Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DISCIPLINA: Matematică
CLASA: a V-a
DATA: 20.05.2013
PROFESOR: Catană Claudia
SCOALA: Gimnazială Afumați
UNITATEA DE INVATARE:Unități de măsură
TEMA: Unități de măsură pentru volum
TIPUL LECTIEI: Transmitere și asimilare de noi cunoștințe
DURATA: 45 minute

Competenţe specifice:
1. Identificarea unor elemente de geometrie şi a unor unităţi de măsură în diferite
contexte
3. Determinarea perimetrelor, a ariilor (pătrat, dreptunghi) şi a volumelor (cub,
paralelipiped dreptunghic) şi exprimarea acestora în unităţi de măsură corespunzătoare
4. Transpunerea în limbaj specific geometriei a unor probleme practice referitoare la
perimetre, arii, volume, utilizând transformarea convenabilă a unităţilor de măsură
5. Interpretarea unei configuraţii geometrice în sensul recunoaşterii elementelor ei şi a
relaţionării cu unităţile de măsură studiate

Obiective operaționale:
- să cunoască unitatea principală de masură a volumului-metrul cub, multipli și
submultipli acestuia și să folosească în practica zilnică
- să scrie şi să citească u.m. pentru volum
- să transforme dintr-o unitate în alta folosind scara unităților de măsură
- să efectueze adunări și scăderi cu volume exprimate în unități de măsură diferite

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversatia euristica, explicatia, expunerea sistematica, observatia
independenta, exercitiu, jocul de rol
Resurse: manual Ed. Sigma 2002, fise de lucru, culegeri de probleme Ed. Logos Junior
Bucuresti, planse cu unitati de masura pentru volum, fise individuale de lucru
Moduri de activitate cu elevii:
Frontal - pentru reactualizarea cunostintelor şi transmiterea noilor cunoştinţe.
Individual – pentru activitatea cu fisele de lucru, fixarea si consolidarea noilor cunostinte.
Pe grupe – pentru activitatea pe grupe, asigurarea feed-back-ului.

Modalități de evaluare: observarea sistematică , orală, aprecieri verbale


Desfășurarea lecției

Etapele lecției Conținuturile lecției Strategia Modalități


didactică de evaluare
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului
1 3 4 5 6
Moment Se creaza condițiile optime pentru buna Elevii vor avea pe banci Conversația
organizatoric desfășurare a lecție caietele și manualele euristică
(1min)
Captarea atenției Verifică tema, făcând eventuale observații, iar Elevii își verifică tema și își Conversația
(2min) dacă există probleme nerezolvate le sugerează corectează eventualele euristică
elevilor metoda greșeli
Anunțarea lecției O altă unitate de măsură este cea pentru Elevii notează titlul lectiei Conversația
noi și a volum pe care o vom studia în lecția de astăzi. pe caiete euristică
obiectivelor Scriu titlul lecției pe tablă și anunț
(1min) obiectivele.
Prezentarea Volumul este o caracteristică a corpurilor cu 3 Elevii notează pe caiete Expunerea
lecției și dirijarea dimensiuni: lungime(L), lățime(l) și
învățării (19min) înălțime(h).
Să încercăm să calculăm volumul unui cub cu
latura de un metru Elevii sunt atenți. Unul din
3 elevi iese la tablă și află Conversația
V=L*l*h=1m*1m*1m=1m
volumul cubului cu euristică
Unitatea de măsură principală pentru volum
3 lungimea laturii de 1m
este metrul cub și se noteaza cu m .
Acesta reprezintă un cub cu muchia de 1m. Elevii notează pe caiet
Pentru volume foarte mici folosim submultipli Explicația
metrului cub și anume: decimetrul cub(dm Elevii sunt atenți
3 3
), centimetrul cub(cm ) și milimetrul
3
cub(mm ). Pentru volume foarte mari Elevii notează pe caiet
folosim multipli metrului cub și anume:
3
decametrul cub(dam ), hectometrul
3 3
cub(hm ) și kilometrul cub(km ). Expunerea
Succesiunea unităților se face din 1000 în
3
1000 (10 ), deci pentru transformări va
trebui să facem înmulțiri sau împărțiri cu
1000. Între unitatea standard metrul cub și
multipli și submultipli există urmatoarele
relatii pe care le vom da sub forma unei
scărițe:
Elevii notează pe caiete Expunerea
sistematică
3

