Sunteți pe pagina 1din 5

MINISTERUL EDUCAȚIEI, CULTURII ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

MINISTERUL AGRICULTURII, DEZVOLTĂRII REGIONALE ȘI MEDIULUI AL


REPUBLICII MOLDOVA
Instituția Publică Colegiul Agroindustrial din Rîşcani

Activitate extradidacticĂ

Câmpul minunilor matematice

Realizat de:
Bacriv Irina
Șarban Inga .

Rîșcani, 2019
Proiect didactic
Data : 13.11.2019
Disciplina: Şedinţa demonstrativă a cercului „Curiosul”
Subiectul: Câmpul minunilor matematice
Locul desfăşurării: auditoria 56
Conducătorii cercului: Bacriv Irina, Șarban Inga.
Scopul: sporirea interesului față de matematică și istoria dezvoltării ei.
Competențe:
1. Formarea cunoștințelor elevilor și dezvoltarea interesului în studiul matematicii
2. Exersarea, într-un mod plăcut, pentru examenul de bacalaureat
3. Formarea relațiilor de parteneriat și concurență sănătoasă
4. Dezvoltarea gîndirii logice și creative
Obiectivele lecţiei : La finele activității elevii vor fi capabili
O1 - să motiveze interesul faţă de ştiinţa matematicii;
O2 - să facă asociere între matematică și viață;
O3 - să formuleze corect răspunsurile la întrebările teoretice şi practice ;
O4 - să aplice cunoştinţele teoretice în diferite situaţii practice;
Tipul activității: joc intelectual cu aplicația tehnologiilor informaționale.
Tehnologii didactice:
a) forme: frontală, lucru individual;
b) metode și procedee : metoda conversaţiei, chestionare orală, problematizare, metoda
exerciţiului, jocul didactic, modelarea, sinteza integrativă.
c) mijloace de învăţămînt: „Roata norocului”, fișe, creta, melodii, proiector, prezentare PPT, două
cutii, cutia neagră, tabla.
Regulile jocului: Jocul se desfășoară prin analogie cu jocul televizat ”Cîmpul minunilor”.
Jucătorii au fost aleși din timp. Pentru fiecare rundă sânt selectate câte o întrebare cu indicarea
numărului de litere în cuvînt. În condiția cînd jucătorul ghicește consecutiv 3 litere are dreptul la
2 cutii (una pustie, cealaltă – 5 lei). Dacă cade sectorul „S” jucătorul se poate alege cu cadou sau
40 puncte. Sectorul „+” permite jucătorului să deschidă orice literă de pe tablă, fără a rezolva
vre-un exercițiu. Sectorul „O” îl face pe jucător să-și piardă posibilitatea de a răspunde, aceasta
fiind oferită următorului jucător. Dacă cade un sector cu punctaj (10 - 40), acesta trebuie mai
întâi să răspundă la o întrebare propusă de prezentator, timp acordat – 30 sec., apoi să spună
litera dorită, în cazul răspunsului incorect se va trece la următorul participant. După finalizarea
rundei jucătorii își ocupă locurile în sală.
Desfășurarea
Un elev
Cred că știe astăzi fiecare
Matematica un rol mare are
În viața ta sau chiar a tuturor
Dac-o cunoști îți este mai ușor.
Orizontul ei e minunat
E frumos și foarte interesant
E plin de taine și mister
Și o logică de fier.
Matematica e prima-n toate
Și întotdeauna ea are dreptate
Nimic nu e mai captivant ca ea.
Astăzi regină este Matematica!
Prezentator:
Bine v-am găsit în această sală! Salut pe toți cei ce s-au adunat aici iubind mult
matematica și fiind interesați de tainele ei. Activitatea de azi o vom dedica celei mai interesante
și veșnic tânără știință – Matematica! Matematica este știința despre relațiile cantitative și
formele spațiale ale lumii înconjurătoare. Și dacă există exerciții pentru dezvoltarea fizică, apoi
matematica este exercițiul pentru dezvoltarea gîndirii logice, atenției, un antrenament al minții.
Nu în zadar este numită ”Gimnastica minții”. Aș vrea ca astăzi să vă convingeți că matematica
este o știință minunată și interesantă. În jocul ce urmează vom avea parte de success, bucurie și
voie bună!

