Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Gimnaziul Țipletești
Învățător Prinii Victoria
Data: 18.02.2022
Clasa: a I-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina:Educația moral-spirituală
Unitatea de învăţare: Despre mine, despre tine, despre noi. Despre sănătatea noastră.
Subiectul: Respectul sinelui și a celor din
jur, iertarea și acceptarea
Tipul lecţiei: formare a priceperilor și deprinderilor, formare de abilități și atitudini
Scopul lecţiei: - stimularea copiilor în direcția unei exprimări emoționale deschise, autentice,
spontane; dezvoltarea potențialului creativ al elevilor.
-Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de
ceilalți.
Competente specifice:
1. Recunoașterea valorilor moral-spirituale în diferite contexte de viață, demonstrând atitudine
pozitivă și responsabilă față de sine și cei din jur.
2. Aprecierea valorică a comportamentelor proprii și ale altor persoane în contextul normelor
moral-spirituale, dând dovadă de atitudine critică și comunicare asertivă.
3. Transpunerea achizițiilor dobândite la disciplină în activități educaționale/ comunitare/
culturale, tinzând spre virtuți moral-spirituale.
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- Să explice înţelesul cuvântului „respect” .
O2-Să definească noţiunea de respect şi politeţe.
O3-Să identifice comportamente pozitive în diferite situaţii.
O4- Să identifice persoanele şi simbolurile faţă de care trebuie să manifeste respect;
O5- Să utilizeze corect formule de politeţe în diverse situaţii.
O6-Să participe activ la realizarea sarcinilor propuse.
O7- Să adopte o atitudine pozitivă (respect, acceptare) faţă de semeni.

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, activitate


independentă, activitate pe grupe, brainstormingul, ciorchinele.
Material didactic: planşe, fişe de lucru, coli, caiete, creta colorata.
Resurse umane: 7 elevi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Bibliografie:
1 Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 1,
2017.
2. Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 1. Ghid
metodologic. Ediție revăzută și
actualizată, 2017.
3. Cara A., Educația moral-spirituală, Ghid de implementare a curriculumului școlar,
clasele I-IV, 2018
4. Cara A., Educația moral-spirituală, clasa 1, 2017

Nr. Etapele OB. Continuturi si sarcini Metode si Resurse Evaluarea


Crt. lectiei OP. procedee materiale

1 Moment Se creează condiţiile optime Conversația Caiete,


organizatoric pentru buna instrumente
desfăşurare a activităţii de scris,
propuse (spaţiu creta
educaţional, materiale colorată,
didactice, climat psiho- markere etc.
afectiv).
3 Captarea Dimineața când eu plec, Conversatia Versuri Observarea
atenției Iată-n uşă mă opresc, sistematica
Şi salut, cald, cu plăcere: a
O7 V-am pupat! La revedere! comportame
Dar la prânz mă-ntorc ntului
acasă, elevilor
Mulțumită, bucuroasă! Explicația Poezia ,,
Şi-o salut frumos pe buna: Salutul”
Buni-am venit! Sărut-
mâna!
Ziua iar s-a isprăvit!
De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara",
Şi salut cu: Bună seara!
(ANEXA 1)

