Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECȚIE

Data: 12.01.2018
Clasa: a V- a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare : Fracţii
Tema: Adunarea şi scăderea fracţiilor care au acelaşi numitor
Tipul lecției: Formare și consolidare de priceperi și deprinderi

Obiective operaționale:
 Cognitive
O1: - să definească noţiunea de fracţie, numitor, numărător, linie de fracţie ;
O2: - să compare fracţii ordinare, respectând regulile de comparare a
fracţiilor;
O3:- să fracţioneze în părţi egale diferite obiecte considerate întregi;
O4: - să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere a fracţiilor cu acelaşi
numitor.
 Afective
OA1:- să manifeste interes pentru conţinutul lecţiei;
OA2:- să participe cu plăcere la toate etapele, îmbogăţindu-şi cunoştinţele şi
dezvoltându-şi spiritul de echipă.
 Psiho- motorii
OM1 – să păstreze o poziţie corectă în bancă în timpul orei;
OM2 – să manevreze cu atenţie materialul didactic utilizat;
OM3 – să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile.

Strategie didactică
Metode şi procedee: conversația, observaţia, explicația, demonstraţia, exercițiul,
munca independentă.
Mijloace: fişe de lucru, obiecte necesare pentru aplicaţiile practice( fructe, tabletă
de ciocolată, cuţit), flori cu diferite exerciţii, buburuze din hârtie, creta colorată,
caiete.

Organizarea activităţii:
- frontal, individual.
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba practică,
autoevaluarea.
Bibliografie:
 Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul primar,
Matematică, Bucureşti, 2005;
 Cîrjan F., Begu C., Metodica predării-învăţării matematicii la ciclul primar,
Ed. Paralela 45, Braşov, 2001;
 Noagy S.D., Irimie A.N., Îndrumări metodice pentru predarea matematicii
la clasele I-IV, Petroşani 2006;
 Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predării matematicii în ciclul
primar, Bucureşti, Editura Polirom, 2007;
 Ion Achiri, Andrei Braicov, Olga Spuntenco, Ludmila Ursu, Matematică
:manual pentru clasa a V-a, Editura Prut International, 2015.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etape, obiective, Conținut și strategie didactică


timp Activitatea Activitatea Metode,
învățătoarei elevilor mijloace
I.Moment Voi crea condiţii favorabile Se pregătesc pentru
organizatoric (1 min) pentru desfăşurarea lecţiei. lecție.
Pregătesc materialul
didactic necesar orei.

II.Anunțarea temei și Elevii vor fi anunţaţi că


formularea vor rezolva exerciţii şi Sunt atenți și rețin
obiectivelor (2 min) probleme cu fracţii. tema lecției. explicația

Se scrie titlul pe tablă.


Își notează titlul pe
caiete.
III.Formarea și 1. Prezentarea sarcinii
consolidarea avute ca muncă
priceperilor și independentă (fişa de
lucru- anexa):
deprinderilor
Scrieţi exemple
(35 min) munca
de adunări şi scăderi care
independentă
să aibă ca rezultat fracţia Rezolvă sarcinile
din centrul florii: date.
exercițiul
frontal
fişe de lucru

O4

2. Controlul cantitativ
al temei de casă:
Trec pe la fiecare elev şi
verific dacă şi-a efectuat Prezintă tema la exercițiul
integral şi corect tema. control. conversaţia
Fac observaţii
caiete
individuale acolo unde e
cazul.
3. Controlul muncii
O4 independente:
Numesc elevii care vor exercițiul
răspunde.
Discut cu întreaga clasă
eventualele greşeli sau
Citesc rezolvarea
nelămuriri.
4. Controlul calitativ al muncii independente
temei de casă: și tema de casă.
Desemnez elevii care
citesc rezolvările. conversația
5. Verificarea oral-
teoretică a cunoștințelor -,,... numărător şi
- Cum se numesc numitor.”
numerele folosite pentru -,,…numărătorul
O1
exprimarea unei fracţii? arată numărul
- Ce arată fiecare? părţilor luate în
considerare
iar numitorul arată
în câte părţi egale a
fost împărţit
întregul” exercițiul
-,,… fracţia cu conversaţia
- Dintre două fracţii cu numărătorul mai
numitorii egali, care este mare.”
mai mare?
O2
- Dintre două fracţii cu -,,… fracţia cu
O4 numărătorii egali, care este numitorul mai mic.”
mai mare?
-Cum se face adunarea şi -“…scriem numitorul
scăderea fracţiilor? şi efectuăm operaţiile
corespunzăoare la
numărător.”
6. Activitate practică
Solicit elevii să împartă în Împart portocalele în
părţi egale câteva fructe, o 4 iar ciocolatele în 3.
O3 fructe
ciocolată şi să arate cât
tableta de
reprezintă următoarele
ciocolată
fracţii, din întregul împărţit
în părţi egale: Aleg părţile
corespunzătoare observaţia
3 , 2 , 6 , 4 , 1 .
fracţiilor date. demonstraţia
4 4 4 3 3
explicaţia
Cer elevilor să găsească
folosind câteva ciocolate şi
portocale,împărţite în părţi
exerciţiul
egale, rezultatele
practic
următoarelor adunări şi
scăderi: Găsesc rezultatele
3 1 prin activitate
O3 + = practică.
3 3
4 3
+ =
4 4
3 1
− =
3 3
4 3
− =
4 4
Prezint elevilor un
buchet de flori
confecţionate din hârtie, 7 florile galbene conversaţia
care conţin în interior
15
exerciţii ce vor fi rezolvate
O3 de ei. Solicit elevilor să flori de hârtie
găsească fracţia ce 6 florile portocalii
reprezintă florile portocalii 15
dar şi florile galbene din
întregul buchet.
conversaţia

