Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a
OBIECTUL: tiine ale naturii
UNITATEA DE NVARE: Corpul uman
SUBIECTUL: Organele de sim
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
PROPUNTOR:Tanase Georgiana
UNITATEA: coala Gimnazial ,,Dimitrie Cantemir/ Feteti
SCOPUL: -Recunoatereaianalizareaorganelor de sim
OBIECTIVE DE REFERIN:
1.1 s indice asemnri i deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaii proprii;
2.4s aplice observaia ca demers al cunoaterii de tip tiinific.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1-sdescoperepracticfiecare organ de sim;
O2- srealizezecorespondenalogicdintresimiorganulde sim cuajutorulcruiaesteperceput;
O3- sdescriesumarfunciileorganelor de sim;
O4- smanifeste spirit de colegialitatencadrullecie,fiindactiviparticipnd cu interes.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: nvareaprindescoperire,observaia,analiza,problematizarea,descrierea,
explicaia,conversaia, ciorchinele, , jocul didactic
Mijloace de nvare: fie de lucru, plane didactice, mulaj-corpul omenesc
Forme de organizare: activitifrontale, de grup, individuale
BIBLIOGRAFIE:
Cuzum, S., Vasiloanc, G., Radu, M., tiine ale naturii- manual pentru clasa a III-a, Editura Es
PRINT 98, Bucureti, 2008
Ftu, S., Stroe, S., Didactica disciplinei tiine ale naturii pentru nvtori ,ed. Corint, Bucureti
2007
MEC: Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 1998
www.google.ro

SCENARIUL LECIEI
Nr Etapele leciei
.
Cr
t.
1
Momentul organizatoric
2

O
b.
o
p

Reactualizarea cunotinelor

Captarea ateniei
O
1

Anunareatemeii a
obiectivelorleciei

Activiti de nvare

Metode i
procedee

Se asigur condiiile necesare unei bune


desfurri a leciei.
Rogeleviispriveasc la tablundeestedesenat
un
ciorchine,
iarncentrulestescriscuvntulcorpulumani,
pebazacunotinelornsuite
anterior,
acetiatrebuiesenumereprilecomponente ale
corpuluiumanicecuprindefiecare.

conversaia

Forme
de
organiz
are
frontal

Mijloace
de
nvare

ciorchinele

frontal

-Se va realiza prinintonareacntecelului


Deschideurechea bine. Un elev,care st cu
spatele la clas, trebuiesghiceasc cine l-a
strigat.Pebazantrebrilorajuttoarevordescoper
iprimul organ de sim -urechea.

-observaia
frontal
-explicaia
ngrup
nvareaprindesco
perire
- conversaia

jocul
didactic

- Se anun elevii c acesta este i titlul leciei


de astzi: Organele de sim
- Se redau obiectivele leciei pe nelesul
elevilor.
-Se noteaz data i titlul n caiete i pe tabl

explicaia

tabla

mulajcorpul
omenesc

conversaia
descrierea

frontal

caieteleele
vilor

Evaluare

evaluareor
al

observare
a
sistematic

Dirijareanvrii
O
1
O
2
O
3
O
1
O
2
O
3
O
4

O
1
O
2
O
3
O
4

- Se noteaz la tablincaieteprimul organ de


simidentificat:

Urechea

- auzul
- recepionmsunete
- Se aducndiscuiectevareguli de igien ale
acestui organ de sim
- Propunelevilor un alt joc:,,Baba oarba- Un
elevva fi legat la
ochiitrebuiesghiceasccolegulpe care
lprinde. Se vaconstatac nu
vaputeaslnumeasc ,deoarece nu lvede.
-Descoperimastfel un alt organ de sim:
Ochii - vzul
- recunoatemculoarea , forma,
mrimea
- apreciemdistanele
- observmmicarea
-Se noteaz la tablieleviincaietectevaroluri
ale acestui organ.
- Se mparteclasanpatruechipe.Pemsu se
aflpatrusticlueidentice, pline cu lichid. Se
prezintelevilori se anuncvomjucajocul
-,,Ghicete aroma. Fiecaregrupvaalegecte
o sticluitrebuiesidentifice, dupmiros, ce se
afln ea.
-Dupidentificarealichidului se
dirijeazdiscuiaastfelnctvordescopericnasul
estei el un organ de sim, deoarece cu
jutorullui au reuitsidentifice aroma.

