Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATĂ: 30.05.2023
CLASĂ: a-IV-a A
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe alen aturii
DISCIPLINĂ: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Elemente intuitive de geometrie
SUBIECTUL LECȚIEI: Corpuri și figuri geometrice. Perimetrul
TIPULLECȚIEI:Recapitulare
SCOPULLECŢIEI: Recapitularea corpurilor și figurilor geometrice, calcularea perimetrului
unor figuri geometrice, recunoașterea corpurilor și figurilor geometrice în viața reală.

COMPETENȚESPECIFICE:
MatematicA
1.2. Generarea unor modele repetitive / regularităţi
3.2. Explorarea caracteristicilor, relaţiilor şi a proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice
identificate în diferite contexte
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau
compunerea de probleme cu raţionamente diverse
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1:Să recunoască corpurile și figurile geometrice în funcție de particularitățile fiecăreia.
Obiectivulseconsiderărealizatdacăfiecareelev recunoaște cel puțin o formă geometrică sau cel
puțin un corp geometric, ținând cont de particularitățile acestora.

O2:Săcalculeze perimetrul unor figuri geometrice prin rezolvarea problemelor din fișa de lucru.
Obiectivulseconsiderărealizatdacăfiecareelevrezolvă cel puțin o problemă ce implică calcularea
perimetrului.
O3:Să diferențieze corpurile geometrice de figurile geometrice.
Obiectivulseconsiderărealizatdacăfiecareelevreușește să diferențieze corpurile de
figurile geometrice

STRATEGIIDIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversația,explicația,exercițiul, jocul didactic, problematizarea

MIJLOACE DE INVATAMANT: laptop, videoproiector, tablă interactivă,fișa “Excursieîn


București”, fișa “Călătorie cu metroul”,Aplicația Plickers, carduri Plickers, bancnote,
fișădelucru

FORMEDEORGANIZARE:frontal, individual, pe grupe.

RESURSETEMPORALE:50min.

RESURSEUMANE: 25elevi

RESURSESPAȚIALE:saladeclasa.

BIBLIOGRAFIE:
Ministerul Educației, Cercetaăii, Tineretului și Sportului - „Programa şcolară pentru
disciplinaMATEMATICĂ, CLASELE a III-a – a IV-a” ,Anexa nr. 2 la ordinul ministrului
educaţieinaţionalenr.5003/02.12.2014
Etapele lecției Ob. Conținut instructive - educativ Strategii didactice Evaluare
Op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se vor realiza următoarele activități: Conversația
organizatoric aerisirea sălii de clasă;
pregătirea materialului didactic;
plasarea organizată a școlarilor în
spațiul educațional amenajat
sugestiv;
realizarea prezenței.

3. Reactualizarea A doua provocare Conversația Sac Frontal Evaluare


cunoștințelor Formele le veți ghici, dacă atenți veți Explicația Figuri orală
vrea să fiți. Problematizare geometrice
Propunătoarea va sustrage dintr-un sac o a Corpuri
O1 formă sau un corp geometric. Aceasta geometrice
va descrie forma sau corpul geometric,
ținând obiectul la spate, iar copiii vor
ghici care este obiectul despre care se
vorbește.
2. Captarea atenției Copiii vor afla că propunătorul le-a Plic Pe grupe
pregătit câteva provocări: Conversația Puzzle
Prima provocare Observare
Fiecare grupă va primi un plic în care se sistematică
află un puzzle nerezolvat. Sarcina lor Explicațîa
este să rezolve cât mai repede puzzele-
ul.
Bucățile de puzzele vor reprezenta fie Aprecieri
figuri geometrice, fie corpuri Problematizare verbale
geometrice. Copiii le vor numi. a
(Anexa 1)
4. Anunțarea temei și Propunătorul va anunța tema și Explicația - Frontal -
a obiectivelor obiectivele lecției și va scrie pe tablă
data și titlul- ,,Corpuri și figuri
geometrice. Recapitulare”.
5. Recapitularea A treia provocare Explicația
conținutului pe baza O2 A treia provocare constă în rezolvarea Conversațtia
planului stabilit exercițiilor din fișa de lucru. Problematizare
Fișa de lucru conține o serie de a
probleme care vizează calcularea
perimetrelor diferitelor figuri
geometrice.
(Anexa 1)
6. Realizarea feed- Feed-back-ul va fi pozitiv dacă copiii Jocul didactic Fișa de Frontal
back-ului reușesc să rezolve corect fișa de lucru lucru Individual
corespunzătoare jocului ,,Figurile Prezentare
certărețe”. Jocul este realizat în Power Point
PowerPoint și vizează diferențierea
corpurilor de figuri și aranjarea acestora
în cuferele corespunzătoare.
(Anexa 2)
7. Evaluarea Se vor face aprecieri calitative și Conversația Cubul Frontal Aprecieri
activității elevilor cantitative. Propunătorul va oferi o verbale
O3 evaluare generală și particulară – feed-
back pentru fiecare grup.
Copiii vor fi rugați să ofere feed-back
pe fețele cubului pe care îl vor primi.
(Anexa 3)
8. Stabilirea temei Tema pentru acasă va consta într-o fișă Explicația Fișa de Frontal -
pentru acasă de lucru cu două exerciții. lucru
(Anexa 4)
Anexa 1
FIȘĂ DE LUCRU

1. Latura unui pătrat este de 35 de cm. Care este perimetrul acestuia?

2. Perimetrul unui triunghi cu două laturi de lungimi egale este de 200 de metri. Una dintre laturi
are lungimea de 60 de metri. Află lungimile celorlalte laturi.

3. Un teren în formă de dreptunghi cu lungimea de 50 m și lățimea de 40 m este împrejmuit cu


sârmă. Cât a costat sârma folosită, dacă un metru de sârmă costă 10 lei?

4. Perimetrul unui dreptunghi este de 100 cm. Află lungimea și lățimea dreptunghiului,
știind că lățimea este o treime din lungime.

5. Tatăl lui Andrei a construit în curte o seră în formă de romb, cu latura de 15 metri. Deoarece
dorește să pună de jur împrejur o parte protectoare din lemn, i-a cerut fiului să calculeze lungimea
totală a părții din lemn, știind că va lăsa o distanță de 1 metru pentru accesul în seră. Ajută-l pe
Andrei!
6. Observă figura de mai jos și notează în tabel numărul de triunghiuri și dreptunghiuri
identificate.

Triunghiuri:....................
Dreptunghiuri:................
Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU
,,Figurile certărețe”

Urmăriți prezentarea Power Point și scrieți denumirile figurilor sau corpurilor ilustrate în tabelul
de mai jos, respectând cele două cadrane.

Figuri geometrice Corpuri geometrice


Anexa 3
Anexa 4

Temă de casă

1.

2.

S-ar putea să vă placă și