Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECTIE

Data : 18.02.2010
Clasa : a IV a
Scoala : Scoala cu clasele I-VIII Scarisoara
Propunatoare : Moldoveanu Aurelia
AureliaAria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare : Fractii
Subiectul lectiei : Compararea fractiilor
Tipul lectiei : predare-invatare
Obiective de referinta :
1.3. – sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului ;

Obiective operationale :
O1 –sa compare doua fractii care au acelasi numitor ,respectiv numarator, avand ca elemente
de sprijin desene adecvate  ;
O2 –sa utilizeze corect semnele de comparatie >,<,= intre fractiile comparate , considerate ca
parti din intregi identici ;
O3 – sa opereze corect cu termenii matematici specifici unitatii Fractii :fractie, numitor
,numarator, intregi identici  ;
O5 – sa ordoneze un sir de fractii cu numaratorii sau numitorii egali ;
O4 – sa manifeste interes pentru lectia de matematica , participand activ pe parcursul acesteia,
ca urmare a aprecierilor permanente , a recompensei , a perspectivei evaluarii .

Strategii didactice :
Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia , algoritmizarea ,problematizarea .
Mijloace : - plansa cu joc didactic ,fise de munca independenta ,fisa de lucru in
echipa ,manualul ,culegeri de exercitii si probleme .

Forme de organizare :
a) activitate : colectiva ,individuala ,diferentiata ;

1
b) sarcini : frontale , individuale :
c) participare : dirijata, independenta , in echipa .

Bibliografie :

1 -  Matematica  , manual pentru clasa a IV a , Editura Aramis ,Bucuresti , 2006 ;


2 – Culegerea Probleme de matematica pentru clasele II- IV ,Editura Didactica si
Pedagogica , Bucuresti ,1990 ;
3 – Culegerea  999 de exercitii si probleme  ,Editura Porto Franco , Galati , 2004 .
4- Matematica pentru clasa a IV-a–ghid pentru invatatori si parinti ,Editura Sigma

2
Strategii didactice
Etapele Continutul lectiei metode mijloace forme de
lectiei organizare Evaluare
Moment Se asigura materialele necesare pentru desfasurarea conversatia
organizatoric lectiei de matematica in conditii optime .
Verificarea Se verifica oral tema pentru acasa atat din punct de
temei vedere calitativ cat si cantitativ. frontala
Se va face prin cateva intrebari si printr-un sir de
Reactualizarea exercitii de calcul oral : exercitiul
cunostintelor Ce am avut de invatat pentru astazi ?
dobandite Ce intelegem prin fractiile subunitare ?Dar
anterior echiunitare ? Dar supraunitare ?
Exercitii de calcul mintal : evaluare
1.Care este : initiala
- cea mai mica fractie subunitara , cu numitorul orala
9 ? exercitiul
- cea mai mica fractie supraunitara cu numitorul
10 ?
- cea mai mare fractie supraunitara , cu
numitorul 10 si cu numaratorul cuprins intre 10
si 20 ?
2.Dati exemple de fractii subunitare , avand frontala

3
numitorul :
- de 3 ori mai mare decat numaratorul ;
- cu 3 mai mare decat numaratorul ;
- dublul numaratorului ;
- triplul numaratorului . conversatia
3. Dati exemple de fractii supraunitare , avand
numitorul : frontala
- de doua ori mai mic decat numaratorul ; diferentiata
- cu 5 mai mic decat numaratorul .
4. Care este fractia echiunitara care exprima un intreg
impartit in 3 parti egal ?Dar in 10 parti egale ? Dar in 7
parti egale ?
Se realizeaza captarea atentiei , care include
Captarea stimularea gandirii elevilor printr-o plansa –joc , ce
atentiei solicita o serie de exercitii de calcul mintal . Plansa – plansa –joc evaluare
joc cuprinde un personaj din povesti ,Pinocchio , care exercitiul frontala 4ormative
trebuie sa treaca peste mai multe obstacole pentru a algoritmizarea
ajunge la cheia ce deschide ,, Tainele matematicii ‘’ . problematizarea
Fiecare numar ascunde cate o litera din titlul lectiei
,fiecare litera reprezentand un exercitiu ,care se va
rezolva oral .

