Sunteți pe pagina 1din 7

îProiect didactic

Obiectul de studiu: Matematica


Clasa: a IV -a
Data: 01.03.21
Învățător: Crivoi Doina
Subiectul lecţiei: Cine seamană culege.
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor
Durata: 45 minute
Competenţa specifică: 2.Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în context variate,manifestând atenţie şi interes
Pentru calcul corect, raţional, fluent.
Unităţi de competenţă: 1.1. Indentificarea ,citirea şi scrierea numerelor natural 0 – 1 000 000 ;
1.2.Citirea şi scrierea numerelor naturale până la 30;
1.3.Rezolvarea problemelor, cu plan sau cu justidicări, prin exerciţiu.

Obiective operaţionale
O1 – Să opereze corect şi fluent cu numerele cuprinse între 1000 şi 1 000 000.
O2 – Să citească corect şi conştient cifrele romane.
O3 – Să scrie cu cifre arabe, cifrele romane propuse în exerciţiu.
O4 – Să efectueze transformări în exerciţii cu unităţi de măsură.
O5 – Să realizeze corect problema propusă.
O6 – Să participe activ și cu interes la lecție.

Strategii didactice

Metode şi tehnici: M1 –Conversaţia, M2 – Demonstația M3 –Problematizarea ,M4 –Exerciţiul, M5 – Observaţia.


Mijloace didactice: prezentare Powerpoint, fişă indivisuakă, caiete
Forme de organizare: F1 – Frontal;
Forme de evaluare: F1 –Aprecierea reciprocă; F2 – autoevaluarea;
Bibliografie: Curriculumul pentru clasele primare 2018, Manual de matematica pentru clasa a-IV-a ;
organizare
Metode și

Forme de
Forme de
Obiective

evaluare
tehnici
Nr. Etapele
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
d/o lecției

1. Evocarea O6 Moment organizatoric. Solicit elevilor să facă ordine pe Elevii fac ordine pe bănci și pregătesc M1 F1 F1
bănci și să pregătească materialele necesare pentru lecție. materialele necesare.
-Bună ziua elevi, mă numesc domnișoara Doina, iar lecția
de astăzi o vom petrece împreună. Pentru început aş dori să Elevii se salută.
cunosc care este starea voastră de sănătate şi dispoziţia la -Bine!
moment?
-Bine, elevi. Sunt foarte fericită să aud astfel de răspunsuri!
-Copii auziţi cum cineva bate la uşă? Cum credeţi oare cine -Oaspetele lecţiei.
poate fi ?
-Pentru ca să aflăm cine ne bate la uşă, trebuie ca să
răspundeţi la o ghicitoare.
-Poştaşul.
-Dintr-o torbă uriaşă
Scrisorele el ne lasă
Ne anunţă ca sosit, M1 F1
Pacheţelul mult dorit. M4

-Bravo elevi! Astăzi la noi a venit întradevăr poştaşul.

-Daaa!
-Îl cunoaşteţi? El a venit astăzi din ţara poveştelor pentru a
evalua cunoştintinţele voastre.Înainte de a trece la subiectul -Elevii doritori dau citire obiectivelor
nostru, vă propun să aflăm care sunt obiectivele de astăzi. extrase.
Dar aceste la rândul său se află sub căciula poştaşului. Care
este primul doritor ca să extragă un obiectiv?

-Bravo, elevi!

2. Realizarea O6 -Copilaşi, subiectul nostru de astăzi sună astfel « Cine -Astăzi vom recapitula subiectele studiate M1 F1
sensului seamănă culege ». Cum credeţi ce vom face astăzi la lecţie? la lecţiile precedente.

-Corect. Astăzi pe tot parcursul lecţiei ne vom reaminti


toate cele studiate anterior. Iar, sarcinile noastre se află în
pliculeţe, care din păcate poştaşul nostru le-a uitat ordinea.
Deci, vă propun ca să aflăm pliculeţul în care se află
sarcina prin intermediul ghicitorilor.
-Să începem !
-Şase !
1. E un nouă răsturnat
Şi de şapte e urmat
E o mică ghicitoare
Care-i cifra asta oare?
O1 M4 F1 F1
-Bravo! Deci sarcina noastră e în pliculeţul cu numărul 6, • 33 de mii = 33 000
iar sarcina sună astfel : Scrie numai cu cifre ! • 1 milion = 1 000 000
• 50 de mii 50 = 50 050
 33 de mii ; • 100 de mii 100 = 100 100
 1 milion ; • 200 de mii 2 zeci = 200 020
 50 de mii 50; • 50 mii trei sute patruzeci = 50 340
 100 de mii 100; • 2 milioane = 2 000 000
 200 de mii 2 zeci; • 100 de mii două sute 5 = 100 205
 50 mii trei sute patruzeci; • 22 de mii = 22 000
 1 milion; • 3 mii 33 = 33 033
 100 de mii două sute 5;
 22 de mii;
 3 mii 33;

-Va-ţi isprăvit de minune. Să vedem oare care în care plic


se ascunde următoarea noastră sarcină?
-Patru !
2. De-l primeşti din întâmplare
Este o ruşine mare
Chiar de nu poţi sta pe el M1 F1 F1
Zici că e un scăunel. M2

-Corect ! Sarcina sună în felul următor : Compară


numerele.
O6 53 355 > 53 533
Numerele :
620 078 = 602 278
53 355 ……53 533 360 250 > 360 002
620 078…... 602 278 77 000 < 77 001
360 200 …... 360 002 22 543 < 22 643
O1 428 000 > 438 000
77 000……77 007
22 543……22 643
428 000……438 000 -Opt.
-Bravo, elevi ! Vă propun să aflăm următoarea sarcină.
3. Zici că-i o clepsidră mare
Aşezată în picioare M1 F1 F1
După şapte ea soseşte M4
Haide spune, se numeşte ...

