Sunteți pe pagina 1din 17

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și a Mediului

al Republicii Moldova

IP Colegiul Agroindustrial din Rîşcani

PORTOFOLIUL
ACTIVITĂȚII EXTRACURRICULARE

Șarban Inga, Scutelnic Natalia, Griţco Elena


profesoare de matematică
2018
Proiect didactic
Data : 12 noiembrie 2018
Disciplina : Matematica
Grupa : TP-11 ;C-11
Profesor : Șarban Inga, Scutelnic Natalia, Griţco Elena
Timpul :60 min.
Subiectul activităţii : “ Matematica –ştiinţă supremă”
Tipul activităţii : Concurs matematic.
Locul desfășurării: auditoriu nr.43

Scop metodic: Sporirea interesului față de matematică prin intermediul activităţilor


extracurriculare.

Competența specifică:
II Utilizarea conceptelor matematice, a metodelor, algoritmilor, proprietăților , teoremelor
studiate în contexte variate de aplicare.
VIII Selectarea din mulțimea de informații culese sau indicate a datelor necesare pentru
rezolvarea problemei date sau formularea unor concluzii.
Subcompetenţe specifice:
Recunoaşterea în diverse enunţuri a noţiunilor matematice;
Efectuarea operaţiilor logice în diferite contexte;
Utilizarea terminologiei aferente a noţiunilor matematice în diverse situaţii;
Aplicarea în calcule şi măsurări a proprietăţilor figurilor geometrice.
Obiectivele educaţionale :
O1- să aplice cunoștințele acumulate la orele de matematică în situații noi;
O2 – să identifice elemente de matematică în rezolvarea unor situații practice din
cotidian;
O3- să manifeste independență, curiozitate și imaginație în gândire și acțiune pe
parcursul fiecărei runde a concursului;
O4- să descopere părțile estetice ale matematicii și procesul de căutare a răspunsurilor
corecte;
O5- să - și dezvolte abilitățile de lucru în echipă prin aprofundarea noțiunilor de bază ;
O6- să aplice gândirea logică în rezolvarea unor sarcini propuse .

Metode didactice: investigația în grup, proiectul, dezbaterea, conversația, Rebus,. Jocul didactic
TANGRAM, modelarea.
Mijloace didactice : proiector, laptop, rebusuri, fişe , PowerPoint, 7 figuri geometrice(cinci
triunghiuri dreptunghice isoscele, un pătrat și un paralelogram).
Forme de organizare a activității elevilor: frontal, individual, în grup.
Modul de realizare:
Prin colaborare.
Prin confruntarea cu celelalte opinii având un spirit tolerant.
Prin apel la cunoștințele proprii.
Bibliografie:
[1] – I . Achiri, P. Efros, V. Garit, N. Prodan, Manualul pentru clasa a X –a, prut internaţional,2011.
[2] - I . Achiri, P. Efros, Culegeri de probleme pentru clasa a X –XII, , prut internaţional,2007.
[3] - www.didactic.ro
Moment organizatoric:

“ Legile naturii sunt chiar gândurile


matematice ale lui Dumnezeu”
( Euclid )

Desfăşurarea activităţii extracurriculare :


Activitatea va fi condusă de doi prezentatori care vor modera activitatea echipelor
Participă două echipe a câte 5 sau 8 elevi din grupele TP-11, C-11.Activitatea consta din
6 runde, cu mici pauze muzicale.

Prezentatorul 1: Bună ziua. Stimaţi colegi, profesori şi oaspeţi, vă salutăm la concursul


“Matematica - ştiinţă supremă”

Prezentatorul 2: Până a –începe noi concursul, vă prezint întâi de toate


Juriul din astă sală,făcătorul de dreptate
(se prezintă juriul – Vornicu Maria, Griţco Elena, Şoşu Aurelia).

Prezentatorul 1: Iar acum vă prezentăm echipele ce le avem, cu aplauze să le încurajăm.


Echipa nr.1 – elevii grupei TP-11 , căpitanul echipei – Şchiopu Victor. Echipa nr.2 – elevii grupei
C-11, căpitanul echipei Șotropa Iulian.

