Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

“Măsuratorile care se fac, potrivit teoremei lui Pitagora au constituit


unul dintre fundamentele civilizaţiei europene” ( Octav Onicescu )
Clasa: a VII-a
Data: 18.03.2014
Profesor: Măciucă Mirela
Disciplina : Matematică ( Geometrie)
Unitatea de învăţare: Relații metrice în triunghiul dreptunghic
Subiectul : Teorema lui Pitagora
Tipul lecţiei : Lectie de transmitere/dobandire de noi cunoştinţe
Locul de desfăşurare : Sala de clasă
Competenţe generale:
1. Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacităţilor de explorare/investigare şi rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate

Competenţe specifice:
1. Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică dată
2. Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia
3. Deducerea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic
4. Exprimarea, în limbaj matematic, a perpendicularităţii a două drepte prin relaţii metrice
5. Interpretarea perpendicularităţii în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic
6. Transpunerea rezultatelor obţinute prin rezolvarea unor triunghiuri dreptunghice la situaţii-problemă date
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
 O1 Să aplice și să reproducă enunţurile definiţiilor, proprietăţilor şi teoremelor învăţate anterior în probleme a
căror rezolvare necesită analiza mai multor situaţii;
 O2 Să reproducă enunţul Teoremei Pitagora;
 O3 Să aplice corect în rezolvarea problemelor teorema lui Pitagora, pentru determinarea lungimilor unor segmente;.

Mijloace şi strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, creta, caiete, fişe de lucru, culegerea, instrumente geometrice
2. Metode: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, demonstrația
3. Forme de evaluare: conversaţia orală
4. Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
5. Bibliografie:
 Culegere de probleme de matematică clasa a VII- a – Maria Negrila, Anton Negrila
 Manual pentru clasa a VII-a, George Turatu, Ionica Rezea, Niculae Chiciu, etc., Editura: Radical
 Manual pentru clasa a VII-a, alternativ: Ion Chesca, Gina Caba Editura: Teora
 www.mateinfo.ro, www.mate30.lx.ro, www.didactic.ro ,
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPA OB. CONŢINUTUL METODE FORME DE
ORGANIZARE

Moment organizatoric Verificarea prezenței elevilor. Conversaţia Frontal

(2 min) Elevii îşi pregătesc materialele


Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a orei;
Captarea atenției Verificarea temei cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor) Conversaţia Frontal
urmând să se rezolve la tablă exerciţiile care au pus probleme
(3 min) Individual
majorităţii elevilor.
Reactualizarea Se verifică oral lecţia anterioară prin enunţarea teoremelor
cunoştinţelor (teorema înălţimii, teorema catetei etc.).
Profesorul întreabă care sunt teoremele triunghiului dreptunghic.
(5 min)
Teorema înălţimii1: h2= proiecţia catetei 1 *proiecţia catetei 2 Conversația Frontal
O1 𝑐𝑎𝑡𝑒𝑡𝑎1∗𝑐𝑎𝑡𝑒𝑡𝑎 2
Teorema înălţimii 2: h∆dr= 𝑖𝑝𝑜𝑡𝑒𝑛𝑢𝑧ă

Teorema catetei: catetă2= ipotenuză* proiecţia catetei


Teorema unghiului de 30 0: cateta care se opune unghiului de
300=ipotenuza/2
Teorema medianei unui triunghi dreptunghic: mediana
corespunzătoare ipotenuzei= ipotenuza/2
Anunţarea temei şi a
Scriu titlul pe tabla
Teorema lui Pitagora
obiectivelor Conversația Frontal
Anunţ obiectivele lecţiei
(2 min)

Prezentarea Se prezintă o scurtă bibliografie a filozofului şi Conversaţia


conţinutului şi matematicianului grec Pitagora.
dirijarea învăţării Se invită un elev la tablă pentru a scrie teorama catetei, în timp
O1
ce ceilalți elevi vor fi atenți și vor scrie în caiete: Exerciţiul
(25 min) O2 Δ ABC, m(∢A)=90º, AD ┴ BC conf.
Învăţarea prin Frontal
O3 T.C =>
descoperire
AB² = BC • BD
AC² = BC • CD , adunând membru cu
membru obținem: AB² + AC² = BC • ( BD + DC)
Demonstrația
= BC • BC = BC²
Conversația
Teorema Pitagora: Într-un triunghi dreptunghic, pătratul
lungimii ipotenuzei este egal cu suma pătratelor lungimilor
catetelor.

