Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Axentioi Mihaela


CLASA: a XI-a A( stiinte ale naturii)
DATA : 14.05.2019,16.05.2019
DISCIPLINA: Matematica
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Evaluare semestrială – semestrul al-II-lea
TITLUL LECŢIEI: Recapitulare pentru teză
TIPUL LECŢIEI: recapitulare și sistematizare de cunoștințe

COMPETENŢE SPECIFICE :

O1 :să calculeze derivata unei funcţii şi să determine punctele critice ale funcţiei.
O2 : să realizeze tabelul de monotonie al unei funcţii.
O3: să determine punctele de extrem local pentru funcţii date.
O4: optimizarea rezolvării unor probleme sau situații – problemă prin alegerea unor
strategii și metode adecvate.
O5:determinarea ecuațiilor asimptotelor verticale, orizontale și oblice la graficul unor
funcții.

O6 :să calculeze derivata a doua şi să determine punctele de inflexiune ale funcţiei.


O7 : să realizeze tabelul de convexitate si concavitate al unei funcţii.

O8: Dezvoltarea competențelor de autoevaluare a tipurilor de itemi propuși la disciplina


matematică la examenul național de bacalaureat.

METODE ŞI PROCEDEE:
Metodele de instruire ce vor fi folosite vor fi: conversația euristică, explicația, exercițiile
comentate.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Materiale didactice necesare: fișa de lucru cu exerciții-Recapitulare pentru teză.
Mijloace tehnice necesare : tabla, creta.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR:


activitate frontală, individuală, centrată pe elev

LOCUL DESFĂŞURĂRII LECŢIEI:


clasa.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR DIDACTICE

STRATEGIA DIDACTICĂ

MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


EVALUARE
LECŢIEI PROFESORULUI ELEVILOR forma de metode şi mijloace de
organizare procedee învățământ

I.
Profesorul asigură climatul caiete
Moment Elevii se pregătesc pentru activitate
socio – afectiv necesar conversația instrumente
organizatoric activitate frontală
actului învățării de scris
II. Profesorul anunta titlul Elevii receptează mesajul activitate conversația fisa de lucru
Anunțarea lectiei „ Recapitulare transmis frontală
temei și a pentru teză”
competențelor Informeaza elevii ca la
Specifice sfarsitul acestei activitati
vor fi capabili să :
-să calculeze derivata unei
funcţii şi să determine
punctele critice ale funcţiei.
III.Captarea
atenţiei  -să realizeze tabelul de
monotonie al unei funcţii.
- să determine punctele de
extrem local pentru funcţii date.
-optimizarea rezolvării unor
probleme sau situații – problemă
prin alegerea unor
strategii și metode adecvate.
-determinarea ecuațiilor
asimptotelor verticale,
orizontale și oblice la
graficul unor funcții.

-să calculeze derivata a


doua şi să determine punctele de
inflexiune ale funcţiei.
- să realizeze tabelul de
convexitate si concavitate al unei
funcţii.
-dezvolte competențe de
autoevaluare a tipurilor de itemi
propuși la disciplina matematică la
examenul național de bacalaureat.
Profesorul prezintă și
reactualizează planul de
recapitulare.
IV. Profesorul propune spre activitate conversația fișe de lucru observare
Intensificarea rezolvare la tablă exercițiile frontală euristică sistematică
transferului. din fișa de lucru. tabla
Obținerea În timpul rezolvării Elevii rezolvă exercițiile activitate explicația aprecieri
performanței exercițiilor profesorul propuse din fișa de individuală verbale
insistă pe modul de lucru, răspund exercițiile privind
redactare a răspunsurilor . intrebărilor profesorului. comentate corectitudinea
Elevii analizează modului de
răspunsurile lor și rezolvare a
parcurgerea pașilor în exercițiilor
rezolvarea și redactarea
răspunsurilor și
demonstrațiilor.

Elevii răspund
întrebărilor profesorului
Elevii rezolvă exercițiile
propuse in fișa de lucru.
Elevii analizează
răspunsurile lor și
parcurgerea pașilor în
rezolvarea și redactarea
răspunsurilor și
demonstrațiilor.

V. Profesorul indică elevilor fișa de


Asigurarea tema pentru acasă
lucru cu
transferului (fișă de lucru cu itemi Elevii primesc fișa cu
tema
cunoştinţelor asemănători celor de la tema pentru acasă
examenul de bacalaureat) și pentru
explică modul de realizare. acasă

VI. Profesorul apreciază


Asigurarea activitatea întregului
feed-back-ului colectiv de elevi.

S-ar putea să vă placă și