Prezentatorul 2: Acum să înceapă I Rundă „ Concursul căpitanilor”

Se invită căpitanii echipelor pentru a determina care echipă va începe concursul şi respectiv
căpitanul câștigător are prioritatea de ași alege denumirea echipei din cele propuse.

Fiecare echipă va avea câte două cugetări. Răspunsul din prima încercare se va aprecia cu 15 puncte;
din a doua – cu 10 puncte; din a treia – cu 5 puncte, răspuns incorect – 0 puncte.

Prezentatorul 1: Să lăsăm concurenţii să pătrundă în spaţiul infinit al acestei ştiinţe, după cum spunea
D. Hilbert „În măreaţa grădină a geometriei fiecare îşi va putea alege un buchet după gust.”
Astăzi, în frumoasa grădină a cunoştinţelor fiecare va rupe o floare plină de mister.
Prezentatorul 2: Aşadar, rog căpitanii echipelor să se apropie pentru a decide care echipă începe
concursul.
I Rundă –„ Concursul căpitanilor” 10 min
(Anexa1)
Geometria:
a. Este o figură geometrică cu multe unghiuri şi laturi ce nu se auto-intersectează.
b. Această figură e aplicată în tehnică, arhitectură şi alte domenii. Este o linie închisă.

c. Această figură primeşte denumirea în dependenţă de numărul de laturi. (poligonul)

a) Este un corp asemenea unui acoperiş de foişor.

b) Corpul se poate obţine la rotirea unui triunghi dreptunghic în jurul unei catete.
c) Dacă baza sa este un cerc, atunci i se spune circular. (conul)

Algebra:
a) În clasa 2 – ele sunt simple, în clasa 7- liniare, în clasa 9- pătrate, iar în clasa 10 –
trigonometrice.

b) Uneori problemele se rezolvă numai cu ajutorul ei.


c) Nu ştiu, de are frunze şi tulpină, dar rădăcini, vă asigur, are. Poate una, dar poate mai
multe. Şi doar la unele din ele nu găsim rădăcini. (ecuaţia )

a) Ea este numită în cinstea unui savant. Aţi făcut cunoştinţă cu ea în clasa a VIII-a, când
aţi studiat ecuaţiile pătrate.
b) Ea vorbeşte despre o anumite relaţii la ecuaţia de gradul II, este directă şi reciprocă.
c) Ne spune despre relaţiile între soluţii şi coeficienții ecuaţiei. (Teorema lui Viete).

( JURIUL ANUNŢĂ NOTELE DE LA I PROBĂ)

Prezentatorul 1: Matematica, ca şi cuvântul, muzica, filosofia, sânt creaţia Spiritului Suprem. Cu ele
Dumnezeu l-a blagoslovit pe om din clipa în care i-a dat viaţă, ca să poată dezlega tainele universului.

Prezentatorul 2: Da, şi eu cred că matematica e o artă ce ne-a fost dată de Dumnezeu. Am rezolvat
multe probleme la care munceam mai multe ore (zile), dar când fiisam, aveam un puternic
sentiment de împlinire , o stare greu de descris în cuvinte.

Prezentatorul 1: Vorbeşti despre matematică cu atâta pasiune, încât îmi vine chiar acum să iau o foaie
şi să rezolv un exerciţiu.

Prezentatorul 2: Acum începe runda II – „ Rezolvă şi câștigă

II Rundă –„ Rezolvă şi câștigă” 5 min

Prezentatorul 1: Completaţi pătrăţelele pe desen cu numerele: 2,4,8,12,16,18 astfel încât suma


numerelor unite de drepte să fie egală cu 30 în toate direcţiile. Soluţia nu este unică.
Răspunsul corect se apreciază - 10 puncte, răspuns incorect se apreciază – 0 puncte.(Anexa 2)
Răspuns:

( JURIUL ANUNŢĂ NOTELE DE LA II PROBĂ)

Prezentatorul 1: Din cele mai vechi timpuri oamenii au făcut matematica în versuri. A învăţa
matematica prin poezii sau a scrie reguli matematice în versuri a fost doar câteva dintre
preocupările pe care matematicienii le-au avut de - a lungul timpului.

Prezentatorul 2: Să înţeleg că matematica devine interesantă şi în versuri?

