Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Clasa: a III-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematică .
Unitatea de învăţare: Înmulţirea şi împărţirea nr. nat. în intervalul de la 0 la 1000
Subiectul: Împărţirea la 10 sau la100
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Subcompetențe
 Efectuarea operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici decât 100;
 Aplicarea tehnicilor de calcul însuşite în construcţii numerice;
 Explorarea modalităţii de efectuare a înmulţirii sau împărţirii în 0-1000 folosind diferite tipuri de grupări şi reprezentări;
Obiective operaţionale:
O1 – să rezolve independent exerciţii şi probleme ce conţin termeni specifici, demonstrând cunoaşterea lor;
O2 – să deducă prin analogie regula pentru împărţirea la 100;
O3 – să aplice algoritmii de calcul corespunzători împărţirii la 10 şi 100 în rezolvarea unor exerciţii şi probleme;
O4 – să rezolve exerciţii cu mai multe operaţii, respectând ordinea efectuării acestora;
O5 – să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme;
Forma de organizare: frontal, individual.
Metode şi procedee: învăţarea prin analogie, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic
Resurse materiale: manualul, caiete, instrumente de sris, fişe de lucru, creta colorată;
Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică, chestionare orală, autoevaluarea;
Etapele lecţiei Ob. Activitatea învăţătorului Activitatea elevului Metode şi Mijloace de Evaluare
Op. procedee învăţământ
Evocarea Cer elevilor să pregătească Elevii pregătesc cele conversaţia Sala de clasă Observare
materialele necesare lecţiei şi necesare lecţiei sistematică
asigur climatul de încrederee
reciprocă pentru reuşita actului
didactic
Propun elevilor să descopere Sunt atenţi şi găsesc exerciţiul Chestionare
raspunsul la o ghicitoare: răspunsurile la ghicitoare. orală
Câte sunt, voi aţi aflat?
Ana, Nina şi Irina,
Magdalena şi Adina,
Văzând că nu prea sunt nori,
Au mers să culeagă flori.
Fiecare a cules
Câte zece- apoi au mers
De-au dus florile acasă
Şi le-au aşezat pe masă.
Mama mult s-a bucurat,
Apoi zece flori a luat
Să le dea unei vecine
Cu care se-mpacă bine.
Ce-a rămas, a numărat
Şi-n vază le-a aşezat.
Câte sunt, voi aţi aflat?

Anunţ tema lecţiei şi obiectivele


lecţiei
Verific tema avută acasă Elevii citesc tema pentru exerciţiul Caietele de Chestionare
acasă. teme orală
Calcul mintal : Sunt atenţi şi dau Calcul Observarea
3x7= răspunsuri corecte la mintal sistematica
5x8= întrebări
6x9=
32:8=
72:9=
8x4+6= Clculează suma ,diferenţa ,
9x6-4= produsul , câtul a două Chestionare
32+8:4= numere,apică ordinea orală
64:8+4= efectuării operaţiilor în Chestionare
50-20:5= exerciţii, orală
5x10=
5x 2=
6x100=
4x10=
100x3=
Propun elevilor un calcul oral.
Care este produsul numerelor 5 Calcul oral
şi 9?
Care este diferenţa numerelor 9
şi 4?
Care este câtul numerelor 42 şi
7?
Care este suma numerelor 52 şi
8? Exerciţiul
Care număr înmulţit cu 9 dă
produsul 72?
Aflaţi jumătatea numărului 8 . Chestionare
Aflaţi numărul cu 5 mai mare orală
decât numărul 10.

Propun elevilor un joc Jocul


didactic:,,Ajută-l pe fluturaş sa- Rezolvă sarcina dată didactic Fişe de lucu Evaluare
si găseacă floarea’’(Anexa) scrisă

Realizarea Prezint problema: Alexandru a Exerciţiul Observarea


sensului rezolvat 30 de probleme ,iar Ascultă problema şi sistematica
Alina de 10 ori mai puţine . încearcă să o rezolve oral.
Câte probleme a rezolvat
Alina? Putem rezolva
problema?Se discută şi se
rezolvă problema.
Se ia ca exemplu exerciţiul:
4x8=32 ---- 32:8=4
împărtirea este operaţia inversă Dau alte exemple de Caietele de
înmulţirii. înmulţiri făcându-le proba lucru în clasă
Dacă 5x10=50, atunci 50:5=10 prin operaţia inversă.
Dacă 5x100=500, atunci
500:100=5

Se prezintă problema
Alexandru a rezolvat într-o Asculta problema şi o
săptămână 300 de rezolvă
probleme ,iar Alina , de 10 ori Chestionare
mai puţine . Câte probleme a orală
rezolvat Alina?
Se precizează regula
algoritmului de împărtire la 10
sau la 100 .
,,Un număr natural terminat
cu zerouri se împarte la 10 sau Reţin algoritmul de
la 100, înlăturând de la împărţire a unui număr de
dreapta lui unul, respectiv, trei cifre terminat cu exerciţiul
două zerouri.’’ zerouri la 10 sau la 100. Chestionare
Se fac oral diverse exerciţii : orală
30 : 10=
400 :100=
600 :100=
900 :100=
700 : 10 =
800 :10 =

Reflecție Scot elevii la tablă să văd dacă Elevii vor ieşii la tablă şi exerciţiul Tabla de scris Autoevaluare
au înţeles cum se fac exerciţiile: vor face exercitii de tipul:
(250 + 150) : 100 =
Propun elvilor jocul 900: ( 600 - 500)=
didactic ,,Cursa Isteţilor” (240 - 200) :10 =
Cine rezolvă corect şi repede Rezolvă exerciţiul ( în 2
este cel mai ,,isteţ’’. minute) Caiete
Primii „isteţi” vor fi
recompensaţi prin calificativ. 300:100x4:2x10=
Extindre Propun spre rezolvare Elevii citesc problema , o Problemati- Culegerea de Chestionare
problema :,, Maria a colecţionat discută, văd ce cunosc, ce zarea probleme orală
324 de timbre româneşti şi 176 nu cunosc şi ce trebuie să
de timbre straine . Ea împarte afle.
toate timbrele în mod egal la Rezolvă problema
100 de copii. Câte timbre Manualul de
primeşte fiecare copil? Notează tema pentru acasă matematică
Dau tema pentru acasă

Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și