Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA:24.11-28.11.2022

CLASA: a IX-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Debut: Țeapa, Retragerea, Urbana, Urbana inversă;

TIPUL LECȚIEI: mixtă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect regulile de dezvoltare a pieselor, respectând etapele explicate;

O3: să exerseze tehnica de clasificare a debuturilor;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI INDICAȚII OBSERVA
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE ȚII
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
1. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.

1’
Coloană de câte 4 elevi pe
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe
mijlocul terenului.
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;

3 P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T


.I întinse sus
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
O1
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);

P.I.3. Stând depărtat cu brațele


îndoite la piept
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire; 2x8T
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire;
Se urmărește sistematic poziția
P.I.4. Stând depărtat cu brațele corpului și execuția mișcărilor la
întinse înainte
T1-2 forfecări ale brațelor cu arcuire; 4x4T fiecare elev și se intervine atunci
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu când este absolut nesesar cu
arcuire, ridicare pe vârfuri;
indicații și exemplificări.
P.I.5. Stând depărtat cu mâinile pe
șold
T1-2 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire;
4x4T
T3-4 răsucirea trunchiului cu arcuire
spre stânga;

P.I.6. Stând depărtat


T1-2 îndoire lateral a trunchiului spre
dreapta cu arcuire, brațul stâng întins 4x4T
sus;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire, brațele la ceafă;
T5-6 îndoire laterală a trunchiului
spre stânga cu arcuire, brațul drept 3x8T
întins sus;
T7-8 răsucirea trunchiului spre
Se urmărește sistematic poziția
dreapta cu arcuire, brațele la ceafă.
corpului și corectitudinea
P.I.7. Stând depărtat
execuției mișcărilor la fiecare
T1-2 aplecare cu arcuire a
trunchiului, palmele ating solul; elev și se intervine atunci când
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului
este absolut nesesar cu indicații și
și a brațelor.
exemplificări.
P.I.8. Stând depărtat, brațele pe 4x4T
șold
T1-2 fandare laterală spre stânga cu
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire. 4x4T

P.I.9. Stând depărtat, brațele


lateral
T1-2 fandare înainte pe piciorul
stâng;
T3-4 răsucirea trunchiului cu fandare
pe piciorul drept. 4x4T

P.I.9. Stând cu mâinile pe șold


T1-3 sărituri ca mingea;
T4 săritură cu aterizare în ghemuit.

4x4T
3 REFLECȚIE O1 10’
Tema: Rezultatele
O2 Debutul-clasificarea debuturilor,reguli performaței
O1 de dezvoltare a pieselor. 10 obținute se
rep. notează în
10 m
O3 caietul
2 profesorului
rep./ pentru a fi
Reguli de joc elev comparate
cu datele din
Jocul este de regulă alcătuit dintr-o ora de
tablă de șah cu 8 x 8 pătrate colorate 5m consolidare.
alternativ deschis și întunecat.
Figurile de joc sunt 24 de discuri 10-
rotunde confecționate din lemn, 15
pentru unul culoare albă și de culoare rep.
neagră pentru celălalt jucător.
O4 Câmpul de joc îl constituie numai
10-
pătrățelele de culoare închisă, piesele 15
de joc deplasându-se numai diagonal rep.
înainte, câte un pătrat, caz de
O5 excepție când poate sări peste piesa
adversarului pe care o câștigă.
Condiția de a putea sări piesa 7’
adversarului este ca în spatele piesei
sărite să existe un câmp (pătrat) gol. 2-3
Țelul jocului este de a ajunge pe inter
ultimul rând de pătrățele din partea ven-
adversarului când piesele de joc ții/el
suprapuse două câte două vor fi ev
numite „dame”. Aceste piese duble
de joc pot sări diagonal de-a lungul
tablei. A câștigat jocul acea persoană
care a câștigat toate piesele
adversarului sau l-a blocat.
La
solicitarea
elevilor și
dacă timpul
permite,
jocul se
poate relua
cu alți
căpitani
aleși de
comun
accord.