3
3
m
3

Exp.1:
3 3 3
2500dm =2500:1000m =2,5m
3 3
Exp.2: 1,482dam =1,482*1000m
3 Elevii sunt atenți și notează
=1482m pe caiete

Asigurarea Observația aprecieri


retenției și a Propun spre rezolvare exercițiile cuprinse în
verbale
transferului fișa de lucru.
(10min) Fisa1:
1. Transformați:
3 3
a) 20cm = .... mm Elevii lucrează individual
3 3 fișele de lucru
b) 6m = .... dm
3 3
c) 18dm = ....cm
3 3 Exercițiul
d) 149m = .... dam
3 3
e) 5436hm = ..... km
Asigurarea feed- 3 3
f) 124855m = ... hm
back-ului
2. Calculați:
(10min) 3 3 3
a) 0,017m +0,762dm +4179cm
3
=… cm
3 3 3
b) 0,415dam +14000m +1,5hm
3
=… m
Răspuns:
1.a) 20000; b) 6000; c) 18000; d) 0,149; e) observarea
5,436; f) 0,124855 sistematică
Elevii vor iesi la tabla si vor
2.a) 18181; b) 1514415;
rezolva exercitiile de pe
Rezolvările vor fi făcute la tablă.
fisele de lucru.
Joc de rol: „Descoperă cifrul”. Elevii vor
primi un set de transformări și de calcule iar
Elevii sunt atenti si
rezultatul final va fi cifrul unui seif imaginar.
participa cu interes.
Clasa va fi împărțită în grupe de câte trei.
Grupa care va reuși prima să descopere cifrul
va primi premii. Jocul de rol

Fisa2:
Un pirat din Insulele Caraibe, pentru a nu-i
fura nimeni comoara și-a ascuns-o într-un
seif, pe care l-a ascuns pe fundul mării.
Locuitorii unui sat foarte sărac au găsit seiful
dar, oricât s-au straduit, nu au putut să-l
deschidă, așa că singura soluție a rămas să
descopere cifrul seifului. Cifrul seifului este Elevii lucrează pe grupe de
același cu rezultatul următoarelor calcule: câte trei.
3 3 3
A=116mm +105mm +100mm
3 3 3
B=221cm +312cm +121cm
3 3 3
C=523dm +142dm +322dm
3
Evaluarea CIFRU=A+B+C ( mm )
performanței 3
R: 987654321mm .
(1min)
Prima grupa care va afla raspunsul corect va fi
premiată
Tema pentru Elevii notează tema
Fac aprecieri asupra răspunsurilor, notarea
acasă (1min)
elevilor care s-au remarcat

Manual: pag. 197 ex. 4


Culegere: pag 62 ex. 5
Fișa1

FIȘĂ DE LUCRU

1.Transformați:
3 3
a)20cm = .... mm
3 3
b)6m = .... dm
3 3
c)18dm = ....cm
3 3
d)149m = .... dam
3 3
e)5436hm = ..... km
3 3
f)124855m = ... hm

2.Calculați:
3 3 3 3
a)0,017m +0,762dm +4179cm = … cm
3 3 3 3
b)0,415dam +14000m +1,5hm =… m

Fisa2

FIȘĂ DE LUCRU

Un pirat din Insulele Caraibe, pentru a nu-i fura nimeni comoara și-a ascuns-o
într-un seif, pe care l-a ascuns pe fundul mării. Locuitorii unui sat foarte sărac au găsit
seiful dar, oricât s-au straduit, nu au putut să-l deschidă, așa că singura soluție a rămas
să descopere cifrul seifului. Cifrul seifului este același cu rezultatul următoarelor
calcule:

3 3 3
A=116mm +105mm +100mm
3 3 3
B=221cm +312cm +121cm
3 3 3
C=523dm +142dm +322dm
3
CIFRU=A+B+C (mm )

S-ar putea să vă placă și