Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Disciplina: Ştiinţe
Clasa: a IV-a
Profesor: Leşan Aliona
Unitatea de învăţare:Perceperea mediului înconjurător
Subiectul curricular: Organul auzului .Urechile
Tipul lecţiei:
Didactica generală
De formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor

Specific disciplinei ştiinţe


Experimentul didactic

Modelul constructivist ERRE bazat pe etapele:Evocare.Realizarea


sensului.Reflecţie.Extindere.
Unităţi de competenţă Obiective operaţionale Produsul lecţiei Criterii de evaluare
La sfârşitul lecţiei copilul
va fi capabil :
Obiective cognitive : .
O1-Să identifice părţile
componenete ale sistemului
nervos şi ale organelor de simţ;
O2-Să stabilim rolul părţilor
componente ale organului de
2.2 Stabilirea rolului simţ;
părţilor componente ale O3-Să explice importanţa în
organelor de simţ ; perceperea mediului
înconjurător; Numesc părţile cunoscute ale
O4-Să formuleze reguli de
organului.
igienă pentru menţinere
sănătăţii organelor de simţ a Stabilesc corect părţile
sistemului nervos; componente ale organului de
Obiective psihomotorii: simţ.
O5-Să dea dovadă de abilităţi Prezint informaţia utilizând
de comunicare şi cooperare în P6.Sistematizarea limbajul ştiinţific
echipă;
informaţiei în schemă
O6-Să efectueze experienţe
2.4 Explicarea importanţei simple;
simţurilor în percepţia Obiective afective:
mediului înconjurător O7-Să respecte regulile de
igienă pentru menţinerea
sănătăţii organelor de simţ.

Tehnologia didactică a lecţiei


Forme:
*Frontal
*În grup
*Îndividual
*În perechi
Metode,,,,procedee şi tehnici
Conversaţia,descoperirea,explicaţia,braistormingul,expunerea,observaţia,experimentul didactictabelul
performanţelor şi al cercetărilor,axa performanţelor, ,Tehnica,,Gândul pe care mi-l au cu mine acasă,,instrumente
web,,Bleberize,,.Storyjempar,,,Fotijet,,

Mijloace instrucţionale:
Manualul ,materiale pentru desfăşurarea experimentelor,laptop,PPT,planşa ,fiţe de autoevaluare.

Strategii de evaluare: evaluare formativă punctualăP6, evaluare formativă interactivă.

Referinţe bibliografice:
1.Curriculum pentru învăţământul primar,Chişinău:MECC.2018
2.Ghid de implimentare a curriculumului pentru învăţământul primar,Chişinău MECC,2018.
3.Metodologia privind implimentarea evaluării criteriale prin descriptori Chişinău MECC,IŞE,2019.
4.Zinaida Galben- Panciuc,Svetlana Galben,Stela Diaconu,Ion Botgros-manual pentru clasa a IV-a,Prut
internaţional,2013
5.Platforme educaţionale online 2020
Etapele Ti Ob.op. Activităţi de învăţare/ Strategia didactică Evalua
lecţiei mp Învăţător -elev Metode şi Materiale şi Forme rea
procedee mijloace de
didactice organi
zare
1.Evocare 5 min Asigur condiţiile necesare pentru buna
desfaşurare a lecţiei
.-Buna dragii mei!Astăzi la lecţia de ştiinţe
avem nişte oaspeţi.Sper să nu aveţi emoţii şi să frontală
Încurajări
avem o zi productivă. PPT,instrume
verbale
( Atom-furnica (este un serial de desene ntul web
animate creat de Hanna-Barbera în care Blabberize
protagonistul este o furnică super-erou care (fotografii
locuiește într-un laborator subteran.) Atom- vorbitoare)
Furnica dă întotdeauna o mână de ajutor celor
aflați în primejdie, dovedindu-se imbatabil în
fața inamicilor.
-Fi-ţi atenţi la proector. . Voi utiliza
instr.Blaberize (fotografie vorbitoare) care ne
va intui subiectul lecţiei.
-Avem un oaspete digital care ne va aduce un
mesaj.
- În baza celor expuse mai su, cred că vă daţi
seama care va fi subiectul lecţiei?
2.Realizarea 25 Fi-ţi atenţi la proiector.Cu ajutorul inst.digital
sensului min Fotojet voi părezenta subiectul ,cuvintele-chee conversaţia PPT,instru individ
-Susana ne vine cu un mesaj, mentul ual evaluare
cu ce cuvinte vom coopera? explicaţia Fotojet(colaj curentă
Cuvintele chee. digital
pavilion,ciocan,nicovală,scăriţă, aprecieri
melc,timpan,canal sunt nişte elemente ale verbale
organului adititiv ce le ve-ţi întâlni în studierea frontal
acestui subiect.
-Despre ce organ de simţ vom vorbi astăzi?
-Din ce părţi este alcătuită urechea? PPT,instrume
-Care este legătura între organ şi funcţiile ei? ntul web,
O2 Lucrul cu manualul,pagina 24 ,,Storigeam
Elevii citesc independent informaţia . par,,
Cu o informaţie mai amplă vin imediat
presentându-le pe slide- structura urechii şi
funcţiile ei.
.Pentru majoritatea oamenilor,auzul este al
doilea simţ ca importanţă după vedere. Observarea
Urechea reprezintă organul auzului,deoarece
reacţionează sunetele din mediul
înconjurător.Toate sunetele sunt vibraţii ale Power Point
sunetelor care formează anumite unde sonore.
Exemplu: aruncarea unei pietricele într-un vas
cu apă,sunetul corzii de vioară,sunetul Observare
clopoţelului etc.
Urechea este formată din teri părţi: Demonstra
Urechea externă,medie şi internă rea
Pavilionul are are forma unei pâlnii alcătuit din
un cartilaj elastic.Rolul pavilionului urechii
captează undele sonore.
Canalul auditiv are o lungime de 2,5 cm,unde
O3 se termină cu o membrană de protecţie care are
un diametru de 1cm.
Ciocanul se sprijină de timpan şi se articulează
sunetul,de nicovală şi nicovala se articulează de
scăriţă.Rolul ei este-amplifică undele sonore şi
le transmit în urechea internă.
Melcul este o structură osoasă,având rolul de
transmitere a semnalelor sonore prin nerv spre
crier.
Prezentarea cărţii digitale
instr.Storigeampar.Acestă cărţulie vă voi
expedia pe email vostru si va fi un material
compensatoriu penrtu voi.