O1 - mers cu exerciții de relaxare a 2’


membrelor superioare și inferioare;
- alergare ușoară.
1
tură

4 EXTINDERE O1 - alinierea pe un rând; 2’


- aprecieri finale;
- salutul.

Se evaluează starea fizică a


fiecărui elev.
PROIECT DIDACTIC

DATA:01.12-05.12-08.12-12.12.2023

CLASA: a IX-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Jocul de mijloc: importanța câmpurilor d4, f4(c5, e5), câmpuri active, legături, piese izolate, flancuri- inadmisibilitatea
slăbirii flancurilor, calcul și plan- noțiuni fundamentale;

TIPUL LECȚIEI: mixtă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect jocul de mijloc;

O3: să exerseze tehnica pionului de aur;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI INDICAȚII OBSERVA
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE ȚII
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
2. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.

1’
Coloană de câte 4 elevi pe
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe
mijlocul terenului.
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;

3 P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T


.I întinse sus
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
O1
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);

P.I.3. Stând depărtat cu brațele


îndoite la piept
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire; 2x8T
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu
arcuire;
Se urmărește sistematic poziția
P.I.4. Stând depărtat cu brațele corpului și execuția mișcărilor la
întinse înainte
T1-2 forfecări ale brațelor cu arcuire; 4x4T fiecare elev și se intervine atunci
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu când este absolut nesesar cu
arcuire, ridicare pe vârfuri;
indicații și exemplificări.
P.I.5. Stând depărtat cu mâinile pe
șold
T1-2 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire;
4x4T
T3-4 răsucirea trunchiului cu arcuire
spre stânga;

P.I.6. Stând depărtat


T1-2 îndoire lateral a trunchiului spre
dreapta cu arcuire, brațul stâng întins 4x4T
sus;
T3-4 răsucirea trunchiului spre stânga
cu arcuire, brațele la ceafă;
T5-6 îndoire laterală a trunchiului
spre stânga cu arcuire, brațul drept 3x8T
întins sus;
T7-8 răsucirea trunchiului spre
Se urmărește sistematic poziția
dreapta cu arcuire, brațele la ceafă.
corpului și corectitudinea
P.I.7. Stând depărtat
execuției mișcărilor la fiecare
T1-2 aplecare cu arcuire a
trunchiului, palmele ating solul; elev și se intervine atunci când
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului
este absolut nesesar cu indicații și
și a brațelor.
exemplificări.
P.I.8. Stând depărtat, brațele pe 4x4T
șold
T1-2 fandare laterală spre stânga cu
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire. 4x4T

P.I.9. Stând depărtat, brațele


lateral
T1-2 fandare înainte pe piciorul
stâng;
T3-4 răsucirea trunchiului cu fandare
pe piciorul drept. 4x4T

P.I.9. Stând cu mâinile pe șold


T1-3 sărituri ca mingea;
T4 săritură cu aterizare în ghemuit.