Prezentatorul 1: Desigur! Pentru a demonstra cât de fascinantă este matematica în versuri, fiecare
echipa au avut pentru acasă de creat o "operă literară – matematică" cu tematica: “ Descrie
matematica prin versuri sau proză”, în limita a 100 de cuvinte printre care să se regăsească
termeni din algebră şi geometrie.

III Rundă –„ Tema pentru acasă” – Splendoarea matematicii transpusă în cuvântul artistic
10 min
≥100 cuvinte 15 puncte
< 100 cuvinte 10 puncte
Prezenţa termenilor din 5 puncte
algebră/geometrie
Absenţa termenilor din 2 puncte
una din compartimente

După prezentare moderatorii vor propune pauză muzicală .

Prezentatorul 1: Pe acelaşi fon melancolic Cristina Marcauţan din grupa TR 21 ne va bucura cu


o melodie.

( JURIUL ANUNŢĂ NOTELE DE LA III PROBĂ)

IV Rundă –„ Completează careul de cuvinte” 5 min

Prezentatorul 2: Fiecare echipă rezolvă câte un rebus. Punctajul depinde de numărul de cuvinte
dezlegate. Pentru rebusul corect rezolvat - 14 puncte, plus 1 punct pentru rapiditate.(Anexa 3)

REBUS – Echipa nr 1

1 D E S C A Z U T
2 P R I M
3 V I D A
4 C R I T E R I U
5 D I V I Z O R
6 D I F E R E N T A
7 D I V I Z I B I L
8 I M P A R T I T O R
9 E L E M E N T
10 A P A R T I N E
11 F A C T O R
12 S U M A
13 F I N I T A
14 T R E I
REBUS – Echipa nr 2

1 C O M U N
2 R E U N I U N E
3 C O M P U S E
4 N E U T R U
5 R E S T
6 M U L T I M E
7 A D U N A R E
8 C A T
9 I M P A R T I R E A
10 M U L T I P L U
11 Z E R O

12 D I F E R E N T A
13 U L T I M A
14 C I F R E

1. În calculul 2008  17  2008  9  2008  25 , 2008 este factor ... ?


2. Ce reprezintă notaţia „  ”?
3. Numerele naturale care nu sunt prime?
4. Ce este elementul 0 la adunare?
5. Se obţine când împărţirea nu este exactă ?
6. Ce reprezintă N ?
7. Operaţie de ordinul I ?
8. Rezultatul împărţirii exacte ?
9. Operaţia inversă a înmulţirii ?
10. 10 este pentru 2 un ... ?
11. Restul calculului 88:11 ?
12. Rezultatul scăderii ?
13. Un număr este divizibil cu 2, dacă are ... cifră 0, 2, 4, 6 sau 8 ?
14. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 sunt ... ?

( JURIUL ANUNŢĂ NOTELE DE LA IV PROBĂ)


Prezentatorul 1: Matematica disciplinează mintea, o deprinde cu judecata logică.

Prezentatorul 2: Nu în zădar se spune, că matematica este gimnastica minţii.

Prezentatorul 1: Vă prezentăm runda a V-a, unde fiecare echipă va primi câte 12 întrebări ce necesită
răspuns imediat. Fiecare răspuns corect se apreciază cu 1 punct.

Prezentatorul 2: Deci fiecare echipă au şansa de a acumula pentru răspunsurile corecte câte 12
puncte. Vă dorim succes.

V Rundă –„ Enigme” 15 min

Enigme - echipa nr1

1. Produsul a două numere de acelaşi semn este _____________(pozitiv)


2. Elementul neutru la înmulţire este ____________________(unu)
3. Modulul unui număr negative este un număr _______________(pozitiv)
4. Unitatea de bază pentru măsurarea lungimii este ____________________(metru)
5. Segmentul care are extremităţile două puncte de pe cerc se numeşte _______(coardă)
6. Dreapta care are un punct comun cu cercul se numeşte ____(tangentă)
7. Unghiurile care au aceeaşi măsură în grade se numesc _____________(congruente)
8. Triunghiul cu două laturi congruente se numeşte ________________(isoscel)
9. Cum se numesc componentele unei fracţii ________________(numitor şi numărător)
10. Într-o încăpere ardeau 7 lumânări. Trei le-a stins vântul. Câte lumânări au rămas
_____(şapte)
11. Doi taţi şi doi feciori au cumpărat 3 portocale. Cum le-au împărţit, astfel încât fiecare să
primească câte una _______________(iniţial au fost Bunicul , tata şi feciorul)
12. Un gospodar are opt găini : 3 albe, patru porumbe şi una neagră. Câte găini pot afirma, că
între celelalte găini este o găină de aceeaşi culoare. (nici una – găinile nu vorbesc).

