Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de Învățământ: Școala Nr. 1, Suceava


Data: 16.01.2019
Clasa: a IV-a
Propunător: Ciuhan(Muscălița) Luminița-Maria
Profesor Învățământ Primar: Andronache Maricica
Aria Curriculară: Om si Societate
Disciplina: Educatie Civică
Unitate de învățare: Drepturile universale ale copilului
Tipul lecției: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Subiectul: Am drepturi și responsabilități!

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
-Formarea si dezvoltarea capacităţii de a comunica folosind termeni civici, prin
exprimarea liberă a părerilor, opiniilor, gândurilor şi sentimentelor în legătură cu respectarea,
încălcarea si apararea drepturilor copilului;

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.4. Identificarea drepturilor universale ale copilului;
3.2. Participarea la activități care promovează drepturile universale ale copilului.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O.1–să enumere drepturi ale copiilor pe baza informațiilor prezentate în manual;


O.2–să descopere drepturile care le sunt încălcate copiilor din fragmentele date.
O.3–să identifice drepturile copiilor respectate/încălcate în benzile desenate.
O.4–să identifice, pe baza experienței proprii, drepturi respectate, respectiv nerespectate
în diverse contexte (la școală, în familie, în grupul de prieteni, pe stradă, în parc);
O.5–să folosească termeni specifici educației civice (drepturi, adoptare, exploatare, opinie
etc.);
O.6 –să realizeze un inventar al drepturilor și al responsabilităților copiilor în cadrul școlii
și al comunității
STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, joc de rol;


2. MIJLOACE DIDACTICE: manual, fișe de lucru, caiete, tablă, cretă, cercuri
colorate;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:

Rapotan, N.si Ionita,L., Drepturile copilului, Ed. ,,Spiru Haret”,2006.


Manualul de Eucatie civica pentru cls. a IV-a , autori: N.
Ilarion, C. Balan, C. Voinea- Ed.CD Press, Buc., 2006

www.didactic.ro
Nr. Ob. Conținuturi și Strategii didactice
Crt. Momentele lecției op. sarcini de lucru Metode și Mijloace Moduri de Evaluare
procedee didactice organizare
Se asigură
condițiile optime
1. Moment organizatoric pentru desfășurarea Observarea
activității, Conversația Frontal sistematică
pregătirea
colectivului de elevi
și a materialului.
La pagina 44-45
avem sfârșitul
unității de învățare:
Captarea atenției O1 „Albumul cu
2. drepturile Conversația, Manual Frontal Capacitatea de
copilului”- Ne explicația analiză a unei
amintim cele imagini
discutate în orele
precedente, Capacitatea de
descoperind care exprimare prin
sunt drepturile cuvintele proprii
copiilor din școala
lui Radu, urmărind
ilustrațiile din
manual.

Astăzi vom face


o recapitulare a
unității „Albumul
cu drepturile
3. Anunțarea temei și a copilului”.Ne vom Conversația, Manual Frontal Capacitatea de a
obiectivelor aminti ce înseamnă explicația, asculta cu atenție
O5 un drept și ce exercițiul un mesaj
înseamnă o
responsabilitate.Ce
drepturi și
responsabilități au
copiii, și cine le
apără. Voi scrie
titlul lecției
Recapitulare și data
pe tablă.

Se va rezolva
exercițiul 2, pagina
Prezentarea noului O2 44, referitor la Conversația, Manual, Frontal Capacitatea de a
conținut și dirijarea cateva dintre explicația, tablă, Individual citi corect, fluent
4. învățării drepturile încălcate exercițiul caiete propozițiile
ale unui copil. Apoi
se vor citi cuvintele Capacitatea de a
necunoscute din răspunde corect, in
rubrica Dicționar, propoziții,
care se vor scrie în folosind
caiete și pe tablă. exprimarea
Copiii vor adecvată și cuvinte
răspunde la proprii
O4 întrebările:
De ce consideri că Conversația,
sunt importante explicația,
drepturile copiilor? exercițiul
Cum crezi că se
simt copiii cărora li
se încalcă
drepturile?
O3 Se va rezolva
exercițiul 3 de la Frontal
pagina45, citind Conversația, Individual
benzile desenate și explicația,
identificând exercițiul
drepturile Capacitatea de a
respectate/încălcate identifica în
ale copiilor. situații familiare
drepturi care sunt
respectate,
Se vor citi, pe rând, respectiv drepturi
rubricile care sunt încălcate
Calendarul
cetățeanului Conversația,
responsabil și Și explicația,
tu poți de la pagina exercițiul
45.

Se va realiza pe
O6 grupe, un inventar
al Capacitatea de a
responsabilităților Pe grupe identifica
Exercițiul 4/pag 45: responsabilitățile
Grupa 1(fete)- pe care le au în
responsabilități în cadrul școlii și la
cadrul școlii nivelul societății
Grupa 2(băieți) – în care trăiesc
responsabilități la
nivelul comunității
în care trăiesc
Se va rezolva
5. Obținerea exercițiul 5/pag.
performanței 45.Vor propune Conversația,
organizarea unei explicația, Manual, Frontal
activități prin care exercițiul caiete Individual
vor ajuta un copil În perechi
grav bolnav,
respectînd dreptul la
sănătate.(în perechi)
Încheierea activității Elevii primesc ca
6. temă o fișă de lucru
(Anexa 1). Capacitatea de a
Se fac aprecieri Conversația, Fișă de lucru recepta un mesaj
generale și explicația (Anexa 1) Frontal
individuale cu
privire la activitatea
și comportamentul
elevilor pe durata
întregii ore.
ANEXA 1

TEMĂ PENTRU ACASĂ

1 Compară

Citește fragmentele de mai jos și compară situația celor doi copii, menționând
drepturile care sunt respectate sau încălcate.

În mijlocul Bucureștiului, pe spațiul verde E seară! Ioana stă cuibărită în brațele calde
dintre două trotuare, trei copilași stau chinuiți ale mamei. Focul pâlpâie ușor în sobă,
de frig și foame, într-un cort improvizat. Sunt sclipiri roșcate împrăștiindu-se în cameră.
murdari și au chipurile triste, dar mușcă cu Mama citește din cartea de povești, Ioana o
poftă dintr-o eugenie primită de la vreun aude ca prin vis. Ce frumos miroase a
trecător milos și își mai potolesc foamea. scorțișoară! E plăcinta mamei, ce stă
aburindă pe măsuță.

…………………………………………………………………………………..........................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................

2 Enumeră cinci drepturi și cinci responsabilități pe care le au copiii.

…………………………………………………………………………………..........................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
3 Analizează importanța drepturilor studiate și realizează o piramidă, intitulată: PIRAMIDA
DREPTURILOR.

PIRAMIDA DREPTURILOR

S-ar putea să vă placă și