AudAudierea unui cântecel,,Instrumente


10 mmmuzicale,,
min Ce instrumente aţi auzit?
Cum auzim acestă melodie?Va-ţi pus vre-o
dată acestă întrebare?
Care - Care sunt paşii de transmitere a sunetului
a sli la creier?
Urechile noastre
Actionează ca un radar care captează sunetele
venite din direcţii
multiple. Structura complexă a fiecărei urechi
proceseazăsunetele și le transmite către creier
undesunt interpretate.
Să luăm, spre exemplu, sunetul unui camion care se
apropie: cea mai apropiată ureche primește
semnalele sonore ceva mai devreme decât cealaltă
ureche și la o intensitate mai mare.
Procesând aceste informații acustice fine provenite
de la fiecare ureche, creierul are capacitatea să
calculeze direcția din care vine
camionul și de asemenea ne poate “spune”cu
aproximație cât deaproape este.
Evaluare
Pentru a menţine sănătos acest organ avem formativă
nevoie de nişte reguli. conversaţia interactivă
Ce reguli de igienă cunoaşteţi pentru a ne
proteja auzul?
Completarea tabelului ,, Sfaturi utile,,
Hai puţin să ne jucăm prin cântec să ne relaxăm explicaţia Power Point Frontal
Reflecţie Jocul,,Chipul meu ,, Calculator

Fişa de autoevaluare(Anexa 1)Voi repartiza


fişele şi le voi anunţa sarcinile
O6 Acum veţi primi fişa n.1,unde ve-ţi completa Fişa n1 de Indivi
căsuţele libere cu părţile componente ale autoevaluare dual P.7
urechii conform reuşitei.Pe verso sunt
valorificate criteriile de succes,care vă vor ajuta
să vă autoevaluaţi cu descriptorii de
performanţă.
Ridicaţi pălmuţa de clarificare verde, dacă aţi
înţeles sarcina,dacă nu e clar ridicaţi pălmuţa
roşie.
.Toamna v-a adus aceste frunzuluţe cu culorile
curcubeului.
Cu ce culoare asociaţi lecţia de azi?
*Portocalie- dispoziţie veselă
*Roşie- stare nervoasă
*Albastru- tristeţe oboseală
*Verde- stare activă
*Galben- bucurie
*Mov- nelinişte,dezamăgire
5 .
Completaţi oral frunzuliţa,pentru că ea are un Pălmuţe de
mesaj: cupate
Jurnal de evaluare: audiţie frontal
A Am auzit azi la lecţie……
O3 U Utile sfaturi cunosc…… conversaţia panou
D Doresc în continuare…… Evaluare
Tema pentru orală
acasă/obligatoriu,hărnicuţii,ingenioşii
Obligatoriu :De studiat tema structura
urechii după tabele,manual,pagina24. individ
Harnicii :De desenat organul auzului şi ual
O4 componentele ei. pălmuţe de
Ingenioşii:Curiozităţi,află mai mult clarificare
despre organul Urechea. explicaţia

Aprecieri
Extindere 5 min verbale
O7
Fişa2,fişă de
autoevaluare
Tehnica
,,Gîndul pe
care mi-l iau
cu mine
acasă,, Indivi
dual

O5

S-ar putea să vă placă și