Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova

Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului al Republicii Moldova


COLEGIUL AGROINDUSTRIAL DIN RÎŞCANI

Tema: Victoria e logica matematică


La disciplina: Matematica

Profesori: Bacriv Irina , Scutelnic Natalia, Grițco Elena

Rîşcani 2018
Proiect didactic

Data : 28.02.2018

Disciplina: Şedinţa demonstrativă a cercului „Curiosul”

Subiectul: Victoria e logica matematică

Locul desfăşurării: auditoria 26

Conducătorii cercului: Bacriv Irina, Scutelnic Natalia, Grițco Elena

Competenţele specifice:
I Utilizarea conceptelor matematice, a metodelor, algoritmilor, proprietăţilor, teoremelor
studiate în contexte variate de aplicare.
II Selectarea din mulţimea de informaţii culese sau indicate a datelor necesare pentru
rezolvarea problemei date sau formularea unor concluzii.

Obiectivele operaţionale:

O1 - Să colecteze şi să stocheze informaţia colectată într-o prezentare power-point sau un


filmuleţ;

O2 - Să prezinte sub aspect plăcut informaţia colectată din domeniul matematic pentru a trezi
curiozitatea fiecăruia;

O3 - Să manifeste independenţă, curiozitate şi imaginaţie în gîndire şi acţiune pe parcursul


fiecărei runde a victorinei;

O4 - Să aplice gindirea logică în rezolvarea unor sarcini propuse;

O5 - Să confecţioneze corect si la timp origamele prezentate de concurenţi.

Strategii didactice

Metode de instruire (MI) Mijloace de învăţămînt (MÎ)

1. Prezentarea 1. Mijloace tehnice: calculatorul,


2. Exerciţiul aparat de proiecţie
3. Puzzle
Forme de organizare a grupei (FOG) Tehnici de evaluare (TE)

1. Grup 1. Observarea sistematică


2. Individual 2. Evaluarea reciprocă
3. Evaluare formativă

Bibliografie:
[1] - I. Achiri, P. Efros, V.Garit, N. Prodan, Manual pentru cl a X-a, prut internaţional, 2011.
[2] – I. Achiri, P. Efros . Culegere de probleme pentru cl a X-XII, prut internaţional, 2007
[3] - www.didactic.ro
Scenariul activităţii:

Moment organizatoric:
„Natura vorbeşte în limba matematicii, literele acestei limbi sunt cercuri, triunghiuri şi alte
figuri matematice."( Galileo Galilei)
Se propune spre vizionare un fimuleţ la tema „Corpuri geometrice în jurul nostru”.

Prezentarea:
Activitatea este dirijată de moderatori (profesori). Ea constă din 4 runde, cu mici
pauze în care se recită o poiezie s-au se interpretează cîte o melodie de către elevi.
Mai întîi de toate se alege juriul, cel puțin doi asistenți și un elev necointeresat.
I Rundă „Tema pentru acasă”: Grupele de elevi au avut de pregătit cîte o prezentare
la tema: „Matematica are şi momente interesante”, şi cîte o origame, pe care o vor
prezenta concurenţilor din celelalte grupe. Dacă cele trei grupe de concurenţi vor fi
capabili să repete construcţia de origame la fel ca grupa prezentatoare sau mai bine, vor
primi cîte un măr, însă dacă acest lucru va fi dificil pentru ei mărul îl primeşte grupa
prezentatoare.
Prezentările vor fi conform extragerii bileţelelor din cele 4 baloane, în fiecare balon
este cîte un bileţel cu cîte o sarcină (Anexa1). Grupa care va extrage bileţelul cu
problema în care va fi răspunsul „voi veţi fi primii”, vor prezenta tema de acasă primii.
Apoi continuă cei care au extras plicul unde răspunsul problemei este „a doua voi veţi fi”,
a trei-a grupă cu răspunsul „a trei-a ve-ţi fi”şi respectiv a patra cu răspunsul „urma dar nu
ultima” . Doar cei care primii finisează rezolvările primesc un măr.
Prezentările vor fi notate cu 3 mere dacă vor fi estetic aranjate, se vor incadra în timp
4-5 min și va trezi curiozitatea celorlalți participanți.
După fiecare prezentare moderatorii vor propune, grupelor participante, spre discuţie
cîte un motto (Anexa2)
Un elev din grupul „Baftă” va recita o poiezie cu tema primăvara.

II Rundă „Salata de formule”: Fiecărei grupe de elevi li se propune să găsească


formula potrivită din mulţimea de bucăţele în care a fost decupată. Apoi cu ajutorul ei să
rezolve problema propusă. (Anexa3)
Grupului care îndeplineşte sarcina propusă primul este premiat cu 4 mere, al doilea cu
3 mere, al treilea cu 2 mere, și respectiv ultimul cu un singur măr.
Un elev din grupul „Succes” va interpreta un cîntec cu tema primăvara.

III Rundă „Ghici ghicitoarea mea”: Moderatorii vor citi pe rînd ghicitori (Anexa4),
grupele concurente vor răspunde, i se oferă cuvintul grupei care ridică prima steguleţul,
pentru fiecare răspuns corect se premiază cu un măr.
Un elev din grupul „Noroc” va recita o poiezie cu tema primăvara.

IV Rundă „Rezolvă şi cîştigă”: Se propune spre rezolvare o problemă (Anexa5), grupul de


elevi care primul va finisa rezolvarea problemei va prezenta rezolvarea la tablă şi va primi un măr.
Un elev din grupul „izbîndă” va interpreta un cîntec cu tema primăvara.

Bilanţul:
Se numără merele fiecărui grup se fac totalurile şi se premiază grupul care a ocupat
locul întîi, doi, trei şi patru. Se îmînează premiile.

S-ar putea să vă placă și