Prima rundă. Invităm primii trei jucători la masă sub sunetul aplauzelor! (prezentările
respective):
Eleva grupei C-31 Tudosan Ilinca.
Elevul grupei C-31 Donos Silviu.
Elevul grupei M-21 Ursu Alexei.
Întrebarea 1. : Deviza fiecăruia ce a descoperit ceva nou este cuvîntu ”Evrica”! Așa a exclamat
învățatul din Grecia Antică descoperind o nouă lege. Pentru orașul său Siracuza el a inventat
mașinile de asalt, a pus bazele hidrostaticii și a explicat legea pârghiilor, precum și șurubul fără
sfârșit. Cine era el? (Arhimede)
Se premiază primii 3 jucători.
Pauză muzicală: Eleva grupei C31, Gîțu Dana, prezintă melodia: “Mi-e dor”, de Ana Barbu.
Runda a II-a. Cu aplauze să invităm următorii trei jucători la masă! (prezentările respective).

Eleva grupei C-11 Melnic Rodica.


Eleva grupei C-11 Emilian Andreea
Elevul grupei C-11 Moșanu Ghenadie

Întrebarea 2. : Cine din învățații Greciei Antice a participat în competițiile sportive și la jocurile
olimpice a fost de două ori premiat cu coroana de laur pentru victoria la lupte libere? (Pitagora).
Se premiază jucătorii rundei a II-a.
Pauză muzicală: Eleva grupei TP-11, Savciuc Sevindj, prezintă melodia: “Acesta este destinul
meu”.

Runda a III-a. Invităm următorii trei jucători la masă! Nelipsite să fie aplauzele! (prezentările
respective).

Elevul grupei TP-21 Șchiopu Victor


Eleva grupei E-11 Ciobanu Ionela
Elevul grupei E-11 Prodan Alexandru

Întrebarea 3. : Cine din învățații germani a calculat momentan suma primelor 100 numere
naturale fiind elev în clasele primare? El este numit ”Regele matematicii”! (Gauss)

Se premiază jucătorii rundei a III-a.


Pauză muzicală: Eleva grupei C-31, Gîțu Dana, prezintă melodia: “Inima”, de Victoria Lungu.

Finala. Se invită la masa de joc finaliștii celor trei runde. Să-i întîmpinăm cu aplauze!
Întrebarea 5. : Fizician și matematician englez a fondat baza teoretică în mecanică și astronomie,
a descoperit legea atracției universale, a fondat, împreună cu Leibniz, calculul diferențial și
integral. Este autorul telescopului. Cine este el? (Newton)

Super-finala.
Întrebarea 6. : Matematician francez, a pus bazele algebrei ca știință despre simplificarea
expresiilor, rezolvarea ecuațiilor în formă canonică. Autorul relațiilor dintre rădăcinile și
coeficienții ecuațiilor algebrice. Cine este el? (Viete)

Jocul a luat sfîrșit. Felicităm ______________________ cu victoria obținută și îi urăm


succese în continuare.
Matematica este un instrument al omului în explorarea lumii înconjurătoare. Pentru a
face o descoperire matematică, trebuie să o iubești așa cum au iubito fiecare din matematicienii
iluștri. Aș dori ca la încheere să audiați “Imnul Colegiului” interpretat de eleva grupei TP-11,
Savciuc Sevindj.
Anexa1
Tabelul punctajului obținut de către participanți

Nr. Numele prenumele Punctajul obținut (runde) Punctajul obținut (finala)


d/o participantului, grupa
1. Tudosan Ilinca, C-31.
2. Donos Silviu, C-31.
3. Ursu Alexei, M-21.
4. Melnic Rodica, C-11.
5. Moșanu Ghenadie, C-11
6. Emilian Andreea, C-11.
7. Prodan Alexandru, E-11.
8. Șchiopu Victor, TP-21.
9. Ciobanu Ionela, E-11

Lista premiilor propuse cîștigătorului rundei finale

Nr. Denumirea premiului Punctaj necesar


d/o
1. Calculator electronic 75
2. Penar 50
3. Set geometric 40
4. Set rigle de plastic 35
5. Carnet A5, 30 foi 50
6. Organizer 30
7. Pix albastru 20
Total 300

S-ar putea să vă placă și