Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 14.03.2013
CLASA: a IV-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Teoretic,,Șerban Vodă” Slănic
PROF.ÎNV.PRIMAR: Mînzicu Simona Valentina
ARIA CURRICULARA: Matematică si Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVATARE: Fracții
SUBIECTUL: Fracții-Exerciții și probleme recapitulative
TIPUL LECTIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
SCOPUL LECTIEI:
- recapitularea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la fracții, dezvoltarea gândirii logice
şi a terminologiei specifice;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul lecției, toți elevii vor fi capabili:

O.1 Să utilizeze corect şi conştient terminologia matematică cu privire la noțiunea de fracţie (fracţii egale, compararea
fracţiilor, adunarea şi scăderea fracţiilor cu acelaşi numitor, aflarea unei fracţii dintr-un întreg,ordonarea fracțiilor)
în rezolvarea de exercitii si probleme;
O.2 Să scrie fracțiile corespunzătoare imaginilor date;
O.3 Să compare mărimile fracţionare care au acelaşi numitor/ numărător şi în raport cu unitatea (întregul) în diverse exercitii date;
O.4 Să opereze cu obiecte concrete pentru aflarea unei fracţii dintr-un întreg;
O.5 Să aplice corect algoritmul de aflare al unui numărător/numitor, astfel încât fracțiile date să fie egale;
O.6 Să rezolve probleme ce vizează operaţii de adunare şi scădere cu numere fracţionare;
RESURSE
*Procedurale:
a) Metode si procedee didactice: conversația, explicația, observația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
*Materiale: fișe de lucru individual și pe grupe, planșe didactice,
*Temporale: 45 min.
Material bibliografic:
 Mihaela Neagu,Mioara Mocanu,” Metodica predării-învăţării matematicii în ciclul primar”,Ed.Polirom,2008;
 Viorica Pârâială,Cristian-George Pârâială,Dumitru D.Pârâială,”Matematică- Culegere auxiliar al
manualelor”,Ed.Euristica,Iaşi,2002;
 S.D.Noaghi,A.N.Irimie,”Îndrumări metodice pentru predarea matematicii la clasele I-IV”,Ed.Focus,Petroşani,2005
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

SECVENTELE OB. MODUL DE ABORDARE A DEMERSULUI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECTIEI OP. DIDACTIC

Se asigură condițiile necesare unei desfășurări optime a Execițiul organizatoric


MOMENT activității: pregătirea materialului didactic, organizarea /
ORGANIZATORIC elevilor în cinci grupe, aranjarea mobilierului. frontal

Se solicită elevilor răspunsul la următoarea ghicitoare:


Un întreg de îl împarţi
Părţi egale tu să faci,
Una sau mai multe iei
Spune-mi matematic, ce-i? conversația
(fracția)
Activitatea va avea ca scop recapitularea-
Unității:,,Fracții”prin rezolvarea cerințelor,care vor explicația
compune unui puzzle care va reprezenta ,,Primăvara” probă practică
O.1 Se prezintă elevilor cinci figuri geometrice (triunghi,
CAPTAREA dreptunghi, pătrat, cerc, romb) realizate din hârtie. observația
ATENȚIEI În timp ce se verifică tema sub aspect calitativ și cantitativ
se propune fiecărei grupe să împartă respectiva figură
geometrică oferită prin îndoirea hârtiei (anexa 1), rezolvând exercițiul
astfel, sarcina dată: /
*Împarte triunghiul în 2 părți egale, colorează o parte, pe grupe
notează fracția obținută.
*Împarte dreptunghiul în 6 părți egale, colorează 3 părți,
notează fracția obținută.
*Împarte pătratul în 4 părti egale, colorează 4 părți,
notează fracția obținută.
*Împarte cercul în 8 părți egale, colorează 5 părți, noteză
fracția obținută.
*Împarte rombul în 4 părți egale, colorează 2 părți, notează
fracția obținută.

Se poartă discuții cu privire la rezultatele obținute.

