Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 3 Zimnicea


DATA: 09. 04. 2019
CLASA: a II-a B
PROF. ÎNV. PRIMAR: Paraschiv Doina Elena
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Călător pe aripile imaginației- Figuri și corpuri geometrice
SUBIECTUL: Să repetăm ce am învățat!
TIPUL LECȚIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Comunicare în limba română
Arte vizuale și abilități practice
SCOPUL LECȚIEI: consolidarea cunoştinţelor referitoare la figurile si corpurile geometrice și
aplicarea lor în situații variate

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică și explorarea mediului
2.2. Evidențierea unor caracteristici simple specifice formelor geometrice plane și corpurilor
geometrice identificate în diferite contexte;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor
modele sau regularităţi din mediul apropiat
5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat

Arte vizuale și abilități practice


2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente
de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să recunoască și să definească forme și corpuri geometrice studiate, făcând asocieri în mediul
apropiat;
- să identifice surse de energie, asociindu-le cu imaginea corespunzătoare;
- să recunoască interiorul/exteriorul unei figuri geometrice;
- sǎ precizeze asemǎnǎrile şi deosebirile dintre figurile geometrice;
- să stabilească valoarea de adevăr a unei propoziţii matematice;
- sǎ realizeze un colaj din figurile geometrice învǎţate respectând indicaţiile unei poezii.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, Explicația, Observația, Exercițiul, Problematizarea,
Știu/ Vreau să știu/ Am aflat, Cubul, Turul Galeriei, Diagrama Venn
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, planșe, flipchart, markere, manuale, caiete,
forme geometrice decupate
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
FORME DE EVALUARE: observare sistematică, aprecieri verbale colective și individuale

RESURSE:
UMANE: 25 elevi
TEMPORALE: 50 minute
BIBILOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare,
clasa I și clasa a II-a”, aprobată prin O.M.E.N. nr. 3418/19.03.2013
2. Matematică și explorarea mediului, manual pentru clasa a II-a, Editura Didactică și
Pedagogică
3. Ioan Cerghit, (2006), „ Metode de învăţământ”, Editura Polirom, Bucureşti
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


LECȚIEI Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
Moment Se crează cadrul propice desfășurării în bune Conversația Manuale,
organizatoric condiții a procesului instructiv educativ. caiete, fișe de
lucru, planșe
Verificarea Se verifică tema pentru acasă cantitativ și Conversația Caietele Frontal Aprecieri
temei calitativ prin sondaj. Observația elevilor Individual verbale

Captarea Se descoperă la flipchart planșa pe care este Conversația Plansă Frontal Observare
atenției desenată o casă din figuri si corpuri Observația Individual sistematică
geometrice. Elevii recunosc, denumesc si Explicația
definesc corpurile și figurile geometrice pe care Problematizare
le identifică în desenul prezentat.(anexa 1) a

Anunțarea Elevii sunt anunțați că pe parcursul lecție vor Conversația Tabla Frontal
temei și aplica în exerciții și probleme cunoștințele Explicația Caietele
enunțarea dobândite cu privire la figuri și corpuri elevilor
obiectivelor geometrice.
Se notează titlul lecției ,,Să repetăm ce am
învățat!” la tabla și în caiete.
Reactualizare  Se propune elevilor spre rezolvare exercițiul 1/
a cunoștințelor 93 din manual (anexa 2). Rezolvând corect
exercițiile vor putea ordona literele pentru a Conversația Manual
forma cuvântul energie și vor putea asocia Explicația Caiete Frontal Observare
imaginilor sursa de energie corespunzătoare. Exercițiul Tabla Individual sistematică
 Elevii au pe bancă fișa de lucru ,,Știu/ Vreau Problematizare Fișe de lucru
să știu/ Am aflat” (anexa 3). Vor rezolva a Planșă
problema propusă organizând date în rubricile Știu/ Vreau să Marker
corespunzătoare, atât pe fișă cât și pe planșa știu/ Am aflat
expusă la flipchart.

