Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Internațional Agora

Clasa: a IV-a

Prof. înv. primar: Lazo Aurelia

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică

Unitatea tematică/ de învățare: Proiectăm, construim, decorăm. Elemente de geometrie

Subiectul lecției: Perimetrul

Tipul lecției: Sistematizarea cunoștințelor / Consolidare

Competențele specifice vizate:

1.2. Generarea unor modele repetitive / regularităţi;

2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 1 000 000 sau cu numere fracţionare;

3.2. Explorarea caracteristicilor, relaţiilor şi a proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice identificate în diferite context;

1.
Obiectivele operaționale:

O1- să identifice figurile geometrice;

O2- să denumească formula perimetrului pentru fiecare figură geometrică;

O3- să participe cu interes la lecție, cât și la sarcinile didactice propuse;

O4 – să rezolve corect 1 – 2 sarcini de lucru.

Strategia didactică:

Tipul de experiență de învățarea: activă, interactivă;

Sistemul metodologic: conversația, explicația, exercițiul, observația;

Sistemul mijloacelor de învățământ: laptop,videoproiector, fișe de lucru, wordwall, power point, tablă magnetică, marker.

Forma/ formele de organizare a activității elevilor: frontal, individual;

Sistemul de evaluare:

Metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale

Resurse de timp: 50 minute

Bibliografie:

- Programa şcolară pentru disciplina Matematică, CLASELE a III-a – a IV-a;

2.
Desfășiurarea activității
Etapele OO Activitatea cadrului didactic și a elevilor Strategia didactică
activității didactice Evaluare
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Momentul Se asigură climatul necesar desfășurării frontală
organizatoric orei de Matematică în bune condiții.
Voi pregăti materialele necesare orei de
Matematică.
2. Verificarea temei O1 Copiii au avut de învățat noțiunile de la conversația frontală aprecieri
pentru acasă O2 lecția anterioară când am învățat perimetrul. verbale
- Ce este perimetrul? (Perimetrul este individuală
suma tuturor laturilor unui poligon.)
- Cum aflăm perimetrul unui pătrat?
(P=4 x l)
- Cum aflăm perimetrul unui
dreptunghi? (P= 2 x (L + l) )
- Cm aflăm perimetrul unui romb?
(P=4xl)
- Cum aflăm perimetrul unui
paralelogram? (P= 2 x (L+l) )
- Dar perimetrul unui triunghi? (P=l1
+ l2 + l3 )
3. Captarea atenției O1 Le voi adresa copiilor două întrebări: conversația power frontală aprecieri
O2 - Oare care-i forma geometrică unde explicația point individuală verbale
O3 pot aplica formula P = 4 x l ?
(Pătrat/Romb) laptop
- Bun. Acum o altă întrebare: Bunicul videoproiec
Mirunei are o grădină cu L = 20 m și tor
l = 10 m. Ce formă geometrică are
grădina? Cum îi putem afla
perimetrul? (P= 2 x(L+l) =2 x

3.
(20+10) = 2 x 30 = 60 m
4. Comunicarea Așa după cum probabil v-ați și dat seama, conversația frontală
titlului lecției și a ora aceasta vom consolida cunoștințele
obiectivelor
anterioare referitoare la perimetru și le vom
aplica rezolvând probleme.
5. Sistematizarea O1 Începem cu probleme de încălzire, ca să conversația wordwall frontală aprecieri
conținuturilor ne amintim în același timp și formulele verbale
abordate anterior
O2 perimetrului pentru fiecare formă exercițiul fișă de individuală
geometrică. lucru observarea
O3 Probleme (Anexa 1 ): laptop sistematică
1. Calculează perimetrul unui explicația videoproiec
O4 dreptunghi cu L=28 cm și l=12 cm. tor
2. Calculează perimetrul unui pătrat cu
latura de 9 cm. tablă
3. Calculează perimetrul unui tringhi
cu latura AB=43 cm, BC = 54cm, marker
AC =12 cm.
4. Calculează perimetrul unui romb,
știind că o latură este de 25 cm.
5. Poligonul alăturat are dimensiunile
AB=1 cm, BC =1 cm, CD =3 cm,
DA=2 cm. Află perimetrul.
6. Obținerea O1 Iar acum că ne-am amintit și am și aplicat conversația wordwall frontală aprecieri
performanței formulele perimetrului, vom continua cu verbale
O2 câteva probleme unde vom avea valoarea exercițiul fișă de individuală
perimetrului, dar nu vom cunoaște latura lucru observarea
O3 sau lungimea. laptop sistematică
6.Perimetrul unui pătrat este de 324 cm. explicația videoproiec
O4 Care este lungimea unui laturi a tor
pătratului?
7.Un dreptunghi are perimetrul de 120 tablă
cm. Află lungimea dreptunghiului știind
că lățimea este de 22 cm. marker

4.
8.Paralelogramul alăturat are perimetrul
de 20 cm, iar o latură de 3 cm. Ce nu
cunoaștem în această problemă și
trebuie să găsim? (Lungimea)
9.Află lungimea unui dreptunghi, știind
că perimetrul acestuia este 320 cm, iar
lățimea este egală cu o treime din
lungime.
10.Fie triunghiul ABC, unde
AB=AC=48cm, iar P=140 cm. Află
lungimea laturii BC.
7. Asigurarea retenției O1 Să facem o scurtă recapitulare: conversația frontală observarea
și a transferului O2 - Cum aflăm perimetrul pătratului? sistematică
(P= 4xl) observația individuală
- Cum aflăm perimetrul unui romb?
(P=4 x l)
- Cum aflăm perimetrul unui
dreptunghi? (P = 2x (L+l))
- Cum aflăm perimetrul unui triunghi?
(P = l1 + l2 + l3)
- Dar perimetrul unui paralelogram?
(P= 2 x (L+l))
8. Încheierea lecției Încheiem ora de Matematică prin a le conversația frontală aprecieri
cere elevilor un feedback cu privire la ora individuală verbale
care a decurs, am să fac aprecieri verbale
despre modul în care s-au descurcat. Ei
primesc tema pentru acasă care le este
explicată. (vezi Anexa 2)
Anunț încheierea orei de matematică.

5.

S-ar putea să vă placă și