate fi
conform celor două orientări politice:
-de stânga
Fișă de lucru

Exercițiul 1. Există în România pluralism politic? Argumentează răspunsul.

Exercițiul 2. Scrie denumirea completă a partidelor politice din România în conformitate cu


acronimele:
PSD-
PNL-
USR-
PMP-
Fonda [1] [1]
PLUS-
Abr. Lider Poziție Ideologie
t

Exercițiul 3. Privind tabelul următor


Social- răspundeți cerințelor:
Viorica Centru- democrație
PSD 2001
Dăncilă stânga Conservatorism a) Care este cel mai vechi partid?
social

b) Ludovic Centru- Liberalism Cine reprezintă partidul USR?


PNL 1875
Orban dreapta conservator

c) Ce partid conduce Victor Ponta?


USR 2016 Dan Barna Centru Progresism

Călin
Centru- Liberalism
ALDE 2015 Popescu-
dreapta progresist
Tăriceanu

Victor Centru-
PRO 2018 Liberalism social
Ponta stânga

UDMR 1989 Hunor Regionalism


Centru
RMDSZ Kelemen Liberalism cons
Exercitiul 4. Privind tabelul de la ex. 3 realizați o axă cu ajutorul căreia să clasificați
partidele din tabel în funcție de poziția politică.
Exercițiul 5. Privind dreptul la asociere completați tabeleul de mai jos folosind expresiile
din lista dată pentru a le așeza în categoria potrivită de asociere liberă.
Listă: Asociația Oamenilor de Știință din România, Sindicatul Școala Prahovei, Comitetul de
părinți ai Școlii Gimnaziale Strejnicu, Federația Mecanicilor de Locomotivă, Fundația pentru o
Societate Deschisă, Asociația de proprietari Bl. 39, Fundația „Salvați Copiii”.
SINDICATE ORGANIZAȚII ALTE FORME
NONGUVERNAMENTALE DE ASOCIERE

Exercițiul 6: Completați spațiile din textul de mai jos:


Pluralismul politic într-un stat democratic se manifestă prin ______________. Acesta
reprezintă o caracteristică importantă a regimului politic ______________.
Activitatea partidelor politice se întemeiază pe o ________ ________.
Orice persoană are dreptul de a se ________ liber în cadrul unei organizații, după propriul interes
Acest drept este garantat prin __________, prevăzut prin articolul 40 alineatul 1.

S-ar putea să vă placă și