Elevii sunt anunțați că activitatea ce urmează vizează explicația


recapitularea unităţii de învăţare: Fracţii. /
ANUNȚAREA Se prezintă planul de recapitulare şi se enunţă obiectivele frontal
TITLULUI ȘI A urmărite într-un limbaj accesibil elevilor.
OBIECTIVELOR Se notează titlul la tablă, respectiv în caiete de către elevi:
Fracții. Exerciții și probleme recapitulative

Se realizează actualizarea cunoștințelor prin completarea


unei planşe (ciorchinele-anexa 2) şi întrebări frontale: ciorchinele
*Cum scriem fracțiile: două pătrimi, o doime, cinci
șeptimi, șase optimi, trei noimi, o treime, trei zecimi, patru
O.1 cincimi? conversația inițială
*Ce fracție din numărul lunilor anului reprezintă luna /
martie? frontal
*Ce fractie din numărul anotimpurilor reprezintă
REPRODUCEREA, anotimpul primăvara?
SISTEMATIZAREA *Ce fracţie din numărul membrilor familiei tale reprezinţi
ȘI tu? Dar tu cu fratele tau?
GENERALIZAREA I. Se prezintă elevilor planșa “Înlătură picăturile de
CUNOȘTINȚELOR ploaie!”(anexa 3), unde elevii au ca sarcină să descopere
numerele ascunse, astfel încât fracțiile să fie egale. La jocul didactic
fiecare răspuns corect se va înlătura câte o picatură de
O.5 ploaie, ca în final elevii să poată înlocui “fața tristă”ce se explicația
ascundea sub umbrelă cu o “față zâmbitoare”.În continuare /
pentru consolidarea tipurilor de fracții vom realiza metoda frontal
frunzei de trifoi.

O.4

problematizarea
explicația
/ proba practică
pe grupe

-Voi împărţi clasa în trei grupe .


O.2 -Voi lua o fişă sub forma acestei frunze de trifoi şi o voi da
la fiecare grupă să noteze pe ea cele trei tipuri de fracţie. exercițiul
-Voi împărţi fiecărei grupe frunze de trifoi confecţionate
O.3 din hârtie colorată în roșu, galben şi albastru, pentru fiecare explicația
tip de fracţie o culoare. /
-Pe o petală vor scrie tipul fracţiei, pe alta definiţia fracţiei pe grupe
REPRODUCEREA, respective şi pe ultima petală exemple de astfel de fracţii.
SISTEMATIZAREA -După ce vom citi fişele şi vom vedea dacă sunt corecte, le
ȘI vom aşeza în jurul primei frunze, formând un frumos
GENERALIZAREA covoraş multicolor.
CUNOȘTINȚELOR
O.6

II. Se informează elevii asupra faptului că următoarea problematizarea


sarcină presupune operarea cu materiale concrete pentru explicația
aflarea unei fracții dintr-un întreg (anexa 4): /
Veverițele dintr-o pădure au mâncat multe alune și au pe grupe
aruncat cojile peste tot în loc să le pună în locurile special
amenajate. Atunci pădurarul s-a hotărât să le pedepsească
și să le dea doar 3/4 din cele 12 alune care le erau
destinate.
Aflați câte alune vor primi veverițele.

Fiecare grupă primește 12 alune. Trebuie să afle numărul


corect de alune pe care îl vor primi veverițele.
problematizarea
III. Se distribuie fiecărei grupe câte o fișă și se cere copiilor demonstrația
să scrie fracțiile ce corespund celor două imagini, apoi să le /
compare, folosind semnele <;=;>. (anexa 5). După ce frontal
timpul alocat sarcinii s-a terminat, liderii celor cinci grupe
prezintă rezolvarea în fața clasei.

IV. Se prezintă elevilor o problemă ce vizează adunarea și


scăderea fracțiilor cu același numitor și se propune
rezolvarea acesteia prin metoda “Știu/Vreau să știu/Am
învățat”(anexa 6)

Într-o zi de primăvară s-a semănat 4/20 din suprafața


unui teren, a doua zi cu 1/20 mai puțin,iar a treia zi cât
suma dintre primele două zile la un loc.
Ce suprafață din teren a fost semănată în cele trei zile?

Problema va fi citită de către un copil, iar rezolvarea finală


O.1 acesteia se va face la tablă, respectiv în fișe. exercițiul /
O.2 Se împart fișe de lucru elevilor, se explică cerințele explicația proba scrisă
OBȚINEREA O.3 exercițiilor și se anunță timpul disponibil rezolvării lor. /
PERFORMANȚEI O.6 individual
Se va realiza un joc concurs pe echipe:

Echipa I „Imaginație și rapiditate”.