Obținerea  Colectivul clasei este împărțit în 6 grupe. Conversația Fișe de lucru Pe grupe
performanței Fiecare grupă își desemnează un lider care va Explicația Planșă Interevaluare
arunca Cubul și va primi fișa corespunzătoare Exercițiul Marker
feței acestuia. În urma îndeplinirii sarcinii, un Problematizare Cub
membru al grupei va completa la flipchart a Cubul
planșa identică fișei de lucru în vederea
evaluării acesteia de către celelalte grupe.
(anexa 4)
Asigurarea  Se prezintă elevilor o scurtă poezie- problemă. Conversația planșa suport Pe grupe Observare
retenției și a Un cerc mic am aşezat, Explicația figuri sistematică
transferului Sub el un dreptunghi mare. Problematizare geometrice
Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare. a decupate
Din triunghiuri nasturi faci, Turul Galeriei
Triunghi, cercuri: nas, ochi, gură.
Dacă le aşezi cu tact
Obţii o figură.
Vezi, apoi de mi-l încalţă
Cu papuci, triunghiuri două
Şi-unul mare pus pe cap,
Coif ca să nu-l plouă.
 Cele 6 grupe vor avea la masa de lucru figuri
geometrice decupate pe care le vor lipi pe planșa
suport, respectând cerințele din versurile poezie,
astfel încât să redea cât mai fidel imaginea
Omului de Tinichea. La finalizarea sarcinii
lucrările vor fi expuse iar elevii vor analiza
corectitudinea asamblării pieselor. (anexa 5)
Încheierea Se precizează tema pentru acasă și se oferă Conversația Manual Frontal Aprecieri
lecției explicațiile necesare. verbale
Se fac aprecieri generale și individuale cu
privire la participarea elevilor pe parcursul
activității.

ANEXA 1
ANEXA 3

ȘTIU/ VREAU SĂ ȘTIU/ AM AFLAT

Pentru realizarea unei machete, Ioana, Maria și Dan trebuie să confecționeze din carton piesele componente, figuri și
corpuri geometrice. Ioana a confecționat 32 de piese, Maria un sfert din numărul pieselor Ioanei iar Dan dublul numărului
pieselor Mariei.

Câte piese au în total cei trei copii?

ȘTIU VREAU SĂ ȘTIU AM AFLAT


GRUPA 1- DESCRIE ANEXA 4

CUBUL

1. Descrie figurile şi corpurile geometrice : pǎtratul, cubul, triunghiul, conul.

PǍTRATUL CUBUL TRIUNGHIUL CONUL

2. Descrie imaginea identificând numărul figurilor geometrice din care este formată

Triunghiuri
Dreptunghiuri
Pătrate
Cercuri
GRUPA 3- ASOCIAZĂ ANEXA 4

CUBUL

1. Asociază fiecărei forme geometrice denumirea corespunzătoare

CUB

TRIUNGHI

PĂTRAT

DREPUNGHI

CERC

CILINDRU

2. Descoperă regula si asociază şirului încă 3 elemente:


GRUPA 2- COMPARĂ ANEXA 4

CUBUL

1. Notează prin ce se aseamănă şi se deosebesc patratul şi dreptunghiul?

PĂTRAT DREPTUNGHI

DEOSEBIRI ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI

2. Compară imaginile A și B și identifică diferențele dintre ele:

A B
GRUPA 4- ANALIZEAZĂ ANEXA 4

CUBUL

1. Observă imaginea apoi scrie numărul de figuri geometrice din:

a) interiorul cercului……….

b) interiorul pătratului………

c) interiorul dreptunghiului…….

d) interiorul celor trei figuri geometrice........

e)exteriorul figurilor geometrice........

2. Colorează cu roșu pătratele din interiorul dreptunghiului.


GRUPA 5- APLICĂ ANEXA 4

CUBUL

1. a) Mihai a construit 3 triunghiuri, așezând pe fiecare latură câte un bețișor.


Câte bețișoare a folosit? Câte va folosi pentru 7 triunghiuri?
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................

2. Construiește
a) un pătrat cu latura de 3 pătrățele
b) un triunghi cu laturile inegale
c) un dreptunghi cu lățimea de 4 pătrățele
GRUPA 6- ARGUMENTEAZĂ ANEXA 4

CUBUL
1. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor următoare, notând cu A (adevărat) sau F (fals) în
dreptul lor:

a) Triunghiul are 3 laturi şi 4 vârfuri.

b) Cubul are patru feţe.

c) Cuboidul are toate feţele în formă de pătrat.

d) Dreptunghiul are laturile opuse egale.

e) Sfera are 6 vârfuri.


x
A

x
B x
C x
2. Completează! D x
E

Punctul A este situat în interiorul ........................................................

Punctul comun celor două cercuri este reprezentat de litera ............................

Doar cercului roșu îi aparține punctul ..........................

Punctul E se alflă în .................................................... triunghiului.


ANEXA 5

Un cerc mic am aşezat,

Sub el un dreptunghi mare.

Din dreptunghiuri mici apoi, braţe şi picioare.

Din triunghiuri nasturi faci,

Triunghi, cercuri: nas, ochi, gură.

Dacă le aşezi cu tact

Obţii sigur o figură.

Vezi, apoi de mi-l încalţă

Cu papuci, triunghiuri două

Şi-unul mare pus pe cap,

Coif ca să nu-l plouă.

Citeste cu atenție versurile poeziei, asamblează piesele corespunzător și vei obține imagiea
Omului de Tinichea.

S-ar putea să vă placă și