Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Leonteac Anastasia


CLASA: a VI -a
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Recital de poezie din creația lui Grigore Vieru
TIPUL LECŢIEI: însuşire de noi cunoştinţe
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.Perceperea mesajului de pe poziţia comunicării interculturale prin sesizarea similitudinilor şi diferenţelor dintre literatura română şi literatura
grupurilor etnice conlocuitoare.
2.Lectura corectă, fluentă, conştientă a textelor literare şi nonliterare despre cultura şi civilizaţia arealului lingvistic românesc.
SUBCOMPETENŢE:
1. Elaborarea unei relatări după o serie de imagini.
2. Citirea fluentă, conştientă, expresivă.
3.Structurarea logică şi coerentă a ideilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
la finele lecției elevii vor fi capabili:
O1- sǎ prezinte conţinutul imaginii principale sub forma unor rǎspunsuri date la întrebari, pe baza observǎrii directe;
O2- sǎ citeasca corect, conştient şi expresiv poezia;
O3- sǎ rǎspunda corect la întrebari;
O4- sǎ comenteze poezia.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, lectura în lanț, comentarea, observația.
b) Mijloace de învăţământ: manualul, fișa, imagini
c) Resurse şi managementul timpului: timpul de învăţare: 45 minute
d) Metode de evaluare: chestionarea orală, evaluarea frontală, evaluare individuală.
e) Forme de activitate: individuală, frontală.
Scenariu didactic

Etapele lecției Timp Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și procedee

Moment 3 min - notează absențele - pregătesc


organizatoric materialele necesare
- verifică pregătirea condițiilor optime pentru desfășurarea pentru lecție
lecției

Evocarea 7 min O1 -Se realizează prin poezia: A plecat grăbit, Vieru... - elevii ghicesc
subiectul lecției
A plecat grăbit Vieru
Să-mpletească stele-n cer: Comentează poezia
Conversația
Din ele face Cuvântul
Şi-l trimite-apoi cu gândul
Să ajungă cât pământul
Să ne fie Giuvaier...
poezie de Dumitru Râpanu (2011)
Realizarea 20 min O2 Se prezintǎ cậteva date despre Grigore Vieru, precum şi câteva -elevii scriu date Conversatia
sensului volume de poezii ale acestuia. (din culegere) despre A. Donici
Poezii de Grigore Vieru Explicația

Citirea model

Observația

Semantizarea
Grigore Vieru a fost un poet român, ales membru corespondent
al Academiei Române.
S-a născut și a activat în Republica Moldova devenind un
O3 simbol al valorilor şi unității românești, fiind strâns legat de -elevii ascultă citirea
ambele maluri ale Prutului. Tematica lui Grigore Vieru este de model a
aparent simplă, dar foarte profundă – a scris poezii despre profesorului
mamă, natură, sat, poezii cu caracter social, abordând de
asemenea valorile și tradițiile românești. A ţinut să sensibilizeze
caracterul cititorului, încercând să facă omul mai bun și mai
spiritual. A adus un aport considerabil la dezvoltarea limbii
române şi grafiei latine pe teritoriul de azi al Republicii
Moldova, pe vremuri încă inclus în fosta Uniune Sovietică.
Vieru face parte din grupul celor care au luptat pentru
independența țării. Personalitatea lui va rămâne veșnic în
memoria şi sufletul nostru.
Lista poeziilor de Grigore Vieru
Mama
Frumoasă-i limba noastră
Bunica
Satul meu
Primăvara -elevii citesc în lanț
Vara și selectiv
Toamna
Iarna
Educatoarea
Mama, a treia variantă
Ştefan cel Mare
Mihai Viteazul
Alexandru Ioan Cuza
Pâinea
Cântec de leagăn
Dorul şi limba
Casa părintească
Acasă
Casa mea
Casa
Buzele mamei
Mâinile mamei
Nopţile mamei
Cuvântul mama
Mama în câmp
Mamă, tu eşti…
Măicuţa
Cântec de leagăn pentru mama
Cântecul mamei
Mama în casa noastră
Mama şi feciorul
Tăcerea mamei
Fiinţa dorului
Pentru ea
Limba noastră cea română
Salvaţi-vă prin limbă
În limba ta
Eminescu
Trei culori
Intuirea ilustrației se realizeazǎ pe baza urmatoarelor întrebari:

Anexa 1
Ce observati in imagine?
Ce reprezintă culorile din imagine?
Ce puteti spune despre imagine, când și unde a fost făcută?