7.Exerciții aplicative
Elevii se vor împărţi în
grupa fetelor şi grupa
băieţilor. Fiecare grupă va
buburuze de
primi câte o buburuză mare
hârtie
şi buline negre autocolante.
Pentru fiecare exerciţiu
rezolvat corect vor lipi câte
o bulină pe corpul
buburuzei.
Rezolvă exercițiile și
Ei vor alege, pe rând,
problemele propuse .
din buchetul prezentat câte
o floare şi vor rezolva la
tablă exerciţiile găsite în
interiorul florii.
Calculaţi:
6 6 36 42
+ + + = explicaţia
12 12 12 12
Aleg câte o floare şi exerciţiul
O4 19 17 29 7 rezolvă exerciţiile la
− + + = tablă. flori de hârtie
38 38 38 38
25 ∎ 85
+ =
36 36 36
2 6 5
+ − =
5 5 5

Calculează şi compară:
O2 2 6 9 8
+ ∎ − =
5 5 5 5
exerciţiul
Calculează şi compară:
5 3 5 3
− ∎ − =
8 8 5 5
∎ 1 10 Aleg câte o floare şi
+ =
7 7 7 rezolvă exerciţiile la
tablă.
12
O4 Află suma fracţiilor şi
9
2
.
9
7
Află diferenţa fracţiilor
8
3
şi .
8
Spune dacă relaţia
exerciţiul
următoare este adevărată.
1 3 12 11
+ > −
5 5 5 5
O2
Spune dacă relaţia
următoare este adevărată.
1 9 20 10
+ < −
2 2 5 5

Reprezintă cu ajutorul
segmentelor şi află
rezultatul.
2 6
+ =
8 8

Reprezintă cu ajutorul
segmentelor şi află
O4 rezultatul.
2 1
+ =
5 5
Un călător a străbătut Aleg câte o floare şi
3
într-o zi din drum, a rezolvă exerciţiile la
11
2
doua zi din drum, iar a tablă. exerciţiul
11
4
treia zi din drum. Cât a
11
străbătut călătorul din acel
drum?
3
O2 Într-o zi seară din
8
suprafaţa unui teren, a
1
doua zi cu mai mult
8
decât în prima zi. Ce
fracţie reprezintă parcela
ce mai trebuie arată?
IV.Evaluare (5 min) Elevii vor primi o fișă de Rezolvă fișa de exercițiul
O2 evaluare pe care o vor evaluare. individual
O4 rezolva în timp util.
V.Concluzii și Voi formula concluzii și Rețin concluziile și
aprecieri (1min) aprecieri referitoare la aprecierile formulate. conversația
desfășurarea lecției.
VI.Tema pentru Ca temă elevii vor Își notează tema. conversaţia
acasă(1min) primi ex3,4
pag.107
FIŞĂ DE EVALUARE

1) Completează căsuţele libere:


3 1 3 5
− =5 = −
5 9 9
6
= + = +
6

2) Calculează şi compară:
5 3 5 3 ∎ 3 10
−4 ∎ −2= + 19 = 19
4 2 19

3) Reprezintă cu ajutorul segmentelor şi află rezultatul.


10 1
− =
10 10

FIŞĂ DE EVALUARE
1) Completează căsuţele libere:
3 1 3 5
− =5 = −
5 9 9
6
= + = +
6

2) Calculează şi compară:
5 3 5 3 ∎ 3 10
−4 ∎ −2= + 19 = 19
4 2 19

3) Reprezintă cu ajutorul segmentelor şi află rezultatul.


10 1
− =
10 10
6 6 36 42
+ + + =
12 12 12 12
19 17 29 7
− + + =
38 38 38 38
25 ∎ 85
+ =
36 36 36
2 6 5
+ − =
5 5 5

Calculează şi compară:
2 6 9 8
+ ∎ − =
5 5 5 5

Calculează şi compară:
5 3 5 3
− ∎ − =
8 8 5 5
∎ 1 10
+ =
7 7 7
12 2
Află suma fracţiilor şi .
9 9

7 3
Află diferenţa fracţiilor şi .
8 8

Spune dacă relaţia următoare este adevărată.


1 3 12 11
+ > −
5 5 5 5

Spune dacă relaţia următoare este adevărată.


1 9 20 10
+ < −
2 2 5 5

Reprezintă cu ajutorul segmentelor şi află rezultatul.


2 6
+ =
8 8

Reprezintă cu ajutorul segmentelor şi află rezultatul.


2 1
+ =
5 5
3 2
Un călător a străbătut într-o zi din drum, a doua zi din drum, iar a
11 11
4
treia zi din drum. Cât a străbătut călătorul din acel drum?
11

3 1
Într-o zi se ară din suprafaţa unui teren, a doua zi cu mai mult decât în
8 8
prima zi. Ce fracţie reprezintă parcela ce mai trebuie arată?
ANEXA

Scrieţi exemple de adunări şi scăderi care să aibă ca rezultat fracţia din


centrul florii:

9
12

9
12

S-ar putea să vă placă și