Enigme - echipa nr2

1. Numărul care se divide la unu şi la el însuşi se numeşte ___________________(prim).


2. Suma a două numere opuse este ______________________(zero)
3. Modulul unui număr pozitiv este un număr ______________(pozitiv)
4. Unităţile de măsură a timpului este ____________________(ora, minuta, secunda)
5. Coarda care conţine centrul cercului se numeşte __________________(diametru)
6. Unghiurile opuse la vârf sunt _______________(congruente)
7. Intervalul de timp de 7 zile _____________________(săptămâna)
8. triunghiul care are laturile congruente ____________________(echilateral)
9. Fiind date numerele 0,1,2,3,4,5 ce este mai mare suma sau produsul lor_____(suma)
10. Ce fel de mulţime este mulţimea maeştrilor de şah, care au vârsta de 3 ani
________________(mulţime vidă)
11. Când te uiţi la cifra doi dar spui zece ____________________(la ceasornic)
12. Câte zile de naştere are un om de 42 de ani? _______________________(una)

( JURIUL ANUNŢĂ NOTELE DE LA V PROBĂ)


Prezentatorul 1: Viaţa este ca o oră de matematică. Aduni,
scazi, înmulţeşti şi împarţi...la un moment dat înţelegi că ai
greşit, vrei să ştergi cu buretele, dar nu se poate...e trecut.

Prezentatorul 2: Cred că ştie fiecare, matematica ce rol are în viaţa ta,


a tuturor, cu ea drumu-i mai uşor. Ea ne uneşte, ne-ndeamnă spre fapte
şi ne-ajută s-ajungem departe.

Prezentatorul 1: Aşadar începe ultima rundă a concursului de astăzi


Runda VI - "Constructorii". 5-7 min

Jocul TANGRAM.

Prezentatorul 1: Tangram - ul este un joc foarte vechi de puzzle, de origine chineză, cunoscut
sub diferite denumiri „pătratul magic”. Spre deosebire de puzzle-urile occidentale care utilizează
o sută de piese pentru a realiza o singură imagine, tangram-ul utilizează doar 7 piese numite
„tanuri” (cinci triunghiuri dreptunghice isoscele, un pătrat şi un paralelogram), întotdeauna
aceleaşi, pentru a crea o sută de figuri.
Prezentatorul 2: Fiecare echipă primește câte un set de figuri geometrice şi instrucţiuni
necesare jocului Tangram, pentru a putea construi din ele diferite combinaţii – de exemplu o casă
prezentând rezultatele juriului.
Punctaj maxim - 10 puncte, dacă au fost utilizate toate piesele şi s-a obţinut o imagine
originală, 5 puncte dacă au fost încălcate condiţiile jocului, 0 puncte dacă nu a fost îndeplinită
sarcina de lucru. Jocul TANGRAM.

Prezentatorul 1: În timp ce participanții formează aplicaţii , se propune spre audiere


Poezia – creaţie proprie Dereveanscaia Cristina.

Prezentatorul 2: Aţi observat dragi colegi că fără a cunoaşte noţiunile geometrice elementare e
dificil a participa la un joc simplu.
Prezentatorul 1: Concursul se apropie uşor de final, "Matematica - ştiinţa supremă " încheie al
ei carnaval.
Prezentatorul 2: Mulţumim elevilor din grupa PT-11, C-11 pentru participare şi pentru că ne-
au oferit această oră de distracţie şi sperăm că pentru voi toţi a fost o lecţie de matematică de
mare folos.
Prezentatorul 1: Rugăm juriul să calculeze totalurile concursului pentru a ne anunţa care este
echipa învingătoare.

Prezentatorul 2: Cristina Marcauţan din grupa TR 21ne va bucura cu o melodie.