Se rezolvǎ pe caietele de clasă şi la tablǎ întrebarile:


1. Precizati personajele poeziei.
2. Precizati însușirile personajelor reprezentate.
3. Care este învățătura pe care o transmite poezia?
Se citeşte poezia în lant și selectiv.
Reflecție 10 min O4 Comentați poezia următoare: Elevii comentează comentarea
poezia dictată
Frumoasă-i limba noastră
de Grigore Vieru
Pe ramul verde tace Conversație
O pasăre măiastră,
Cu drag şi cu mirare
Ascultă limba noastră

De-ar spune şi cuvinte


Când cântă la fereastră,
Ea le-ar lua, ştiu bine,
Din limba sfântă-a noastră.

Extindere 5 min - Scrieți cum vi s-a părut textul: -elevii comentează


dacă i-a plăcut sau
Mi-a plăcut textul..... nu plăcut textul
Nu mi-a plăcut textul...
Frumoasă-i limba noastră de Grigore Vieru

Pe ramul verde tace De-ar spune şi cuvinte


O pasăre măiastră, Când cântă la fereastră,
Cu drag şi cu mirare Ea le-ar lua, ştiu bine,
Ascultă limba noastră Din limba sfântă-a noastră.

Graiul meu de Grigore Vieru

Drag îmi este graiul Ia vezi tu ce sunet,


Ca un cer cu stele, Ce mireasmă are!
Vorbe mângâioase: Parcă-nfloare teiul,
Neamuri ale mele. Parcă trec izvoare!
Graiul meu, graiul meu, Graiul meu, graiul meu,
Ca un cer cu stele, Ce mireasmă are!
Graiul meu, graiul meu, Graiul meu, graiul meu,
Neamuri ale mele! Parcă trec izvoare!

Limba română de Grigore Vieru Anei şi lui Alexandru Bantoş

Din cauza durerii Suferinţei mele


Firescul dor al limbii Pe care numai
Îl preamăresc şi-l cânt. Ochii mamei o zăresc
Şi din aceeaşi pricină Încoronaţi cu lacrimi.
Puterii Tale, Doamne,
Mă închin.
În fiecare zi,
În chiar lumina dimineţii,
Se-arată steaua
Salvaţi-vă prin limbă de Grigore Vieru Lui Ion Hadârcă

S-au otrăvit pe văi izvoare


Şi mierea adunată-n floare.
S-a otrăvit barbar văzduhul
De ce s-a otrăvit şi duhul,
De ce şi graiul?!
Sculaţi-vă, sculaţi-vă, sculaţi-vă
Din somnul cel de moarte!
Salvaţi-vă, salvaţi-vă, salvaţi-vă
Prin limbă şi prin carte!
S-a otrăvit privighetoarea
Şi firul ploii şi ninsoarea.
S-a otrăvit barbar văzduhul –
De ce s-a otrăvit şi duhul,
De ce şi graiul?!
Sculaţi-vă, sculaţi-vă, sculaţi-vă
Din somnul cel de moarte!
Salvaţi-vă, salvaţi-vă, salvaţi-vă
Prin limbă şi prin carte!
S-a otrăvit dulceaţa poamei
Şi laptele din sânii mamei.
S-a otrăvit barbar văzduhul
De ce s-a otrăvit şi duhul,
De ce şi graiul?!
Sculaţi-vă, sculaţi-vă, sculaţi-vă
Din somnul cel de moarte!
Salvaţi-vă, salvaţi-vă, salvaţi-vă
Prin limbă şi prin carte!

S-ar putea să vă placă și