Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Clasa a X-a
Obiectul: Matematicǎ
Subiectul : Funcţii , ecuaţii , combinatorica Recapitulare pentru tezǎ
Tipul lecţiei : Lectie de recapitulare și sistematizare de cunoștințe
Profesor : Axentioi Mihaela
Durata lecţiei: 2 ore de curs
(13.05.2019 si 14.05.2019)
Locul de desfǎşurare: Sala de clasǎ

COMPETENŢE SPECIFICE
a) cognitive:
La sfârşitul activităţii, elevii vor şti :
-sǎ rezolve diferite tipuri de ecuaţii exponenţiale, logaritmice, iraţionale si
combinatorice.
- sa demonstreze ca o functie este bijectiva si sa determine inversa ei.
- sa calculeze anumite expresii matematice.
-sa aplice notiunile invatate in rezolvarea de exercitii.
b)afective:
- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvarea problemelor
- concentrarea afectivă la lecţie.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, lucrul în echipă, demonstraţia, exercitiul.

Mijloace de învăţământ: manual, culegeri, fişe de lucru.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:


activitate frontală, individuală, centrată pe elev

LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI:


clasa.
Desfăşurarea lecţiei:

1) Etapa organizatorică: Se notează absenţii, se verifică tema pentru acasă, comentându-se


ideile de rezolvare ale elevilor, se captează atenţia clasei prin anunţarea temei
lecţiei şi a obiectivelor
2) Reactualizarea cunoştinţelor: Metoda Mozaicului .Clasa se împarte în grupe de câte
4-5 elevi, aleatoriu. Fiecare grupă primeşte o temă teoretică, care se găseşte pe fişa nr. 1 de
lucru, pe care o vor rezolva împreună timp de 10 min, o vor redacta pe un poster care va fi
afişat pe tablǎ sau pe un alt suport. Un reprezentant al grupei, ales de elevi, va prezenta
rezolvǎrile problemelor de pe fisǎ . Membrii celorlalte grupe pot pune întrebări, pot
cere lămuriri sau completări. Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot interveni.
3) Fixarea cunoştinţelor: În continuare, fiecărei grupe i se va cere să rezolve problema
corespunzătoare de pe aceeaşi fişă nr. 1 pe care au primit-o. Această problemă va fi
rezolvată de asemenea în echipă şi va fi redactată pe un poster pe care îl au la dispoziţie.
Grupele rămân aceleaşi. Elevii pot cere profesorului, pe parcursul activităţii, informaţii,
lămuriri suplimentare, asupra enunţului, cerinţei, realizării desenului, demonstraţiei, etc.
Toate posterele vor fi afişate.
Urmează turul galeriei: Grupele într-o ordine bine stabilită, trec prin faţa posterelor
celorlalte grupe facand observaţii, aprecieri asupra modului de redactare si apreciind prin
note rezolvarile. Aceştia trebuie să-şi argumenteze observaţiile, criticile şi metodele.
Se vor discuta şi alte metode de rezolvare a problemelor propuse.
Concluzii şi aprecieri ale profesorului si ale elevilor .
4)Tema pentru acasă: Problemele din Fişa de lucru nr.2
FISA DE LUCRU NR. 1

Reactualizarea cunostintelor
Grupa 1 Ecuatii irationale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 2 Ecuatii exponentiale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa3 Ecuatii logaritmice
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 4 Ecuatii trigonometrice
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 5 Ecuatii combinatoriale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 6 Binomul lui Newton
Sa se determine rangul termenului care il contine pe x7 din dezvoltarea
.

Fixarea cunostintelor
Grupa 1 Ecuatii irationale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 2 Ecuatii exponentiale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa3 Ecuatii logaritmice
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 4 Ecuatii trigonometrice
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 5 Ecuatii combinatoriale
Sa se rezolve ecuatia
Grupa 6 Binomul lui Newton
Se da dezvoltarea .Sa se determine n natural astfel incat coeficientii
binomiali ai celor de-al doilea, al treilea si al patrulea termen sa fie in progresie
aritmetica.

FISA DE LUCRU NR. 2

Tema pentru acasa


1) Să se rezolve ecuaţiile iraţionale:
a)
b)
2) Să se rezolve ecuaţiile exponenţiale:
a)
b)
3) Să se rezolve ecuaţiile logaritmice:
a)
b)
4. In dezvoltarea suma coeficientilor de rang par este 2048.

a) scrieti termenul general al dezvoltarii aducandu-l la o forma mai simpla;


b) calculati T2 si T9 ;
c) aflati termenul in care x si y au aceeasi putere, daca acesta exista.

S-ar putea să vă placă și