4x4T
3 REFLECȚIE O1 10’
Tema: Rezultatele
O2 Jocul de mijloc: definiția combinației, performaței
O1 ideea și mecanismul unei combinații, 10 obținute se
rep. notează în
importanța coloanelor, pionul de aur;
10 m
O3 caietul
2 profesorului
rep./ pentru a fi
Se întâmplă şi altfel că jucătorul a elev comparate
determinat motivul pentru realizarea cu datele din
combinaţiei, dar nu poate găsi ideea ora de
pentru că ea nici nu este. Atunci 5m consolidare.
combinaţia nu se realizează. Dar dacă
sunt găsite ambele momente-motivul 10-
şi ideea, atunci ele trebuiesc unite cu 15
al treilea - mecanismul realizării rep.
combinaţiei (adică a găsi ordinea
O4 mişcărilor şi jertfelor a vedea lovitura 10-
finală). Unirea motivului, ideii şi 15
mecanismului se numeşte rep.
combinaţie.Pentru exemplu vom
O5 indica câteva poziţii: albele: a5, cl,
c3, c5, d2, e3 negrele: a3, b8, c7, d8,
g5, g7. Priviţi atent această situaţie. 7’
Imediat se vede amplasarea nereuşită
a pieselor negre pe flangul stâng. 2-3
După fiecare din piesele g5 şi g7 sunt inter
câmpuri libere. În afară de aceasta, e ven-
deschis câmpul de damă f8. Apare ții/el
gândul: se poate folosi acest ev
dezavantaj al poziţiei negrelor pentru
realizarea unei combinaţii. Motivul e
găsit. Acum ne rămâne să găsim
ideea. Să ne imaginăm că în locul
piesei albe e3 pe acest câmp va sta o
La
solicitarea
elevilor și
dacă timpul
permite,
jocul se
poate relua
cu alți
căpitani
piesă neagră atunci albele vor face
aleși de
luarea 1 d2, f8 şi vor trece în damă.
Rezultă că ideea se poate determina comun
că lovitura de pe câmpul d2. Acum accord.
rămâne de a elabora mecanismul
combinaţiei şi de a găsi lovitura
finală. De regulă, o partidă de dame
decurge calm. Fiecare din cei doi
jucători cu fiecare mişcare are scopul
de a-şi crea o poziţie favorabilă.
Obținând o poziţie cât de cât
favorabilă jucătorul tinde să obţină
superioritate hotărâtoare pentru a
câștiga partida. Adversarul său
O1 - mers cu exerciții de relaxare a 2’
membrelor superioare și inferioare;
- alergare ușoară.
1
tură

4 EXTINDERE O1 - alinierea pe un rând; 2’


- aprecieri finale;
- salutul.

Se evaluează starea fizică a


fiecărui elev.
PROIECT DIDACTIC

DATA:12.12-15.12-19.12.2022

CLASA: a IX-a

PROFESOR: Țîgîrlaș Doina

DISCIPLINA: Educație fizică

TEMA: Finalul: trei dame contra unei dame și o piesă, lupta pieselor, schimb de piese, tempo, opoziția, blocarea pieselor.
TIPUL LECȚIEI: mixtă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să execute corect și prompt comenzile primite;

O2: să realizeze corect jocul trei dame contra unei dame și o piesă;

O3: să exerseze tehnica blocarea pieselor;

O4: să respecte prin execuție regulile simple stabilite pentru desfășurarea unui joc;

O5: să colaboreze în vederea efectuării unor sarcini de grup.

STRATEDII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic;


 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: TABLA de ȘAH, cretă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;
NR. VERIGILE OB. CONȚINUTUL LECȚIEI DO FORMAȚII ȘI INDICAȚII OBSERVA
CRT. LECȚIEI OP. ZA METODICE ȚII
RE
- alinierea pe un rând; 20’’
1. EVOCARE O1 - raportul; 30’’
- verificarea stării de sănătate și a 20’’
- echipamentului;
30’’
- anunțarea în termeni accesibili a
temelor lecției și a obiectivelor.
2. REALIZAREA O1 - întoarceri pe loc: la stânga, la 2’
SENSULUI dreapta; 10 m
- mers normal; 10 m
- mers pe vârfuri cu brațele sus; 10 m
- mers pe călcâie cu brațele la spate;
- alergare ușoară; 15 m
10 m
- alergare șerpuită; 20 m
- mers cu exerciții de inspirație și 10 m
expirație;
- joc de gleznă; 15 m
- alergare cu pendularea gambelor 20 m
înapoi; 15 m
- pas săltat; 15 m
- pas sărit;
- mers normal cu exerciții de 10 m
respirație;
- formarea coloanei de gimnastică.

1’
Coloană de câte 4 elevi pe
O1 P.I.1. Stând depărtat cu mâinile pe
mijlocul terenului.
șold
T1-2 răsucirea capului spre dreapta
cu arcuire;
T3-4 răsucirea capului spre stânga cu
arcuire;
3
P.I.2. Stând depărtat cu brațele 4x4T
.I
întinse sus
O1
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
T5-8 rotări ale brațelor înapoi

S-ar putea să vă placă și