-Corect ! Următoarea noastră sarcină este : Citiţi şi scrieţi a) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ;


numerele cu cifre arabe. b) 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,
20 ;
a) I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX; c) 30, 25, 23, 24, 28 ;
b) XI, XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII, XIX, XX;
c) XXX, XXV, XXIII, XXIV, XXVIII.
O2 Elevii ascultă atent următoarea
O3 -Elevi să ne reamintim unde putem folosi cifrele romane ? ghicitoare.

-Poştaşul nostru spune că suntem foarte bravi. Deci, să -Zece!


trecem la următoarea sarcină. Ascultaţi atent!

4. Nota cea mai căutată


Şi de toţi invidiată
Când apare-n cataloage
Care-i cifra asta oare?
Elevii sunt atenţi la datele problemei,
după care trece la realizarea aceteia.
-Corect. Sarcina noastră este : Rezolvă problema cu F1
justificare. M1
În primul stup sunt 30 000 de albine, în al doilea – 20 000, M4
iar în al treilea sunt tot atâtea cât în primii doi stupi la un
loc. Câte albine sunt în total?
Paşii :
-Citim problema.
-Ofer întrebări în baza datelor problemei :
-Ce ne întreabă în problemă?
-Care sunt datele problemei?
-Cine doreşte să realizeze schema ăroblemei?
O5
- Cine trece la rezolvare ?

-Bravo, elevi ! Va-ţi isprăvit şi cu sarcina dată. Deci,


trecem la următoarea.

3. Reflecția 5.E un opt pe jumătate - Trei !


Cifra iezilor din carte
O6 După doi el se aşază
Care-i cifra asta oare?

-Sarcina : Estimaţi şi completaţi fiecare propoziţie cu -Lungime : mentrul, centimetrul,


unitatea de măsură care lipseşte. decimetrul, kilometrul.
M3 F1 F1
Masa : kilogram, gram, tonă.
-Elevi, ce unităţi de măsură noi am studiat?

• Un dovleac cântăreşte 1 ……. • Un dovleac cântăreşte 1 kilogram.


• Un sportiv aleargă pe o distanţă de 1…… . • Un sportiv aleargă pe o distanţă de 1
• Un camion poate transporta o încărcătură de 1…… . kilometru.
• Masa unui fluture este 1 . • Un camion poate transporta o
• Înălţimea unui copil este 1 …… încărcătură de 1 tonă.
• Lungimea unei râme este 1……. . • Masa unui fluture este 1 gram.
• Înălţimea unui copil este 1 metru.
• Lungimea unei râme este 1 centimetrul

-Bravo ! Vă propun să aflăm unde se află următoarea


noastră sarcină.

6. Este simplu de făcut M1 F1


După unu e trecut -Doi! M4
Seamănă cu un răţoi
Sigur ştiţi, e cifra ...
O6

-Sarcina noastră sună astfel : Descoperiţi regula şi


completaţi fiecare şir.
a) 1 km 500 m, 3 km, 4 km 500 m, , , ; ) 1 km 500 m, 3 km, 4 km 500 m, 6 000
b) , , , 3 t 750 kg, 3 t 500 kg, 3 t 250 kg; km ;
c) , , , 8 kg, 10 kg 500 g, 13 kg, , , . b) 4 000 t,3 t 750 kg, 3 t 500 kg, 3 t 250
kg;
-Bravo, elevi ! c) 5 kg 500 g ,8 kg, 10 kg 500 g, 13 kg,
15 kg 500 g ;

4. Extinderea O4 -Iar, acum fiindcă a mai rămas puţin până la pauză, Elevii realizează fişa individual. M4 F2 F2
oaspetele nostru ne propune să realizăm fişa individuală.

-  40 kg 500 g = 40 500 g
 42 t 42 kg = 42 042 kg
 42 km 500 m = 42 500 m
 42 000 cm = 420 m
 4 240 kg = 4 t 240 kg
 40 025 g = 40 kg 25 g
 400 005 m = 400 km 5 m
 250 km 42 m = 250 042 m
Elevi, aici lecţia noastră a luat sfârşit, dar ne-a rămas încă o Cuvântul obţinut :
scrisoare cu numărul 7, să vedem ce este aici. Porceluş de gujneea
M1 F1
-Deci, oaspetele nostru vă mulţumeşte pentru o zi frumoasă
şi vă propune să vă autoevaluaţi virtual prin intermediul -Elevii descoperă ultima scrisoare, după
emoticoanelor de culoare verde, galben şi roşu. car se autoevaluează prin emoticoane.

O6

Tema pentru acasă : exerciţiul 5 pagina 27

-Elevii notează tema pentru acasă.

Profesor-metodist:________________________

Nota:________________________

S-ar putea să vă placă și