Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Obiect de studiu: Educația tehnologică


Elev-practicant: Andrieș Felicia
Clasa: a II-a
Data: 11.02.2021
Subiectul lecției: Modalități de pliere a hârtiei: după axe și diagonală. Tehnica origami
Tipul lecției: de predare-învățare
Durata: 45 minute
Competența specifică: 2.Confecționarea unor obiecte simple utilitare și decorative,dând dovadă de motivație pentru creativitate și gust estetic.
Unități de competență: 2.3.Realizarea colajelor simple cu diverse materiale pe diverse suporturi
Obiective operaționale:
O1- Să cunoască noțiuni generale despre hârtie și tehnica Origami;
O2- Să plieze hârtia pentru a obține forma de bază în realizarea îndoiturilor prin tehnica Origami;
O3- Să urmărească cu atenție etapele de lucru;
O4- Să manifeste deprinderele de a îndoi hârtia,de a decupa, de a lipi;
O5- Să fie activi pe parcursul lecției;
Strategii didactice:
Metode și tehnici: M1-conversația,M2-explicația,M3-demonstrația,M4- rebusul;
Mijloace didactice:calculator.
Forme de organizare:F1-frontal, F2-individual.
Forme de evaluare:F1-apreciera verbală, F2-autoevaluarea.
Bilbliografie:Curriculumul național-Învățământ primar,internet.
Demers didactic
Nr Etapele Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode și Forme de Forme de
d/0 lecției Obiective tehnici organizare evaluare
1 Evocarea O5 - Bună ziua, dragi elevi! Salutul elevilor! M1 F1 F1
M4
- Eu mă numesc domnișoara Felicia și astăzi lecția
de educația tehnologică, o vom petrece
împreună.
- Pentru început, aș vrea să vă întreb, cum vă Răspunsurile elevilor!
simțiți astăzi?
- Super!!! Îmi pare bine să aud asemenea
răspunsuri!
- Elevi am o ghicitoare pentru voi,ascultați atent:
În rochiţă azurie
Se avântă peste glie.
Flori aruncă cu duiumul,
Peste tot îi simţi parfumul.
Pe câmpie mieii zburdă,
Copilaşii o salută:
– Bun venit la noi în ţară,
Prea frumoasă… primăvară! - Primăvara.

- Corect elevi,dar care sunt lunile primăverii?


- Dar care sunt semnele ce ne arată sosirea ei?
- Elevi dar ce flori de primăvară cunoașteți?
2 Realizarea O1 - Acum să descoperim și subiectul nostru de M1 F1 F1
sensului O5 astăzi „ Modalități de pliere a hârtiei” și anume M2
tehnica Origami.Și deci e primăvară,vom
confecționa un buchețel dar din ce?veți ghici
acum fiți atenți:
Cupe albe, sângerii,
Stau pe lujere înfipte,
Parc-ar fi niște făclii!
Hei, ghicește-le, de le știi!
(Lalelele)
- Corect,vom realiza un buchețel de lalele pentru
mamicile voastre.
- Elevi după cum ați observat astăzi vom lucra cu
hîrtia și anume prin tehnica origami.
- Elevi ce cunoașteți voi despre hârtie?
- În continuare prin intermediul PPT, voi prezenta
o mică istorioară a hârtiei, tipurile de tehnici și
informație despre origami.
- Origami vine din japonezul ori însemnând priere
și kami însemnând de hârtie. Ea este o tehnică
practicată în cultura japoneză. Azi, acest cuvânt,
e folosit pentru toate practicile de pliere a hârtiei
indeferent de cultura lor de origine.
- Scopul acestei tehnici fiind de a transforma o
hârtie într-o sculptură. Ca și tehnica rulării
hârtiei, origami necesită multă răbdare,
îndemânare dar și imaginație.
- Deci, copilași noi am cunoscut foarte multe
lucruri noi despre hârtie și origami.
- Consider că e momentul să realizăm o lucrare, și
astăzi noi vom face fiecare, datorită hârtiei
lalele.

3 Reflecția O2 Pentru realizarea acestei lucrări veți avea nevoie de : M1 F2 F1


O3  Hartie colorata; M2
O4  Foarfece, lipici PVA. M3

- Luăm o foaie de care culoare dorim , o îndoim


pe diagonală astfel ca să obținim un tringhi, iar
partea de foaie ce ne rămâne o vom tăia cu
foarfeca.
- Îndoiți foaia pregătită sub forma unui pătrat de-a
lungul a două diagonale (Fig. 1,2,3).
- Îndoiți hârtia în jumătate (fig. 4).
- Puneți partea stângă și dreapta în mijloc, urmând
liniile descrise anterior pentru a obține o figură
asemănătoare cu un triunghi cu mai multe
straturi (Fig. 5).
- Rotiți forma astfel încât baza să fie în partea de
sus și capătul ascuțit să fie în partea de jos.
Îndoiți celelalte capete ascuțite care rămân în
nivelul superior spre exterior. Întoarceți modelul
și repetați acțiunea cu îndoirea colțurilor (Fig. 6,
7).
- Mai jos veți obține o gaură prin care puteți
introduce tulpina. Suflați aerul prin ea și
mugurele va lua formă. Apoi întindeți petalele și
îndoiți-le puțin.
- Tulpina poate fi realizată în conformitate cu
principiul care a fost folosit pentru a crea laleaua
„Eu”.
-

- Iar acum cred că e timpul să prezentați lucrările


voastre.Îmi veți spune ce culori ați folosit,dacă
ați întâlnit unele dificultăți.
4 Extinderea O5 - Cei care nu ați reușit veți finaliza acasă. Elevii se vor aprecia în M1 F2 F2
Acum vă propun să vă autoevaluați,cu ajutorul conformitate cum au
stickerilor. participat la lecție.
- Lecția noastră a luat sfârșit iar eu vă spun la revedere!
Profesor-metodist: ________________
Nota: __________

S-ar putea să vă placă și