4
Elevii sunt anuntati ca in ora de matematica vor
invata despre compararea fractiilor care au acelasi
Anuntarea numitor si fractii care au acelasi numarator .Se va
temei si a mentiona faptul ca daca vor fi atenti la sfarsitul orei
obiectivelor vor sti sa compare doua fractii , sa ordoneze un sir de exercitiul
fractii care au numitorii sau numaratorii egali.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Pe panou se afla scrisa problema :
Dirijarea La cursa de alergare cu obstacole , Cristian a parcurs
consolidarii si in primul minut 5 /8 din trasu , iar Alina a parcurs 3/8 conversatia
sistematizarii din acelasi traseu . Cine a parcurs o parte mai mare frontale si observarea
din traseu in primul minut : Cristian sau Alina ? individuale sistematica
Se scriu datele si rezolvarea problemei pe tabla si in a aelevilor
caietele elevilor .
Cristian – 5/8 din traseu
Alina – 3/8 din traseu fisa de lucru
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Judecata problemei : fisa de
Ce reprezinta 5/8 ? Dar 3/8 ?( partile din traseu munca
parcurse ) independenta
Prin ce se aseamana cele doua fractii ? 9( au acelasi
numitor )

5
Prin ce se deosebesc ? ( au numaratori diferiti)
Pentru a raspunde la intrebarea problemei, trebuie sa
comparam cele doua fractii . Le vom compara usor
daca vom reprezenta traseul intreg printr-un segment
de dreapta 

fisa de lucru
Se deseneaza pe tabla si in caiete traseul pe care vor fi in echipa
reprezentate cle doua fractii . elevii vor preciza in cate
parti trebuie sa imparta intregul , pentru a se putea
reprezenta pe el cele doua fractii.
Obtinerea Se reprezinta fractiile pe segment,se observa desenul si
performantei se compara cele doua fractii . manualul
3/8 <5/8-concluzia culegere
Se scrie raspunsul problemei .
Concluzia : s-au comparat numerele de parti egale
parcurse de fiecare alergator , deci numaratorii
fractiilor :5/8>3/8,pentru ca 5>3
Se identifica fractiile reprezentate pe plansa numarul 1
Asigurarea si se compara perechile de fractii , dupa procedeul nou
retentiei si a invatat ( se alege si se afiseaza sub fiecare rigleta
transferului colorata fractia corespunyatoare partii colorate )

6
Activitate independenta > elevii vor lucra indepndent
exercitiul 1 din manual .
Se va verifica activitatea indepndenta si se vor face
aprecieri.
Compararea fractiilor cu acelasi numitor
Problema de la prima perte se repeta , dar se vor
scimba datele :
Marian : 4/10 din traseu
Rodica :4/5 din traseu
Cine a parcurs o parte mai mare din traseu ?
Se va proceda ca si in prima secventa , cu deosebirea
ca reprezentarea se va face pe segmente diferite ,
paralele , pentru ca elevii sa observe faptul ca fractia
cu numitorul mai mic reprezinta o parte mai mare din
intreg decat cea cu numitorul mai mare, deoarece cu
cat intregul se imparte in mai multe parti egale , cu atat
partile sunt mai mici. .
Se lucreaza a doua plansa la panou .
Act independenta : exercitiul din fisa de lucru .
Se repeta teoria : Cum comparam doua fractii atunci
cand au numaratorii sau numitorii egali ?
Activitate pe grupe :

7
Elevii sunt anuntati ca vor avea de rezolvat o fisa de
munca in echipa. Dupa rezolvarea fisei se analizeaza si
Aprecieri si se fac aprecieri .(anexa 2 ) aprecieri
tema pentru Se fac aprecieri individuale si frontale privind finale
acasa activitatea din timpul lectiei .
Se da tema pentru acasa .

8
ANEXA 1
FISA DE LUCRU

1. Compară fracţiile :

2. Compară fracţiile :

9
ANEXA 2
Fisa de lucru in echipa

1.Alege fractiile cu acelasi numitor si pune-le in ordine crescatoare . Trece


sub fiecare fractie litera corespunzatoare si scrie ce cuvant ai obtinut .

B R O F L A S C V E G I U T
2/7 2/9 2/3 1/9 2/6 3/9 2/4 5/9 2/2 8/9 2/5 7/9 2/8 6/9

10
R

A
C A
P
R
O
M
E

11
ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Scrie fracţia corespunzătoare fiecărei figuri:

__________ __________ __________

2. Colorează cât reprezintă fiecare fracţie:

2
6

5
8

12
9
12

3. Scrieţi trei fracţii subunitare care au numitorul 8: ____________________.

4.Scrieţi trei fracţii supraunitare care au numărătorul 9 : _________________.

5. Scrieţi trei fracţii echiunitare :_____________________.

6.Comparaţi fracţiile:
7 8 5 5 10 13
6 6 4 9 17 17

13

S-ar putea să vă placă și