Sunteți pe pagina 1din 10

MINISTERUL EDUCAȚIE ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

PROIECT DE LECȚIE LA ȘTIINȚE

REALIZAT:

CAHUL, 2023
Clasa: a IV-a A
Disciplina: Științe
Subiectul lecției: Omul- ființă biologică. Sinteză
Tipul lecției: Lecție de consolidare a cunoștințelor
Unități de competență: 2.1 , 2.2,2.3 , 2.4 , 2.5 .
Obiective:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1: Să enumere organele și părțile corpului uman în baza materialului propus.
O2: Să completeze frontal și individual fișa de lucru cu răspunsuri clare și concise.
O3: Să utilizeze un limbaj științific aferent disciplinei.
O4: Să argumenteze răspunsurile cu informații din diverse surse și materiale grafice propuse .
O5: Să identifice rolul alimentației în dezvoltarea fizică și psihologică a omului .
Strategii didactice:
Forme de organizare: individual, frontal, în grup .
Metode și procedee: conversația , demonstrația , joc TIC, observația , exercițiu .
Mijloace didactice: manual , fișă , calculator, pix, prezentare power point .

Strategii de evaluare: răspunsuri orale , trecerea la tablă , răspunsuri în scris


Bibliografie: Manual de științe clasa a IV-a .
https://wordwall.net/ro/resource/25136434/organele-interne#
https://wordwall.net/ro/resource/30957625/organele-de-sim%C8%9B
Elemente de conținut Strategii didactice Strateg
Obiective

ii de
evaluar

Timp
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Forme Metode Mijloace
e

1. Evocare

Profesorul asigură un climat favorabil Elevii pregătesc materialele necesare pentru 1


pentru desfășurarea lecției. desfășurarea lecției.
- Bună ziua, elevi, mă numesc - Bună ziua!
domnișoara Eugenia și astăzi vom
petrece o lecție împreună. Vă rog să
fiți foarte atenți și cât mai activi .

Activitatea 1
Elevii ordonează cuvintele și analizează proverbele.
Împart proverbe la 5 grupe care sunt 5 Lucru în Conver Fișe Răspun
împărțite în cuvinte. Elevii trebuie să grup sația surile
ordoneze cuvintele formând proverbe. orale
1. Starea sufletului nostru și a minții afectează starea
Proverbele formate să le descifreze în
noastră fizică. Astfel, dacă-ți îngrijești psihicul,
câteva cuvinte.
atunci și fizicul îi sănătos.
1. Sănătos la corp, sănătos la minte.
2. Mărul are multe vitamine, care sunt folositoare
2. Un măr pe zi ține medicul departe. pentru organismul uman.

3. A mânca nu e rușine , când mănânci ce 3. Alimentația sănătoasă are o mai mare influență
se cuvine. decât credem noi. Poți mânca cât dorești, însă
alimentele să fie sănătoase.
4. Medicul nu are ce căuta la omul care se
trezește devreme și se culcă la timp. 4. Somnul este o componentă importantă pentru
menținerea stării de bine. O bună odihnă a creierului
nostru la timp ne va îndepărta de medicii cât mai
5. Corpul este cea mai bună oglindă a mult.
sufletului.
5. Sufletul este interiorul nostru, care este coordonat
de psihicul. Unele stresuri pot lăsa semne pe fizicul
nostru, astfel dacă vom păstră psihicul și corpul
nostru va fi într-o stare bună.

2. Realizarea sensului

Astăzi vom avea o lecție de sinteză a


capitolului „Omul – ființă biologică ” .
Vom lucru multe pe fișe unde vom verifica
și consolida cunoștințele acumulate
anterior.
Activitatea 2
O1 3 Frontal Joc TIC Calculato Răspun
Pentru aceasta vom avea un joc. r surile
Se citește întrebarea și elevul întrebat răspunde.
orale
https://wordwall.net/ro/resource/ Verifică rezultatul.
25136434/organele-interne#
Jocul presupune întrebări pe baza organelor
O2 interne și funcției lor .

Pentru a memora mai bine și a avea la


îndemână informația despre funcțiile Ex. 1 Fișe de
organelor interne, completăm exercițiul 1 7 Individua Exerciți
lucru Răspun
și 2 din fișă . Scheletul-menține corpul în poziție verticală. l, frontal u
surile în
Mușchii- în timpul mișcării se contractă, apoi se
(Anexa 1 ) relaxează . scris
Exercițiul 1 Inima – pompează sânge prin vase sangvine .
Stabilește corespondența dintre organele Sângele – transportă oxigen și substanțe hrănitoare
interne și funcțiile lor. prin corpul uman .
O3 Plămânii – sunt organe care servesc la respirație .
Exercițiul 2 Stomacul- este organul unde se prelucrează mâncarea
O4 .
Trasează prin săgeți, legătura dintre
coloane. Gura- alimentele sunt mărunțite și amestecate cu
salivă .
Intestinul gros – se depozitează resturile pentru a fi
O2 eliminate.
Ex.2
Inima – bate – de circa 60-100 de ori pe minut.
Inima-funcționează-fără încetare.
Inima-pompează – sânge prin corp,
O4
Sângele – transportă- prin corp oxigen și substanțe
nutritive.
Inima-este – un mușchi.
Sângele – circulă- prin vase sangvine.

Activitatea 3 Elevii răspund la întrebări.