Prezentatorul 1: Se acordă cuvântul juriului pentru a face totalurile şi pentru a anunţa


echipa învingătoare.
Prezentatorul 2: Felicităm echipa învingătoare Mulțumim membrilor juriului pentru că au
găsit timp să ne aprecieze la justa valoare.
Se înmânează premiile.
Aprecierea activității echipelor

Nr Denumirea rundei Punctajul Echipa Echipa


d.r nr. 1 nr. 2
1. Rundă I din I încercare – 15 puncte
„ Concursul căpitanilor" din II încercare – 10 puncte
din III încercare – 5 puncte
răs răspuns incorect – 0 puncte.

2. Rundă II răspuns corect – 10 puncte.


„ Rezolvă şi câștigă” răspuns incorect – 0 puncte.

3. Rundă III ≥100 cuvinte 15


puncte
„ Tema pentru < 100 cuvinte 10
acasă” puncte
Prezenţa 5
termenilor din puncte
algebră/geometrie
Absenţa termenilor 2
din una din puncte
compartimente

4. Rundă IV rebusul corect rezolvat - 14 p.


„ Completează careul de + 1 punct pentru rapiditate.
cuvinte” (Punctajul depinde de numărul
de cuvinte dezlegate)
5. Rundă V răspunsurile corecte – 12 p.
„ Enigme” (Punctajul depinde de numărul
de enigme răspunse corect)
6. Runda VI - punctaj maxim - 10 puncte
"Constructorii". (dacă au fost utilizate toate
piesele şi s-a obţinut o imagine
originală)
încălcate condiţiile jocului – 5p
eşuarea sarcinii de lucru – 0 p.

Total

(Anexa 1)
I Rundă –„ Concursul căpitanilor” 10 min

Geometria:
d. Este o figură geometrică cu multe unghiuri şi laturi ce nu se auto-
intersectează.
e. Această figură e aplicată în tehnică, arhitectură şi alte domenii. Este o
linie închisă.
f. Această figură primeşte denumirea în dependenţă de numărul de laturi.
(poligonul)

d) Este un corp asemenea unui acoperiş de foişor.


e) Corpul se poate obţine la la rotirea unui triunghi dreptunghic în jurul
unei catete.
f) Dacă baza sa este un cerc, atunci i se spune circular. (conul)

Algebra:
d) În clasa 2 – ele sunt simple, în clasa 7- liniare, în clasa 9- pătrate, iar în
clasa 10 – trigonometrice.

e) Uneori problemele se rezolvă numai cu ajutorul ei.


f) Nu ştiu, de are frunze şi tulpină, dar rădăcini, vă asigur, are. Poate una,
dar poate mai multe. Şi doar la unele din ele nu găsim rădăcini. (ecuaţia )

d) Ea este numită în cinstea unui savant. Aţi făcut cunoştinţă cu ea în clasa


a VIII-a, când aţi studiat ecuaţiile pătrate.
e) Ea vorbeşte despre o anumite relaţii la ecuaţia de gradul II, este directă
şi reciprocă.
f) Ne spune despre relaţiile între soluţii şi coeficienții ecuaţiei.
(Teorema lui Viete).
(Anexa 2)

II Rundă –„ Rezolvă şi câștigă” 5 min

1. Completaţi pătrăţelele pe desen cu numerele: 2,4,8,12,16,18 astfel încât suma numerelor unite de
drepte să fie egală cu 30 în toate direcţiile. Soluţia nu este unică.
Răspunsul corect se apreciază - 10 puncte, răspuns incorect se apreciază – 0 puncte.

Răspuns:
(Anexa 3)
IV Rundă –„ Completează careul de cuvinte” 5 min

REBUS – Echipa nr 1

1 D E S C A Z U T
2 P R I M
3 V I D A
4 C R I T E R I U
5 D I V I Z O R
6 D I F E R E N T A
7 D I V I Z I B I L
8 I M P A R T I T O R
9 E L E M E N T
10 A P A R T I N E
11 F A C T O R
12 S U M A
13 F I N I T A
14 T R E I
REBUS – Echipa nr 2

1 C O M U N
2 R E U N I U N E
3 C O M P U S E
4 N E U T R U
5 R E S T
6 M U L T I M E
7 A D U N A R E
8 C A T
9 I M P A R T I R E A
10 M U L T I P L U
11 Z E R O

