PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic “Dimitrie Cantemir”, Iași
Data: 19.03.2018
Clasa: a VII-a C
Scopul lecției: Predarea şi consolidarea cunoştinţelor referitoare la reciproca teoremei lui Pitagora
Competenţe generale:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
Competenţe specifice:
1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată;
2. Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia;
3. Deducerea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic;
4. Exprimarea, în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte prin relaţii metrice;
5. Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic;
6. Transpunerea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaţii-problemă date.
O3 : Să utilizeze în probleme reciproca teoremei lui Pitagora pentru a afla dacă un triunghi este dreptunghic sau dacă două
O4 : Să aplice şi să reproducă enunţurile definiţiilor, proprietăţilor şi teoremelor învăţate anterior în probleme a căror rezolvare
Strategii didactice:
1. Materiale suport: tabla, marker, caiete, fişe de lucru, culegerea, instrumente geometrice, decupaje cu pătrăţele;
2. Metode de învăţământ: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, demonstratia, observaţia, metoda ciochinelui,
explicația;
3. Forme de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică;
4. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.
5. Bibliografie:
Culegere de probleme de matematică clasa a VII- a – Maria Negrilă, Anton Negrilă;
Culegere de probleme de matematică pentru clasa a VII-a –Marius Perianu, Ioan Balica, Dumitru Săvulescu;
Manual pentru clasa a VII-a, George Turatu, Ionica Rezea, Niculae Chiciu, etc., Editura: Radical;
Manual pentru clasa a VII-a, alternativ: Ion Chesca, Gina Caba, Editura: Teora;
http://www.mykoolio.com , www.didactic.ro .
Etapele lecţiei
1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea temei si a obiectivelor
5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
6. Obținerea performanței și asigurarea feed – back-ului
7. Încheierea lecției
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE
ORGANIZARE
Observația
Se începe activitatea, iar elevii o continuă completând
corespunzător.
Elevii vor completa ciorchinele ținând cont de următoarele
noțiuni:
𝑎 3
este h= , a este lungimea laturii triunghiului;
2
Teorema înălțimii
1.Enunț:Într-un triunghi dreptunghic, lungimea înălțimii
corespunzatoare ipotenuzei este media geometrică a lungimilor
proiecțiilor catetelor pe ipotenuză.
Frontală
Observație: Teorema se demonstrează scriind asemănarea
triunghiurilor ∆ABD şi ∆CAD.
Teorema catetei
Enunt:Într-un triunghi dreptunghic, lungimea unei catete este media
geometrica între lungimea ipotenuzei și lungimea proiecției acesteia
pe ipotenuză.
Observația
Conversația
O4
∆ABC, m(∢A)=900 ⟹
BC 2 AB 2 AC 2
Anunţarea temei şi a
obiectivelor Scriu pe tablă titlul lecției:
Conversația Frontală
(2 min) Reciproca teoremei lui Pitagora
Prezentarea
conţinutului şi Ce înțelegem prin reciproca unei teoreme ? Conversaţia Frontală
dirijarea învăţării
O1 Reciproca unei teoreme este o propoziţie obţinută din teorema dată
(25 min) prin schimbarea ipotezei ( sau a unei părţi a acesteia) cu concluzia
teoremei date ( sau cu o parte din ea).
Teoremă: Dacă două unghiuri sunt opuse la vârf, atunci ele sunt
congruente.
25 + 144= 169 ⇒ 𝐷𝐸 2 + 𝐸𝐹 2 = 𝐷𝐹 2
⇒ din R. th. Pitagora că triunghiul DEF este
Obţinerea
Se propune elevilor să rezolve individual următoarele
performanţei şi O2 probleme: Demonstrația Frontală
asigurarea feed-back- Care este natura triunghiului cu laturile de 6, 8 şi 10 cm?
O3
ului
(8 min) Pentru determinarea unghiurilor drepte pe teren, în special în
agricultură, vechii egipteni foloseau o frânghie împărțită prin
noduri în 12 părți egale și 3 țăruși. Arătați că unghiul ∢𝐴𝐵𝐶 este Conversația Individuală
drept.
1∗ . Stabiliți în care dintre următoarele cazuri, triunghiul ABC este dreptunghic (indicați
unghiul drept).
a) AB=8cm, BC=15 cm, AC=17 cm.
b) AB=5 2 𝑐𝑚, 𝐵𝐶 = 3 2 𝑐𝑚, 𝐴𝐶 = 9 𝑐𝑚.
c) AB=9cm, BC=6cm, AC=3 5 𝑐𝑚.
d) AB=5 3 𝑐𝑚, BC=3 5 𝑐𝑚, AC=3 15 𝑐𝑚.
2∗ . Se consideră triunghiul ABC, în care AB=12cm, BC=20 cm şi AC=16 cm. Aflați m(∢𝐴).
3∗ . Se consideră triunghiul DEF, în care DE=12 cm, EF=5 cm și FD=13 cm.
a) Aratați că DE⊥ 𝐸𝐹. b)Aflați aria triunghiului DEF.
4∗ . Fie un paralelogram ABCD cu AB=12 cm, AD=9 cm și BD=15 cm. Calculați lungimea diagonalei AC.
5∗∗ Fie ABCD un trapez cu AB|| CD, AB=7 cm, CD=2 cm, BC=4 cm, AD=3 cm. Arătați că AD⊥BC.
6∗ . Fie un paralelogram ABCD, astfel încât AB=13 cm, AC=24 cm și BD=10 cm. Arătați că ABCD este
romb.
7 . Să se determine perimetrul și aria unui trapez isoscel ABCD cu AD||BC știind că AD=6 cm,
∗∗
10∗ . Se consideră triunghiul ABC cu AB=24 cm, BC=30 cm și AC=18 cm. Determinați lungimea
înălțimii din A a triunghiului.
11 . Fie ABC, iar D mijlocul laturii [BC]. Ştiind că AB=20cm, AD=10 cm şi BC=20 3 cm,
∗
ANEXA II
1. Care este natura triunghiului cu laturile de 6, 8 şi 10 cm?
2. Pentru determinarea unghiurilor drepte pe teren, în special în
agricultură, vechii egipteni foloseau o frânghie împărțită prin
noduri în 12 părți egale și 3 țăruși. Arătați că unghiul ∢𝐴𝐵𝐶 este
drept.