ΔABC : m(∢A) = 900 => AB2 + AC2 = BC2


c12 + c22 = ip2 Exerciţiul
AB2 = BC2 -AC2 AC2 = BC2 -AB2

O1 Propun spre rezolvare următoarele probleme cu grad diferit de


dificultate. Frontal
O3 1. Pentru următoarele figuri scrieți teorema lui Pitagora:
C M N

A B P (echipa Bronz)
Exerciţiul
2. În triunghiul ABC, m(∢A) = 900 se dă: AB=6 cm şi AC= 8
cm. Calculaţi lungimea ipotenuzei BC. (echipa Argint)
3. În triunghiul TUV, m(∢V) = 900 , avem UT=13 cm, UV=5
cm.Calculați lungimea catetei TV. (echipa Argint)
4. În triunghiul ∆ABC dreptunghic în A, cunoaștem AB=12 cm,
AD⊥BC m(∢C)=300 . Calculați lungimea înalțimii AD și
perimetrul triunghiului ∆ABC. (echipa Aur)
Ip: ∆ABC dr în A
O1 AB=12 cm
O2 AD⊥BC

O3 m(∢C)=300
Demonstrația
Cz: AD, P∆ABC

Conversația
∆ABC dr în A T300 BC
Dem: 0} ⇒ că AB = 2 , adică BC=2AB=2·12, BC=24
m(≮ C) = 30
cm
Pentru aflarea catetei AC folosim teorema lui Pitagora:
𝑇𝑃
∆ABC dr în A⇒ AB2+AC2=BC2
122+AC2=242
144+AC2=576 Exerciţiul
O1
AC=576-144
O2 Demonstrația
AC=√432
O3 Exercițiul
AC=12√3 cm
Odată aflată cateta AC putem calcula perimetrul triunghiului Frontal
P=AB+AC+BC=12+12√3+24
P=(36+12√3) cm
𝐴𝐵·AC
Pentru aflarea înălţimii vom folosi T.h2: AD= 𝐵𝐶
12·12√3
AD= =6√3 cm.
24

1. Doi pini, unul cu înalțimea de 20 m, iar celălalt cu înalțimea


de 13 m, se află unul față de celălalt la o distanță de 24 m. Frontal
Demonstrați că distanța AB dintre vârfurile celor doi pini este
de 25 m.
O1

O2

O3

Profesorul monitorizează activitatea fiecărui elev, observă şi


intervine ori de câte ori este nevoie. Pe rând, se rezolvă şi la
tablă, de câţi mai mulţi elevi problemele propuse.
Elevii care raspund corect sunt apreciaţi .

Obţinerea Se propune elevilor să rezolve individual următoarele


probleme:
performanţei şi O1 Demonstrația Frontal
asigurarea feedback- 1.O barcă cu panze arată ca în desen. Care
O3 este înalțimea catargului?
ului Conversația Individual

(10 min) 2. Dreptunghiul ABCD are dimensiunile AB=12√3 cm și


BC=12 cm. Calculați diagonala dreptunghiului.

Încheierea lecției Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au


participat cât mai activ ( se pun şi note elevilor care au o
(3 min) Conversaţia Frontal
activitate mai deosebită).
Fişă de lucru ( problemele ramase nerezolvate)
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor

și notează tema pentru ora viitoare.


Fişă de lucru

5. Pentru următoarele figuri scrieți teorema lui Pitagora:


C M N

A B P (echipa Bronz)

6. În triunghiul ABC, m(∢A) = 900 se dă: AB=6 cm şi AC= 8 cm. Calculaţi lungimea ipotenuzei BC. (echipa Argint)

7. În triunghiul TUV, m(∢V) = 900 , avem UT=13 cm, UV=5 cm. Calculați lungimea catetei TV. (echipa Argint)

8. În triunghiul ∆ABC dreptunghic în A, cunoaștem AB=12 cm, AD⊥BC m(∢C)=300 . Calculați lungimea înalțimii AD și
perimetrul triunghiului ∆ABC. (echipa Aur)

9. O barcă cu pânze arată ca în desen. Care este înalțimea catargului?

10. Dreptunghiul ABCD are dimensiunile AB=12√3 cm si BC=12 cm. Calculați diagonala dreptunghiului.
11. Doi pini, unul cu înalțimea de 20 m, iar celălalt cu înalțimea de 13 m, se află unul față de celălalt la o distanță de 24 m.
a) Demonstrați că distanța AB dintre vârfurile celor doi pini este de 25 m.
b) Un observator aflat la nivelul solului, în punctul C, se găsește la 25 m față de vârful B al pinului mai înalt. Calculați
distanța de la abservator până la baza acestui pin. Poate fi determinată distanța dintre obsevator și baza celuilalt pin?
(Echipa Aur)

Sugestie!

S-ar putea să vă placă și