10 D I F E R E N T A
13 U L T I M A
14 C I F R E
(Anexa 4)

V Rundă –„ Enigme” 6 min

Enigme - echipa nr1

13. Produsul a două numere de acelaşi semn este _____________(pozitiv)


14. Elementul neutru la înmulţire este ____________________(unu)
15. Modulul unui număr negative este un număr _______________(pozitiv)
16. Unitatea de bază pentru măsurarea lungimii este ____________________(metru)
17. Segmentul care are extremităţile două puncte de pe cerc se numeşte _______(coardă)
18. Dreapta care are un punct comun cu cercul se numeşte ____(tangentă)
19. Unghiurile care au aceeaşi măsură în grade se numesc _____________(congruente)
20. Triunghiul cu două laturi congruente se numeşte ________________(isoscel)
21. Cum se numesc termenii unei fracţii ________________(numitor şi numărător)
22. Într-o încăpere ardeau 7 lumânări. Trei s-au stins. Câte lumânări au rămas _____(şapte)
23. Doi taţi şi doi feciori au cumpărat 3 portocale. Cum le-au împărţit, astfel încât fiecare să
primească câte una _______________(iniţial au fost Bunicul , tata şi feciorul)
24. Un gospodar are opt găini : 3 albe, patru porumbe şi una neagră. Câte găini pot afirma, că
între celelalte găini este o găină de aceeaşi culoare. (nici una – găinile nu vorbesc).

Enigme - echipa nr2

13. Numărul care se divide la unu şi la el însuşi se numeşte ___________________(prim).


14. Suma a două numere opuse este ______________________(zero)
15. Modulul unui număr pozitiv este un număr ______________(pozitiv)
16. Unităţile de măsură a timpului este ____________________(ora, minuta, secunda)
17. Coarda care conţine centrul cercului se numeşte __________________(diametru)
18. Unghiurile opuse la vârf sunt _______________(congruente)
19. Intervalul de timp de 7 zile _____________________(săptămâna)
20. triunghiul care are laturile congruente ____________________(echilateral)
21. Fiind date numerele 0,1,2,3,4,5 ce este mai mare suma sau produsul lor_____(suma)
22. Ce fel de mulţime este mulţimea maeştrilor de şah, care au vârsta de 3 ani
________________(mulţime vidă)
23. Când te uiţi la cifra doi dar spui zece ____________________(la ceasornic)
24. Câte zile de naştere are un om de 42 de ani? _______________________(una)
(Anexa 5)

Runda VI - "Constructorii". 5-7 min

Tangram-ul este un joc foarte vechi de puzzle, de origine chineză, cunoscut sub denumiri ca
„pătratul magic” sau „placheta celor șapte șiretlicuri”.
Tangramul este popular și distractiv datorită structurii sale simple,  ușor de înțeles și accesibil
atât copiilor cât și adulților. El poate constitui o modalitate de petrecere a timpului liber pentru
părinți și copii, dar și o ocazie de a învăța într-un mod captivant, fără efort sau plictiseală.

Tangramul stimulează imaginația și logica cucerind prin simplitatea sa deopotrivă copiii și


adulții, pe cei pasionați de matematică și pe cei cu înclinații artistice. Napoleon Bonaparte
folosea jocul pentru a se relaxa înainte și după bătălii, poetul Edgar Allen Poe îl folosea pentru
inspirație, în vreme ce Lewis Caroll, autorul cărtii Alice în țara minunilor, era pur și simplu
fascinat de acest joc!

Regula este simplă – Utilizează 7 piese (cinci triunghiuri dreptunghice isoscele, un


pătrat și un paralelogram), întotdeauna aceleași, pentru a crea o sută de figuri.
1 Decupați cele 7 forme, pentru a înțelege mai ușor cum trebuie decupate, dă
click aici.
2 Modelați cu ajutorul formelor diferite figuri.
3 Pentru a găsi figurile pe care trebuie să le construiești pornind de la cele 7
forme, trebuie să folosești toate cele 7 piese pentru a crea o imagine, având grijă ca
piesele să se atingă fără a se suprapune.

S-ar putea să vă placă și