Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Internațională Agora

Clasa: I

Prof. înv. primar: Venter Aurelia-Ioana

Aria curriculară: Tehnologii

Disciplina: Arte vizuale și abilități practice

Unitatea tematică: Muncim, învățăm, ne jucăm

Subiectul: Rupere liberă, mototolire, lipire

Tipul lecției: Formare de deprinderi

Formă de realizare: Activitate integrată

Discipline integrate:

Comunicare în limba română

Scopul: Formarea priceperilor şi a deprinderilor de rupere, mototolire și lipire a hârtiei creponate.

Competențe generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare

2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

Competente specifice:

AVAP

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.

CLR

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.2. Transmiterea unor informaţii referitoare la sine şi la universul apropiat, prin mesaje scurte

Obiective operaționale:

O1. Să observe caracteristici ale unor materiale utilizate în orele de AVAP (hârtie, formă, culoare, carton);

O2- Să recunoască şi să utilizeze operaţii simple de lucru cu materialele prezentate ( rupere, mototolire asamblare,
lipire);

O3. Să redescopere etapele realizării unor produse simple din diferite materiale
O4. Să redea lucrarea într-o formă artistică;

O5. Să aprecieze corect propriile lucrări sau pe ale colegilor;

Strategii didactice:

 Metode si procedee: conversația, explicația, observația, demonstrația


 Mijloace de învățământ: hârtie creponată, lipici, imagini cu animale, carton.

Forme de organizare: frontal, individual

Evaluare: formativă, observativă, aprecieri verbale

Resurse umane: 7 elevi

Durata: 45 minute

Bibliografie:

Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice clasa pregătitoare, I, A II-A, Bucuresti, 2013.

Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregatitoare, I, A II-A, Bucuresti, 2013.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Nr. STRATEGIA DIDACTICĂ

crt ETAPELE O.O ACTIVITTEA METODE ȘI RESURSE FORME DE FORME DE


EVALUARE
LECȚIEI ÎNVĂȚĂTORULUI PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE

1. Moment Se pregătesc materialele necesare Conversația frontală

organizatoric pentru buna desfășurare a

(2 min) activității.

2. Pregătirea Cadrul didactic va aduce o Conversația Plic cu scrisoare frontală Observativă


psihologică ghicitoare primită într-un plic de la
veterinar, aceasta va deschide plicul
( 5min)
, unde va găsi mesajul : ,,Copii! Eu
sunt veterinarul și vreau să văd
dacă ați reținut câteva din
informațiile pe care vi le-am dat,
așa că v-am pregătit o ghicitoare.

- Ia să vedem care este cel


mai atent și isteț copil!

Un prieten credincios,
Fără frică, bătăios,
Hoţul frică de el are
Când îi iese în cărare.
Poţi să spui cum se numeşte
Cel ce curtea ţi-o păzeşte ?

(Câinele)

Se vor purt discuții despre animale.

3. Anunțarea Dragi mei astăzi la ora de arte Conversația Frontală Observativă


temei și a vizuale și abilități practice, vom
realiza un colaj cu câteva animale
obiectivelor cunoscute de voi.

(3 min) Atrag atenția asupra participării


active și cu interes la lecție, pentru
a obține lucrări frumoase .

4. Intuirea planșei O1 Elevii sunt împărțiți în 6 grupe. Li Conversația Fisă model Frontală Observativă
se va oferi o fișă cu un animal,
model aceștia vor trebui să rupă hârtia
creponată, să o mototolească și să
(5min)
orneze animalul liping micii
bulgărași.

Li se prezintă elevilor lucrarea


model realizată de către cadrul
didctic. Se vor adresa întrebări:
Ce materialele o să folosim pentru
confecționarea colajului?

5. Demonstrația Explicaţia şi demonstraţia Conversația Hârtie creponată Frontală Observativă


modului de lucru
model. Lipici
Le voi explica modul de lucru în
Explicația timp ce le și demonstrez acolo unde Explicația Fisă cu un
este cazul:
modului de O2 animal
Elevii vor rupe hârtia creponată,
realizare a vor mototolii hârtia în biluțe cât Demonstrația
mai mici.
lucrării
După ce vor termina de mototolit
(8 min)
cât mai multă hârtie creponată, o
vor lipi pe fișa cu animalul primit.
Elevii vor fi foarte atenți la modul
în care vor lucra.

6. Încălzirea Se va realiza printr-o poezie Observarea


mușchilor mâinii
,, Mișcăm degețelele

(2 min) Batem bine palmele

Învârtim morișca

Zboară rândunica

Și la spate mâinile
Să se facă liniște”

7. Efectuarea O2 După explicarea și demonstrarea Convesația Hârtie creponată Pe grupe Aprecieri


modului de lucru, se realizează
independent a
lucrarea de către elevi. Lipici verbale
lucrărilor
-În timp ce elevii lucrează le voi Fisă cu un
(20 min) aminti şi le voi arăta cum se
procedează, acolo unde este cazul; animal

Voi supraveghea si voi urmări Explicația


activitatea lor trecând printre bănci
având în vedere următoarele:

O3 -măsura în care au înţeles şi şi-au Observarea


însuşit îndrumările primite;

-dacã mânuiesc corect


O4 instrumentele de lucru;

-acolo unde e cazul voi acorda


sprijinul necesar explicând sau
arătând din nou.În vederea
pregătirii elevilor pentru terminarea
lucrărilor voi da un semnal cu 5
minute înainte. Voi anunţa
încetarea lucrului , apoi voi trece
printre bănci pentru a lua toate
lucrările.

8. Evaluarea O5 Lucrările obținuți de elevi vor fi Conversația Grădină din Pe grupe Aprecieri
puse la avizierul clasei și vor fi
lucrărilor
admiarate de către toți elevii. polistiren verbale
Se discută despre tema
(5min) realizată.
„ Ce am realizat?”
„ Ce materiale am utilizat?”

-Împreună cu elevii se analizează


câteva lucrãri răspunzându-se la
întrebările:
„Ce îţi place sau un îți place la
aceastã lucrare?”
„De ce îţi place sau nu îţi place
aceastã lucrare?”

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și