Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
personală a elevului
JUDEŢUL SĂLAJ
ianuarie – februarie 2015
Tema: "Identificati strategii didactice pentru a-i convinge pe elevii dumneavoastra să-şi dezvolte un stil
de viaţă sănătos."
Proiect didactic
Competenţe generale
Exersarea abilităţii de management al unui stil de viaţă de calitate.
Competenţe specifice
Componentele calităţii vieţii. Campanii de promovare a stilului de viaţă în şcoală şi comunitate
Obiective operaţionale
O1. Să se familiarizeze cu regulile de bază ale unei alimentaţii sănătoase
O2. Să identifice efectele nocive ale supraalimentaţiei şi subalimentaţiei
O3. Să definească noţiunea de „junk-food” şi să descrie efectele acesteia asupra organismului
O4. Să analizeze propriile obiceiuri alimentare în scopul identificării distribuţiei şi structurii meselor.
O5. Să identifice modalităţi prin care se poate realiza un echilibru între consum şi aportul caloric.
Metode didactice
conversaţia dezbaterea
jocul didactic exerciţiul
expunerea
Resurse didactice
„Mâncăm sănătos?” – joc didactic
„Junk-food. Efecte nocive şi soluţii” – prezentare PowerPoint
2
Desfăşurarea activităţii
3
PROIECT DIDACTIC
DATA: 28.02.2015
CLASA: a X-a
PROPUNĂTORI: prof. Moisi Dumitru
Tema: Alimentaţia sănătoasă şi mediul
Durata 1 oră
COMPETENŢE SPECIFICE :
1.1. Colectarea de informaţii utilizând surse variate în scopul documentării
1.2 Descrierea unor obiecte, fapte şi fenomene din lumea reală
3.1. Identificarea problemelor şi situaţiilor problemă din lumea înconjurătoare
3.3. Justificarea explicaţiilor şi soluţiilor la probleme şi situaţii problemă
5.1. Utilizarea TIC în culegerea informaţiilor şi datelor
5.2. Utilizarea TIC în prelucrarea şi prezentarea datelor
6.1. Exprimarea opiniilor critice şi pertinente în raport cu fenomenele şi procesele studiate
6.2. Evidenţierea relaţiilor de cauzalitate dintre fenomene, procese, obiecte ale lumii reale
7.1. Valorificarea experienţelor dobândite în asigurarea calităţii vieţii
7.3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea de probleme teoretice şi/sau practice în contexte diferite
Obiective operaţionale:
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară, integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, individuală, în grupe
4
TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE : formativă, sumativă,
orală şi scrisă, individuală şi în grup, interevaluarea în cadrul grupului.
RESURSE:
a.) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia euristică, observaţia, explicaţia , expunerea ,
brainstorming, munca în grup, Ciorchinele, învăţarea prin descoperire,
problematizarea, modelarea.
b.) materiale : fişe de lucru, flipchart, marker, materiale video şi power-point, calculatoare cu
conexiune internet, videoproiector, fotografii cu diverse alimente, ambalaje de produse
alimentare, polistiren, expoziţie de desene, fişe de evaluare.
5
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Stil de viaţă
Cum
este Viaţă
sănătoasă
6
Elevii sunt puşi în situaţia de a răspunde la Ciorchinele
întrebări pe baza cunoştinţelor asimilate anterior.
Notează răspunsurile în caiet
Grupa II
O3 Sarcina de învăţare: Ce înseamnă o persoană
sănătoasă?
Mod de lucru:
- Elevii primesc cartonaşe colorate sub formă de
petale pe care le vor aşeza în ,,floarea sănătăţii’’.
Pe aceste ,,petale’’ elevii notează sfaturi, sugestii,
identifică comportamente pentru dezvoltarea şi
menţinerea unui organism sănătos.
7
- Se verifică împreună cu elevii ,,floarea sănătăţii’’
cu lista ,, Ce înseamnă o persoană sănătoasă’’-
Anexa 3, în faţa clasei.
Procesare: Cât de mult este afectată sănătatea
noastră de mediul în care trăim?
O4 Grupa III
Sarcina de învăţare: Iubeşte mediul, iubeşte viaţa!
Mod de lucru:
- Joc de rol ,, Iubeşte viaţa’’
- Elevii identifică şi notează deprinderile care
contribuie la menţinerea igienei vieţii şi a
Mediului.
O5 - Se verifică în faţa clasei cu ,,Atitudini despre
Mediu’’, Anexa 4
Procesare: A cui este responsabilitatea de a
îmbunătăţi şi proteja mediul?
6) Încheierea lecţie În încheierea activităţii se fac aprecieri, se poartă 3 Frontală Caiet Evaluarea
discuţii, iar elevii vor completa fişa de min colectivă
autoevaluare. (vezi anexa 5 )
Anunţarea temei
8
FIŞE DE ÎNVĂŢARE
,,Alimentaţia şi mediul’’
Grupa nr. 1 - ,,Mănânci sănătos eşti voios’’
Fişa de învăţare – ,,Definirea piramidei alimentare’’