Nasul

- mirosul

-conversaia
-observaia
-explicaia
-descrierea

frontal

frontal
nvareaprindesco ngrup
perire
-conversaia
-explicaia
problematizarea

tabla
caieteleele

evaluareor
al

vilor

jocul
didactic

observare
a
sistematic

tablcaietel
e

frontal
jocul
nvareaprindesco nechip
didactic
perire
-conversaia
-explicaia
-problematizarea
tabla
caieteleele
vilor

evaluareor
al
observare
a
sistematic

- Se poartdiscuii de identificare a
roluluinasului.
recunoatemmirosurileplcuteineplcute
O
1
O
2
O
3
O
4

- Identificareaurmtorului organ de sim se


varealizaprinjocul: ,,Tristuafermecat: ntrun sculesuntmonede. Se
cereunuielevsidentificeceestenscu,
fraldeschide, dar i se
vapermitespipieobiectele din interior.
- Se ajungeastfel la :

jocul
frontal
nvareaprindesco
perire
-conversaia
-explicaia
-problematizarea

didactic
tabla
caieteleele
vilor

evaluareor
al
observare
a
sistematic

Pielea pipitul
-

O
1
O
2
O
3

simimtemperatura ,
aspectulsuprafeeicorpurilori
forma lor

- Se anuneleviicurmeazsdescopereultimul
organ de sim:
-Fiecareelevvaprimi un mr, pe care
suntrugaislguste.Voridentificagustulacestuiadulce- iastfelvorajunge la :

Limba -organulgustul
-

simimgustulitemperaturaaliment
elor
-Se vorenumeraialtegusturipe care limba le
poateidentifica.
-Sevainsistape principal funcie a gustului -de
a nespunedaceste bine sau nu smncm un

frontal
nvareaprindesco
perire
-conversaia
-explicaia
-problematizarea

mr
tabla
caieteleele
vilor

evaluareor
al
observare
a
sistematic

anumit aliment.

Obinereaperformanei

O
3

Asigurarea feed-back-ului

O
2

Evaluareaperormanelor

O
2

conversaia
- Se cereelevilorsdescopere
explicaia
,pebazacelorartatemaisus, cerol au organele
de sim , pentrucorpulomului.
-Se concluzioneazc:
Princelecincisimuri,
corpulomuluiesteinformatdespreschimbrile
din mediulnconjurtor.
- Se vorpurtadiscuiiapoidesprepersoanele cu
deficiene ale simuriloridespremoduln care
trebuies ne purtmcu acestea.
-Se face o conversaie generalizatoare prin care conversaia
se fixeaz noiunile pe care le-au dobndit
elevii.

frontal

Se

individu
al

solicitrezolvareafiei,timp

de

cteva exericiul

minute. (anexa2)
Eleva

cuhipoacuzie

va

desenachipulunuicopilcuorganele de sim.
-Se verific corectitudinea rezolvrii acesteia.

tabla
caieteleele

evaluareor
al

vilor

frontal

evaluareor
al
fi de
lucru

evaluaresc
ris

Intensificarearetenieiiasigurareatr

Se

facaprecieriasupramodului

ansferului

rspunscopiiin general.

cum

au conversaia

-Se dtemapentruacas:
Fi

de

portofoliu:Gsiiialteinformaiiinteresanterefe
ritoare la organele de sim.

frontal

observare
a
sistematic

CORPUL UMAN

ANEXA1- Ciorchinele

ANEXA 2
Unete ce se potrivete:
ochi
miros
ureche
vz
nas
auz
limb
pipit
piele
gust

ANEXA 3
Schema leciei
Organele de sim

Ochii - vzul
Recunoatem culoarea , forma, mrimea
apreciem distanele
observm micarea

Nasul -

mirosul
Recunoatem mirosurile plcute i neplcute

Limba
-

- gustul
Simim gustuli temperature alimentelor

Urechea -

auzul
Recepionm sunete

Pielea pipitul
-

Simim temperatura , aspectulsuprafeeicorpurilori forma lor

S-ar putea să vă placă și