Organele datorită cărora noi percepem lumea din Calculato Răspun
Cum se numesc organele datorită cărora
r surile
O2 noi percepem lumea din jurul nostru ? jurul nostru sunt ochii , limba, nasul , urechile și 5 Frontal Joc TIC orale
pielea .
Care sunt simțurile omului ?
Simțurile omului sunt văzul , gustul, mirosul , auzul,
Propun un joc unde vom forma
pipăitul .
corespondența între organe și simțuri .
Cel mai important simț este pipăitul deoarece în caz
O3 https://wordwall.net/ro/resource/
care noi putem pierde alte simțuri pipăitul ne va ajuta
30957625/organele-de-sim%C8%9B
să ne orientăm în spațiu.
Cum credeți care simț este mai important ?
Elevii își expun părerea.
De ce ?

Fișă de Răspun
lucru , surile în
Activitatea 4
manual scris
Elevii completează fișa.
Continuăm cu exercițiul 3 din fișă . 3 Individua Exerciți
1. fals l u
1.Doar cu ajutorul oaselor reuşeşti să te
2. adevărat
deplasezi.
2.Sângele apără corpul de boli. 3. fals

3.Nasul, traheea și inima sunt organe prin 4 . fals


care respirăm.
4.Pentru ca să se dezvolte armonios corpul
tău, este suficient doar să te joci cât mai
mult.

-Câte oase are omul?


Scheletul se compune din 206 oase
îmbinate armonios. Fiecare os este alb-
gălbui pe dinafară. Interiorul este moale şi
Omul adult are 206 oase . Nou născutul are peste 270 Prezentar Răspun
spongios (ca un burete).
de oase. e surile
-Care oase din scheletul osos cunoașteți ? orale
reprezentați pe schelet . 5 Frontal Demon
strația
-Oasele se pot îndoi ?
Craniul, oasele mâinii , coloana vertebrală , oasele
Deci oasele nu se îndoaie . Se pot îndoi
piciorului .
doar braţele, picioarele, în locul unde
oasele se unesc între ele. Aceste locuri se Oasele nu se pot îndoi.
numesc articulaţii (încheieturi).
Câte mușchi are corpul uman ?
Ce mușchi cunoașteți ? Reprezentați pe
imagine.
Ce sfaturi ați putea da ca corpul nostru să Corpul uman are peste 600 de mușchi.
se dezvolte armonios ? Mușchii capului, gâtului, membrelor, trunchiului.

Elevii își expun părerea.


-câtă mai multă activitate fizică pentru a dezvolta
Activitatea 5 mușchii și articulațiile .

Exercițiul 4 din fișă . -alimentație corectă și la timp.

Completează spațiile libere, utilizând -odihnă la timp pentru a nu suprasolicita organismul.


Răspun
Fișă de
cuvintele: organe de simț, oxigenul, surile în
lucru
scris
expirație, gaze, inspirație , creierul , Omul ia din aer oxigen , împreună cu alte gaze prin
procesul de inspirație. Toate aceste gaze ajung în Exerciți
mușchilor , plămâni , oaselor. plămâni . Cei doi plămâni rețin oxigen și elimină 3 Individua u
celelalte gaze prin procesul de expirație. Ne mișcăm l
datorită oaselor și mușchilor prin comanda
Activitatea 6 creierului . Relația dintre organism și mediul
înconjurător este realizată de oragenele de simț .
Care sisteme ale organismului uman
cunoașteți ?
Sistemul osos- oase
Numiți câte 1-2 componente (organe) a Sistemul muscular- mușchi Manual Răspun
fiecărui sistem enumerat . surile
Sistemul nervos –nervi orale
Sistemul cardiovascular – vene, artere, capilare, Observ
inimă, vase sangvine. Frontal ația
3
Exercițiul 5 din fișă Sistemul digestiv – stomacul , intestine, gură, esofag.
Scrie denumirea sistemelor reprezentate
în imagini
Ex. 5
Sistemul osos Fișă de
Răspun
lucru
Sistemul muscular surile în
Exerciți scris
Sistemul cardiovascular u
Individua
3
Sistemul digestiv l

3. Reflecția
O2 Activitatea 7 Elevii răspund la întrebări pe fișă . 3 Individua Exerciți Fișă de Răspun
l u lucru surile în
Exercițiul 6 din fișă . Alimentația sănătoasă presupune alimentația
scris
organismului cu mâncare sănătoasă. Consumarea în
Răspunde la întrebările propuse. cantități mici fastfood, gazoasele colorante, dulciuri.

► Ce înțelegi prin alimentație


sănătoasă? -Spălăm mânele înainte și după masă cu săpun.
O5 - La masă nu se vorbește cu gura plină.
► Ce reguli trebuie respectate în
timpul mesei? -Nu se pun coatele pe masă.
-Pe masă trebuie să fie câte mai multe lichide.
-Meniul se creează privind introducerea bucatelor
care pot oferi toate vitaminele și substanțele necesare
organismului uman.

Răspun
Este o piramidă unde sunt clasificate alimentele . Frontal Conver Prezentar
Ce este piramida alimentației ? 3 surile
această piramidă ne ajută să facem un meniu sația , e
orale
echilibrat pentru a menține sănătatea noastră observa
ția
Elevii analizează alimentele componente ale
piramidei pe baza imaginii.
Ce conține piramida alimentației ?
Se analizează pe baza imaginii .

4. Extensie

Bravo elevi, am avut o deosebită plăcere să 1


petrec astăzi, aceste momente împreună cu
voi, ați dat dovadă de multă implicare și
creativitate, sunteți superbi!.
O zi bună în continuare vă urez!

S-ar putea să vă placă și