Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VI-a
Obiectul: Matematică
Titlul lecției: Aflarea unei fracții dintr-un întreg
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective de referinţă:
Obiective operaţionale:
Cognitive-
 O1 – să opereze cu terminologia matematică specifică; obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev operează corect cu cel puţin trei termeni matematici;
 O2 – să respecte algoritmul de aflare a unei fracţii dintr-un întreg; obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare elev reuşeşte să opereze cel puţin cu unităţi
fracţionare mici;
 O3 – să opereze cu obiecte concrete pentru aflarea unei fracţii dintr-un întreg;
obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reuşeşte să împartă întregul
în numărul de părţi corespunzătoare
 O4 – să rezolve probleme cu mai mult de trei operaţii; obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev efectuează corect cel puţin un exerciţiu din cele patru
date ;
 O5 – să compună o problemă după expresie numerică; obiectivul se consideră
realizat dacă fiecare elev va reuşi să compună cel puţin o parte a problemei;
Obiective afective:
- să manifeste interes pentru activităţile propuse ;
- să se mobilizeze pentru a rezolva sarcinile propuse individual, în grup;
Obiective psihomotrice:
- să scrie corect şi lizibil ;
- să utilizeze corect materialele .

Metodologice :
1. strategia didactică : inductivă, semialgoritmică;
2. metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea ,
exerciţiul, observația,
3. mijloace didactice : fișe de lucru, bilețele.

4. forme de organizare : frontal, pe grupe, individual.


5. forme și tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecierea verbală.

Durata: 45 minute.
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGIA
DIDACTICĂ
EVENIMENTELE
OB. CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢARE (metode, EVALUARE
LECŢIEI
mijloace, formă
de desf.)
I. EVOCAREA MOMENT ORGANIZATORIC. Conversaţia
Elevii intră în clasă şi pregătesc cele necesare orei. Se asigură liniştea.

REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR Conversaţia Stăpânirea


Se verifică oral tema de casă. Se verifică și stăpânirea conceptelor Frontal conceptelor
matematice (termen, sumă, deîmpărțit, împărțitor, cât, factori, produs, matematice
descăzut, scăzător, rest sau diferență), precum și calcul oral cu cele învățate pe
patru operații învățate. parcursul
anului școlar.
CAPTAREA ATENŢIEI Conversaţia
Avem această cutie de ciocolată. Prețul unui astfel de cutii este de
140 de lei. În cutie sunt 14 bucățele de ciocolată. Cum putem afla
cât costă o bucată de ciocolată? Cinci bucăți de ciocolată? Șapte
bucăți? Zece bucăți?
Dacă până la sfârșitul orei vom învăța să aflăm, în pauză vom
împărți ciocolata.
.
II. REALIZAREA ENUNŢAREA SUBIECTULUI ŞI A OBIECTIVELOR Explicaţia
SENSULUI După cum v-am explicat astăzi vom vorbi despre: Frontal
Aflarea unei fracții dintr-un întreg
Se scrie titlul lecției la tablă și-n caiete
Se enunță obiectivele într-o manieră accesibilă.
PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT ŞI Observare - modul de
DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Exerciţiul lucru
Se dă următoarea problemă: Manual organizat,
Un călător are de parcurs un drum de 8 km. El a parcurs 3/4din drum. Frontal sistematic.
Câți kilometrii a parcurs călătorul?
1) Câți kilometrii reprezință 1/4 din drum?
8km:4=2km
2) Câți kilometrii reprezință 3/4din drum?
2kmx3=6km

Răspuns: 6km
Dacă ar trebui să enunțăm o regulă cum ar suna?
Pentru a afla o fracție dintr-un număr natural procedăm astfel:
- Împărțim numărul natural la numitorul fracției
- Rezultatul îl înmulțim cu numărătorul fracției
(se scrie regula în caiete)

Rezolvarea unor exerciții la tablă: elevii vor ieși pe rând, vor extrage
câte un bilețel cu un exercițiu și-l efectuează la tablă.
Calculați:
3/4din 20kg
2/3din 12
2/5din 40m
1/2din 6
2/5din 15
3/5din 30
4/5din 10
5/4din 4

5/7 din 644 ;


3/9 din 918 ;
4/6 din 120 ;
3/5 din 155;
1/3 din 309 ;
6/10 din 700 ;
OBȚINEREA PERFORMANȚEI - rezolvarea
Pentru a face gem, bunica a cumpărat din piață 20kg de prune. În corectă a
prima zi a preparat 3/4din întreaga cantitate, iar a doua zi a preparat sarcinilor, prin
restul. Ce cantitate de prune a preparat a doua zi? cooperare;
Cât este a patra parte din întreaga cantitate?
20kg:4=5kg
Câte kilograme reprezintă 3/4?
5kgx3=15kg
4/4-3/4=1/4
5x1=5kg
Răspuns: Bunica a preparat a doua zi 5kg de prune.

FEEDBACK ŞI EVALUARE Munca Rezolvarea


independentă corectă a
Cei care au aflat căt costă o bucață de ciocolată vor primi drept sarcinilor.
răsplată ciocolata.
III. REFLECŢIA ACTIVITATEA DE ÎNCHEIERE Conversaţia
Aprecieri asupra lecției, tema pentru acasă. Frontal

S-ar putea să vă placă și