Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data : 12-XI-2010
Clasa : a VII-a
Instituţia: Şcoala cu clasele I-VIII Unirea
Profesor: Petre Mirela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Tipul de curriculum: Curriculum nucleu
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Subiectul: Arii(triunghiuri, patrulatere)
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
C1: -Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de arii
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevul va fi capabil :
O1 Să cunoască formulele pentru calcularea ariilor
O2 Să aplice formulele pentru a afla ariile unor patrulatere şi a unor triunghiuri
O3 Să utilizeze un limbaj matematic adecvat

Strategia didactică: Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia,


exerciţiul, observaţia, munca individuală,
demonstraţia, învăţarea prin descoperire,
Material didactic : manual pentru clasa a-VII-a editura
Radical, culegere de exerciţii Mate2009/10,
Editura Paralela 45, cretă albă, colorată,
instrumente geometrice,caiete de notiţe; fişă
de lucru
Tipul de activitate :activităţi frontale,individuale;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Secvenţele Obiective Activitaţi ale lecţiei


lecţiei Activitatea elevilor Strategii Modalităţi
didactice de evaluare
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor în
organizatoric catalog; Elevii vor avea pe bănci
-verificarea ţinutei elevilor şi celor necesare defăşurării caietele şi manualul.
orei; Pregătirea caietelor de
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna temă în clasă
desfaşurare a orei;
2.Verificarea -verificarea temei elevilor prin sondaj ,utilizând dialogul Activitate
temei/Captarea profesor –elev,elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. Pregătirea caietelor de comună
atenţiei În cazul în care apar diferenţe mari la rezultat se rezolvă temă acasă
exerciţiul la tablă;
3.Verificarea Pentru verificarea cunoştinţelor anterioare, profesorul Elevii vor răspunde la
cunostinţelor O3 adresează elevilor următoarele întrebări: întrebări.
1. Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? În cazul în care vor spune
R: linie mijlocie în trapez greşit , un alt elev îl va conversaţia Aprecieri
2.Ce este trapezul? corecta, iar cel ce a verbale
3.Câte feluri de trapez cunoaşteţi şi care sunt? răspuns greşit va repeta
4.Ce este linia mijlocie în trapez? definiţia corectă.
5.Ce proprietate are linia mijlocie în trapez?
Să ne reamintim:
Câte feluri de triunghiuri există?
Ce sunt dreptele perpendiculare?Desenaţi o dreaptă şi
un punct exterior ei, apoi duceţi din acel punct
perpendiculara pe acea dreaptă!
Ce este înălţimea unui triunghi?
Ce patrulatere am învăţat până acum?
4. Anunţarea Astăzi vom învăţa să calculăm ariile patrulaterelor
temei şi a studiate până acum, precum şi aria unui triunghi. La
obiectivelor sfârşitul orei va trebui să ştiţi formulele pentru Elevii vor nota în caiete
calcularea ariilor şi să aplicaţi aceste formule pentru a explicaţia
afla ariile unor patrulatere şi a unor triunghiuri.
5.Dirijarea O1 Elevii vor răspunde la Aprecieri
învăţării O2 Să ne reamintim: întrebări, vor nota în Explicaţia frontale şi
Care este formula pentru aria unui pătrat? caiete şi vor rezolva şi la individuale
Care este formula pentru aria unui dreptunghi? tablă.
R: aria pătratului = l2
R: L·l
Desenaţi un triunghi ABC şi duceţi înălţimea AM.
Vom spune că AM este înălţimea corespunzătoare
laturii BC. Înălţimea unuiAtriunghi se notează cu h.

Elevii vor desena în


P N caiete şi apoi se va
desena şi la tablă.

B
Definiţie: M C
Aria unui triunghi este egală cu jumătatea produsului
dintre o latură şi înălţimea corespunzătoare ei.
l h
A=
2
Pentru înţelegerea acestei formule se va rezolva Elevii vor rezolva
problema 1 de pe fişa de lucru. problemele propuse în
caiete, vor confrunta
Desenaţi un triunghi dreptunghic, notaţi-l şi precizaţi rezultatele, apoi se vor
care sunt catetele sale! rezolva şi la tablă.
Definiţie:
Aria unui triunghi dreptunghic este egală cu
jumătatea produsului catetelor.
c c
A= 1 2
2
Pofesorul propune elevilor spre rezolvare problema 2 de
pe fişa de lucru.
Desenaţi un paralelogram,
D notaţi-l şi încercaţi
C să
desenaţi înălţimea!

h h

A B

Definiţie:
Aria unui paralelogram este egală cu produsul dintre
o latură si înălţimea corespunzătoare ei.
A = l·h

Se va rezolva problema 3 de pe fişa de lucru.

Desenaţi un romb, notaţi-l şi precizaţi care sunt


diagonalele sale.
Definiţie:
Aria unui romb este egală cu jumătatea produsului
diagonalelor.
d d
A= 1 2
2
Se propune elevilor spre rezolvare problema 4 de pe fişa
de lucru.
R: latura neparalelă
perpendiculară pe baze
Desenaţi un trapez oarecare, precizaţi care sunt bazele
şi apoi duceţi înălţimea acestuia.
(b  B)  h
Aria unui trapez =
2
Dacă trapezul este dreptunghic, cine este înălţimea?

Profesorul propune elevilor spre rezolvare problema 5


de pe fişă.
6.Asigurarea O3 Se realizează pe tot parcursul lecţiei prin aprecierile Elevii lucrează individual Activitate Aprecieri
feed-back-ului verbale asupra răspunsurilor date de elevi şi asupra individuală verbale
activităţii acestora. Analiza
Exerciţiul răspunsurilor
7.Retenţia şi O3 Elevii vor răspunde pe Probe orale
transferul rând la fiecare întrebare Conversaţia Notarea
-se notează elevii ce s-au evidenţiat în timpul orei răspunsurilor

8.Tema pentru - exerciţii din culegere Conversaţia


acasă - indicaţii la temă;
FIŞĂ DE LUCRU – ARII
CLASA a VII a

Calculaţi:
1) Aflaţi aria unui triunghi cu o latură de 12 cm şi înălţimea corespunzătoare ei de 8 cm.
2)Aria unui triunghi dreptunghic cu lungimile catetelor de 32 cm si 10 cm.
3)Aria unui paralelogram cu lungimea unei laturi de 36 cm şi înălţimea corespunzătoare
acesteia de 9 cm.
4)Aria unui romb cu diagonala mica de 8 cm iar diagonala mare dublul acesteia.
5) Aria unui trapez dreptunghic cu baza mica de 5 cm, baza mare de 10 cm si latura
perpendiculara pe baze de 6 cm.

S-ar putea să vă placă și