Dintr-un număr de figuri geometrice care se găsesc într-un
plic trebuie să aleagă doar atâtea câte le arată anumite fracții
și să construiască ceva real cât mai repede. (Anexa 7)

Echipa II ,,Ştiţi muzică ?” (Anexa 8)


Adaugă simbolurile potrivite pentru a obţine măsura 4/4.
Echipa III,,Aflați calificativul!“(Anexa 9)
APRECIERI Ordonând fracţiile cu acelaşi numitor vor obţine
FINALE calificativul primit pentru participarea la oră.

Conversația
explicația
/
frontal
E T M F D N C A
10 5 5 1 4 9 2 3
10 10 4 10 5 10 6 10

apreciri verbale
O L B U I R V E
2 3 7 8 4 1 6
2
10 9 10 10 10 7 10
8
Se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat elevii
atât individual, cât și în colectiv.
Se transmite tema pentru acasă.
Anexa 1
Anexa 1

Împarte pătratul în 4 părți egale, Împarte dreptunghiul în 6


colorează 4 părțti, notează fracția obținută. părți egale,colorează 3 părți,
notează fracția obținută

Împarte cercul în 8 părți egale, colorează 5 părți, noteză fracția obținută.

Împarte triunghiul în 2 părți egale,


colorează o parte, notează fracția obținută.
Împarte rombul în 4 părți egale, colorează 2 părți,
notează fracția obținută.

CIORCHINELE
Anexa 2

ELEMENTE
COMPONENTE

TIPURI DE FRACŢII
Anexa 3
Înlătură picăturile de ploaie!
1/4 = 2/

2/ = 6/9 Sper că totul va fi în regulă!


Sau poate nu?!

3/4 = /8

/5 = 6/15 1/3 = 2/

2/4 = 8/

3/ = 6/14
/5 = 12/15
Anexa 4

Veverițele dintr-o pădure au mâncat multe alune și au


aruncat cojile peste tot în loc să le pună în locurile special
amenajate. Atunci pădurarul s-a hotărât să le pedepsească și
să le dea doar 3/4 din cele 12 alune care le erau destinate.
Aflați câte alune vor primi veverițele!
Cât reprezintă merele din totalul fructelor?Scrie fracția corespunzătoare!
Anexa 5

Scrie fracția potrivită pentru mingiile de fotbal!


Cât din numărul copiilor reprezintă fetele? Scrie fracția corespunzătoare!
Cât din numărul baloanelor

reprezintă baloanele de culoare violet? Scrie fracția corespunzătoare!


Spune fracția potrivită pentru numărul de broscuțe de culoare verde închis.

Cât reprezintă ciupercile roșii cu buline albe din numărul ciupercilor? Scrie fracția corespunzătoare!
Scrie fracția pentru peștii cu dungi!
Ce fracție corespunde instrumentelor cu coarde?

Spune fracția potrivită pentru popicele culcate!


Ce fracție corespunde săgeților care au nimerit centrul țintei?

Anexa 6
Într-o zi de primăvară s-a semănat 4/20 din suprafața
unui teren, a doua zi cu 1/20 mai puțin,iar a treia zi
cât suma primele două zile la un loc.
Ce suprafață din teren a fost semănată în cele trei
zile?
ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

Anexa 7
Nume:................................... Data:............................
FISA DE LUCRU

1. Scrie ce fracţie din desen reprezintă suprafaţa colorată în fiecare caz :

___

― ― ―
2. Alege fracţiile egale între ele:
2 ; 4 ; 8 ; 4 ; 16
9 6 12 10 24

3.Compară fracţiile:
3 1 2 10 3 3
9 9 6 30 8 6

4. Aflaţi:
5 8 11
9
din 72=...................................... 6
din 72=....................................... 8
din
96=.................................

5. Maria a cumpărat o pizza. Ea a împărţit-o în 10 părţi egale. A dat Alinei 3 /10 din pizza şi 4 /10 din
pizza Ioanei.
Ce parte din întreaga pizza a dat Maria ?
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................
....................................................................................................................................................
ANEXA 8

Ştiţi muzică ?

Adaugă simbolurile potrivite pentru a obţine măsura 4/4.

S-ar putea să vă placă și