Sunteți pe pagina 1din 4

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII PĂUNEŞTI, JUD.

VRANCEA

PROIECT DIDACTIC

Propunător: prof. Severin Cristinel


Data:
Clasa a V-a
Obiectul: Matematică
Tema: Perimetrele unor figuri geometrice

Competenţe generale şi specifice:


CG.3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a
unei situaţii concrete.
CS 3. Determinarea perimetrelor, a ariilor (pătrat, dreptunghi, triunghi) şi a volumelor (cub,
paralelipiped dreptunghic) şi exprimarea acestora în unităţi de măsură corespunzătoare.
CG4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a
algoritmilor de prelucrare a acestora.
CS4. Transpunerea în limbaj specific geometriei a unor probleme practice referitoare la
perimetre, arii, volume, utilizând transformarea convenabilă a unităţilor de măsură.

Obiective operaţionale:

O1– Să efectueze transformări între unităţile de măsură pentru lungime prin alegerea celei mai
potrivite unităţi de măsură pentru un context dat;
O2- Să definească notiunea de perimetru a unei figuri;
O3- Să utilizeze formule pentru calculul perimetrelor unor figuri studiate sau din cotidian;
O4- Să rezolve probleme din cotidian sau teoretice utilizând notiunea de perimetru.

Obiectiv afectiv:
OA – să participe activ şi afectiv la lecţie.
Obiectiv psihomotoriu:
OPM: - să realizeze corect reprezentarea geometrică a unor figuri .

Strategii didactice: conversaţie, exerciţiu, problematizare, fişe de lucru


Desfăşurarea lecţiei
Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii
lecţiei didactice
0 1 2 3
1. Moment Profesorul creează condiţiile necesare desfăşurării lecţiei.
organizatoric Verifică dacă elevii au cele necesare pentru lecţie. Verifică
prezenţa elevilor. Împarte fişe de lucru elevilor.
2. Captarea OA Este scris titlul pe tablă: ,,Perimetrele unor figuri conversaţie
atenţiei geometrice”
Informarea Lectia anterioară:
elevilor cu privire 1.Unităţi de măsură pentru lungime - transformări
la obiectivele Veţi rezolva un exerciţiu cu transformări ale unităţilor de
urmărite măsură pentru lungime
Vom învăţa să calculăm:
2. Perimetrul unei figuri
Vom utilză cunoştinţele referitoare la perimetrul unei figuri
în:
3. Probleme
3. Reactualizarea O1 1.Unităţi de măsură pentru lungime - transformări exerciţiu
cunoştinţelor Profesorul verifică tema în timp ce elevii
însuşite anterior rezolvă următorul exerciţiu:
Verificarea Ex.1 Calculează în m:
temei 5 dam+4320cm-2,4m +0,12 hm
4.Reactualizarea O2 Se reamintesc noţiunile: conversaţie
cunoştinţelor - perimetrul unui triunghi;
anterioare - perimetru unui patrulater.
necesare noilor
cunoştinţe
5. Prezentarea OA 2. Perimetrul unei figuri conversaţie
noilor cunoştinţe Ex.2 O grădină are forma patrulaterului din figura alăturată.
şi dirijarea Ea este împrejmuită cu un gard. Ce lungime are gardul?
învăţării
C
60m

D
m
53
31m

O2
A 20 m B exerciţiu
Notaţi:
! Perimetrul figurilor geometrice formate din segmente
de dreaptă este suma lungimilor acestor segmente.
a) Perimetrul dreptunghiului= 2·L+2·l
Ex3. Calculează perimetrul terenului de sport al şcolii care
O3 are forma unui dreptunghi având lungimea L=44,8m şi
lăţimea l=21,8m.
Momentele Ob. Conţinutul lecţiei Strategii
lecţiei didactice
OA

O3

b) Perimetrul pătratului= 4·l


Ex. 4. Camera Elenei are forma de pătrat cu latura
l=0,035 hm. Află perimetrul pătratului.
c) Perimetrul triunghiului= a+b+c, a, b şi c fiind lungimile
laturilor.
Ex. 5 Calculează perimetrul unui teren agricol care are forma
unui triunghi având dimensiunile 3 hm, 4hm şi 5 hm.
6.Asigurarea 3. Probleme
feedback-ului Pb. 1 O grădină în formă de pătrat cu latura de 120m este problematizare
împrejmuită cu un gard care are deasupra un fir de sârmă
O4 ghimpată. S-a cumpărat 500 m sârmă ghimpată. Este suficientă
sârmă?
Pb 2. Un drepunghi are lungimea egală cu dublul lăţimii şi
perimetrul de 0,54 dam. Calculaţi lungimea şi lăţimea
dreptunghiului.
Pb. 3 Un triunghi are lungimile laturilor de 3 cm, 0,0004 hm şi
0,05m. Desenează în caietul tău un pătrat care are perimetrul
egal cu cel al triunghiului.
7. Evaluare Profesorul ascultă opiniiile elevilor cu privire la noile conversaţie
OA cunoştinţe învăţate, face aprecieri generale şi individuale
asupra modului în care aceştia s-au implicat şi au rezolvat
sarcinile primite. Sunt notaţi elevii care s-au remarcat la lecţie.
8. Tema pentru O3 Din culegere:
acasă O4 22, 28, 31 pag. 195
Fişă de lucru – Perimetrele unor figuri
1.Unităţi de măsură pentru lungime - transformări
Ex.1 Calculează în m:
5 dam+4320cm-2,4m +0,12 hm
2. Perimetrul unei figuri
Ex.2 O grădină are forma patrulaterului din figura 1. Ea este împrejmuită cu un gard. Ce lungime are
gardul?

60m

m
53
31m

figura 2
figura 1
A 20 m B
Ex3. Calculează perimetrul terenului de sport al şcolii reprezentat în figura 2.
Ex. 4. Camera Elenei are forma de pătrat cu latura l=0,035 hm. Află perimetrul pătratului.
Ex. 5 Calculează perimetrul unui teren agricol care are forma unui triunghi având dimensiunile 3 hm,
4hm şi 5 hm.

3. Probleme
GRUPA 1
1 O grădină în formă de pătrat cu latura de 120m este împrejmuită cu un gard care are deasupra un fir
de sârmă ghimpată. S-a cumpărat 500 m sârmă ghimpată. Este suficientă sârmă?

GRUPA 2
2. Un drepunghi are lungimea egală cu dublul lăţimii şi perimetrul de 0,54 dam. Calculaţi lungimea şi
lăţimea dreptunghiului.

GRUOA 3
3 Un triunghi are lungimile laturilor de 3 cm, 0,0004 hm şi 0,05m. Desenează în caietul tău un pătrat
care are perimetrul egal cu cel al triunghiului.

S-ar putea să vă placă și