Citesc elevilor poezia


„Salutul” de Aurora Conversația
Luchian.
Ce face fetiţa din poezie?(… Aprecieri
O3 salută) verbale
Când salută ea?(…
dimineaţa, la prânz şi
seara.)
Cum este ea în acest caz?
(…o fetiţă
respectuoasă.)
Când vrem să dăm dovadă
de respect folosim
anumite cuvinte magice.
Bună ziua! Salut!
Vă rog frumos! Planșa
Te rog frumos!
Mă scuzați! Scuză-mă!
Vă mulțumesc!
Îți mulțumesc!
4 Anunțarea Astăzi vom avea ca temă Conversația Tabla
temei și a „Respectul în relaţiile cu
obiectivelor ceilalţi ”. Vom desfăşura Creta
diverse aplicaţii la
această temă. Dacă sunteţi
atenţi la sfârşitul orei
veţi şti ce anume se cuvine
să respectaţi în viaţă şi
modalităţile prin care o
puteţi face .
Notez titlul lecţiei pe tablă.
5 Desfășurarea Elevii vor spune ce cred ei Conversația
activității O1 că înseamnă cuvântul
„respect”, apoi li se dă
explicaţia din DEX.
RESPÉCT -s. n. Atitudine
O2 sau sentiment de stimă, de
considerație sau de prețuire
deosebită față de cineva sau
de ceva.
Ce subînțelegem prin Observarea
cuvântul RESPECT? sistematică
RESPECT= Cinste, Stimă,
Prețuire Explicația
Față de cine manifestăm
RESPECT?
MANIFESTĂM
RESPECT FAŢĂ DE:
Părinți, Colegi, Învățători,
Adulți. Planșe
Cum manifestăm
RESPECT?
NE MANIFESTĂM
RESPECTUL
- ţinându-ne promisiunile;
- prin politeţe folosind
formulele de salut si de
adresare potrivite;
-în mijloacele de transport,
oferind locul nostru unei Aprecierea
persoane mai în vârstă. răspunsuri-
Ce subînţelegem prin lor elevilor
cuvântul politeţe ?
POLITEŢE= Amabilitate,
Atenție, Bunăcuviință.
Asociază acțiunile
enumerate în coloana A cu
formele de respect din Fișe de
coloana B: (ANEXA 2). lucru
coloana A:
1. în autobuz ofer locul
unei persoane mai în vârstă;
2. atunci când salut, îmi Observarea
scot șapca de pe cap și sistematica
mâinile din buzunare;
3. când se intonează Imnul
de stat mă ridic în picioare;
4. nu deranjez niciodată Problematiza
orele și sunt atent la tot -rea
ceea ce ne comunică d-na
învățătoare;
5. ascult întotdeauna
sfaturile părinților mei. Fișe de
Coloana B: lucru
a) respect față de părinți;
b) respect față de Aprecierea
simbolurile naționale; raspunsuri-
c) respect față de persoanele lor elevilor
mai în vârstă; Conversația
d) respect față de învățători;
e) respect față de regulile de
politețe.
6 Obținerea O4 Se subliniază faptul că Conversația Fișe de Observarea
performanței respectul se câştigă, datorită lucru sistematică
și asigurarea O5 unui anumit comportament.
feed-back- Modalităţile prin care se
ului O6 poate manifesta respectul
sunt notate sub forma unui Aprecierea
ciorchine. răspunsurilo
Vor rezolva fişele date Exercițiul r elevilor
(ANEXA3).
7 Evaluare O4 Vor rezolva fişele Explicatia
date(ANEXA4). Aprecieri
O5 Concluzii la lecție. Exercițiul verbale
- Cui sunt specifice
atitudinile de respect,
încredere?
- Omului!
8 Încheierea Se fac aprecieri şi
activității recomandări asupra modului
de lucru al elevilor.
Elevii care au fost activi în
timpul orei şi au răspuns
corect vor fi aplaudaţi, iar
restul încurajaţi.

Activitate Joc de mișcare: ”Dacă vesel Cântec


recreativă se trăieşte !”
ANEXA 1
SALUTUL
de Aurora Luchian

Dimineața când eu plec,


Iată-n uşă mă opresc,
Şi salut, cald, cu plăcere:
V-am pupat! La revedere!
Dar la prânz mă-ntorc acasă,
Mulțumită, bucuroasă!
Şi-o salut frumos pe buna:
Buni-am venit! Sărut-mâna!
Ziua iar s-a isprăvit!
De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara",
Şi salut cu: Bună seara!

ANEXA 2

Asociază acțiunile enumerate în coloana A cu formele de respect din coloana B:


coloana A coloana B
1. în autobuz ofer locul a) respect față de părinți
unei persoane mai în
vârstă;
2. atunci când salut, b) respect față de simbolurile naționale
îmi scot șapca de pe
cap și mâinile din
buzunare;
3. când se intonează c) respect față de persoanele mai în vârstă
Imnul de stat mă ridic
în picioare;
4. nu deranjez d) respect față de învățători, profesori
niciodată orele și sunt
atent la tot ceea ce ne e) respect față de regulile de politețe
comunică d-na
învățătoare;
5. ascult întotdeauna
sfaturile părinților
mei.

ANEXA 3
Conținutul învățării: Respectul în relațiile cu ceilalți
Numele și prenumele:--------------------------------------

FIȘĂ DE LUCRU
1. Ce a uitat Ionel să spună?

Ionel intră în clasă unde au --------------------------------------------


sosit aproape toți colegii. Fără --------------------------------------------
să spună nimic se așază în --------------------------------------------
bancă. -------------------------------------------

Mama i-a pregătit lui Ionel -------------------------------------------


mâncarea preferată. A mâncat și -------------------------------------------
a ieșit repede la joacă după -------------------------------------------
masă. ------------------------------------------

În curtea școlii, copiii se joacă. ------------------------------------------


Din fugă, Ionel a îmbrâncit-o pe ------------------------------------------
Ema și aceasta a căzut. Ionel se ------------------------------------------
joacă mai departe. ------------------------------------------

La ora de desen, Ionel nu are --------------------------------------------


acuarele. Trebuie să deseneze --------------------------------------------
și să coloreze. --------------------------------------------
- Dă-mi și mie culorile! -------------------------------------------

2. Completează proverbele alegând cuvintele potrivite din paranteză:

 Vorba …………………….. mult aduce!


 Ce ție nu-ți ……………….. altuia nu-i face!
 ……………………………. .ca să fii respectat!
(respectă, dulce, place)

3. Jocul ,, Sunt respectuos”. Uniți prin linii ceea ce se potrivește.


Vine bunica în vizită. Salut ! Ce faci?
Mă ridic de la masă. Bună ziua!
Doamna învățătoare intră în clasă. Mulțumesc pentru masă!
Mă întâlnesc cu un coleg sau prieten. Sărut mana!

S-ar putea să vă placă și