Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.11.2016
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Nr.38 „Dimitrie Cantemir” Constanța
Clasa: a VI-a B
Propunători: Roadevin Livia Anca și Albină-Dumitru Oana Monica
Număr ore: 1h
Tema: Triunghiul(definiție, elemente, perimetru)
Tipul lecției: Dobândire de noi cunoștințe

Competențe specifice: CS1: Identificarea și descrierea elementelor unui triunghi.


CS2: Utilizarea notiunii de perimetru și aplicarea ei.
CS3: Utilizarea noțiunii de semiperimetru si aplicarea ei.
CS4: Exprimarea proprietăților geometrice în limbaj matematic.

Obiective operaționale: La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:


O1: Să recunoască proprietăţi simple ale figurilor geometrice.
O2: Să măsoare lungimi şi unghiuri, ţinând cont de indicaţiile profesorului;.
O3: Să prezinte într-o manieră clară, corectă şi concisă, oral sau în scris, succesiunea operaţiilor din
rezolvarea unei probleme folosind notaţiile adecvate;.
O 4 : Să-şi manifeste perseverenţa şi gândirea creativă în rezolvarea de probleme.

Forme de organizare: Frontal, individual

Resurse:
a) Procedurale: conversația, explicația, problematizarea, exercițiul;
b) Materiale: manual, fișă de lucru, marker.
c) Temporale: 50 minute.

Bibliografie: *Manual de matematică, clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică,Tatiana Udrea, Daniela Nițescu.
*Manual de matematică, clasa a VI-a, Editura Radical, G. Turcitu, I.Rizea.
*Culegere „Pas cu pas prin matematică” pentru clasa a VI-a, Editura Crizon, Mihai Contanu, Adrian Osman
DEȘFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lecției Activități de învățare Resurse Forme de Modalități de


Tempora Conversația oranizare evaluare
le Materiale
Moment oranizatoric Asigurareacondițiilor optime pentru 2 min Caiete Conversația Frontal
desfășurarea lecției.
Verificareacunoștințe -Se verificăcunoștințelor predate anterior Marker Conversația Frontal Chestionare
lor predate anterior prin chestionare. 10 min Explicația Marker orală
Cunoscând că m( ⊾ AOB)=35⁰ și Exercițiul Aprecieri
m(⊾ BOC)=128⁰, aflați m( ⊾ AOC) individuale
Anunțarea temei și a -Se anunță titlul lecției și se scrie pe tablă Caietul
cunoștințelor vizate titlul„Triunghiul” 1 min elevului Conversația Frontal

Predarea noilor -Se definește triunghiul:


cunoștințe „Se numește triunghi figura geometrică Caietul Conversația Chestionare
formată din cele trei segmente 5 min elevului Frontal orală
determinate de trei puncte necoliniare.”
-Se face un desen și se explică pe acesta
noile cunoștințe. A

Caietul Conversația
elevului Explicația
Fișe de Exercițiul
B lucru Problematizar
C ea

Triunghiul are: -3 laturi: [AB],[BC],


[AC];
- 3 unghiuri: m( ⊾ BAC),
m(⊾ ACB), m( ⊾ CBA);
-3 vârfuri: A, B, C;

Asigurarea feed- -Se lucrează un exeplu la table:


back-ului Desenați un triunghi ABC cu laturile 5 min
AB=10cm, AC=5cm, BC=8cm și
calculați perimetrul acestuia.

-Fiecare elev va primi o fișă de lucru și


sunt explicate cerințele exercițiilor și
timpul necesar rezolvării acestora.
-Sunt apreciate rezolvările corecte și 25 min
corectate eventualele greșeli.
Aprecierile și tema Se fac aprecieri asupra modului cum s-au 2 min Frontal
pentru acasă prezentat elevii la ora de matematică.
Tema pentru acasă.
FIŞĂ DE LUCRU
-TRIUNGHIUL-
Clasa a VI-a B

Noţiuni teoretice:
Completaţi spatiile libere pentru a obţine propoziţii adevărate:

1) Dacă A, B, C sunt puncte necoliniare, [AB] ¿ [BC] ¿ [CA] se numeşte …………….

2) Triunghiul se notează …………; A, B, C se numesc ………………………triunghiului.

3) Calculaţi perimetrul si semiperimetrul triunghiului ABC ştiind că:

a) AB = BC = 4cm şi CA = 6cm;
b) AB = 0,4dm , BC = 8cm şi CA = 60mm;
c) a = b = c = 10cm.

4) Pune în corespondenţă litera din coloana A cu numărul corespunzător din coloana B pentru a obţine propoziţii adevărate
(referitor la triunghiul ABC de mai sus):

A B

a) [ AB ] este latura …. 1) …opus laturii [ BC ]


b) unghiul BAC este … 2) …laturii [ AB ]
c) unghiurile A şi B sunt alăturate … 3) …opusă unghiului C
d) [ AB şi [ AC formează … 4) …unghiul A
e) latura [ AC ] se opune … 5) … laturii [ AB ]
f) unghiul C se opune
REZOLVAREA FISEI DE LUCRU
-TRIUNGHIUL-

Notiuni teoretice:

1) Triunghi;
2) ∆ABC; varfurile;
3) a) P= AB+BC+CA
P= 4+4+6
P= 14 cm 4) a)→ 3)
p=14:2= 7 cm b)→ 1)
c)→ 5)
b) P=AB+BC+CA d)→ 4)
AB= 0,4 dm= 4 cm e)→ 6)
CA= 60 mm= 6 cm f)→ 2)
P= 4+8+6
P=18 cm
p= 18:2=9 cm

c) P= a+b+c P= 10x3
P=30cm
p= 30:2=15 cm

FISA DE LUCRU
-TEMA-

1)Pentru următoarele triunghiuri completaţi tabelul:

A M

N P
C

Δ vârfurile laturile unghiurile


Δ ABC
Δ MNP
2) Aflaţi lungimile laturilor triunghiului MNP ştiind că:

a) [ MN ]=[ MP] , NP = 4 şi perimetrul tiunghiului este 12;


b) [ MN ]=[ NP]=[ PM ] şi perimetrul triunghiului este 15cm;
c) lungimile laturilor sunt numere naturale consecutive şi perimetrul triunghiului este 27;
3) Construiţi triunghiul ABC ştiind că:
0
a) AB = 3cm, AC = 5cm şi m ( ∠ BAC )=30 ;
0 0
b) m ( ∠ A )=30 , m ( ∠ B )=70 şi AB = 4cm;
0
c) BC = 5cm şi m ( ∠ B )=m ( ∠C ) =60

S-ar putea să vă placă și