Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Plan de lecție
An școlar 2017 – 2018
Disciplina : Matematică
Clasa a V – a
Obiective:
O2 - reprezinte datele unei probleme, în vederea aplicării unei metode aritmetice adecvate;
Probleme anticipate:
- cu elevii: întârzierea la oră, indisciplina;
- cu sarcini: rămâneri în urmă la activități, neatenția la datele problemelor, la notații și la calcule,
la explicații, nerespectarea convențiilor de reprezentare a datelor și a cerințelor de a efectua
anumite operații cu numerele naturale.
Soluții: realizarea de postere pentru prezentarea obiectivelor, a conținutului și a metodelor
aritmetice de rezolvare a problemelor, monitorizarea activității în cinci grupe de elevi.
Desfășurarea lecției
Obiective de evaluare: Pe tot parcursul lecției, prin procesul de evaluare formativă orală și scrisă, se
apreciază ,,Cât de bine” și ,,Cum” știu elevii:
E1 - să rezolve probleme prin metode aritmetice;
E2 – să conștientizeze în rezolvarea problemelor etapele ,,Cum gândesc ?’’, ,, Ce fac ?’’ și
,,Cum scriu ?’’;
E3 – să prezinte în scris și oral, rezolvarea problemelor, prin metodele aritmetice învățate.
Strategia didactică:
a) metode: expunerea, observația, conversația, lectura, exercițiul
b) mijloace: Compendiu introductiv pentru gimnaziu, manualul digital – Editura Intuitext;
Anexa 1, Anexa 2, portofoliile elevilor.
c) forme de organizare a activității: frontală și individuală
Competențe vizate: 1.1, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1
Estimarea timpului: 5 min
Descrierea activității:
- rezolvare de probleme cu grade diferite de dificultate, prin metode aritmetice variate;
- analiza erorilor și prezentarea metodelor de remediere;
- tema pentru acasă și munca independentă.
Anexa 1:
Anexa 2:
Probleme de aritmetică
1. Într-o livadă sunt 345 de pomi fructiferi. Meri sunt cu 8 mai mulţi decât triplul perilor. Prunii reprezintă
un sfert din numărul merilor şi perilor, iar merii, perii şi prunii sunt cu 5 mai mulţi decât triplul caişilor.
Câţi pomi din fiecare fel sunt în livadă ? (P: 343. Lucica Călcîia, G.M.-Nr.3/2011).
2. Într-un magazin s-au adus 248 de figurine de ciocolată. Jumătate din numărul total sunt steluţe, un
sfert sunt ursuleţi, iar restul sunt clopoţei. Câţi clopoţei de ciocolată s-au adus în magazin ?
1. Un buchet este realizat din 17 flori, având câte 13 şi câte 21 de petale. Aflaţi câte flori sunt din fiecare
2. Suma de 750 euro a fost plătită cu 27 de bancnote cu valorile de 10 euro şi de 50 euro. Aflaţi numărul
III. Rezolvaţi prin metoda comparaţiei, eliminând o necunoscută prin înlocuirea ei:
1. Aflaţi două numere naturale, ştiind că suma lor este egală cu 2012, iar unul dintre ele este de trei ori mai
2. Aflaţi două numere natural ştiind că unul dintre ele este cu 104 mai mare decât celălalt, iar câtul şi restul
3. Împărţind numărul natural a la numărul natural b obţinem câtul 3 şi restul 39. Aflaţi cele două numere
4. Dacă se aşează câte 2 elevi într-o bancă rămân 4 elevi în picioare, iar dacă se aşează câte 3 elevi într-o
bancă rămân 3 bănci libere. Câţi elevi şi câte bănci sunt ? ( P: 352.-Mircea Mario Stoica, G.M.-Nr.3/2011).
Aflaţi un număr ştiind că obţinem diferenţa egală cu 10, după ce se scade 7 din câtul obţinut prin