Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate

Data :6.03.2018
Clasa :a V- a
Scoala: Scoala Gimnaziala Speciala nr 5 Bucuresti
Profesor-educator Dobre Simona
Aria curriculara : Terapia educaţională complexă şi integrată
Modulul : Stimulare cognitivă (Activitate matematică)
Subiectul : DREPTUNGHIUL
Unitatea de invatare:Figuri geometrice
Tipul lectiei:Dobandire de noi cunostiinte

Obiectiv cadru:
Dezvoltarea capacitatilor de explorarea/investigare si rezolvare de probleme.

Obiective de referinta :
2.2 Recunoasterea formelor plane plane(cerc,patrat,triunghi,dreptunghi),sortare si clasificarea dupa forma data.

Obiective operationale :
La sfarsitul lectiei elevul trebuie sa:
Obiective cognitive :

OC1-sa recunoasca figuri geometrice invatate anterior


OC2-sa identifice elementelele constitutive ale dreptunghiului ,laturi(lungime,latime)varfuri,unghi
(Obiectivul va fi realizat cu sprijin pentru elevii grupei II)
OC3-sa recunoasca dreptunghiul in context variate
(Obiectivul va fi realizat cu sprijin pentru elevii grupei II)
OC4-sa realizeze rama foto respectand dimensiunile fotografiei
(Obiectivul va fi realizat cu sprijin pentru elevii grupei II)

Obiective psihomotrice:
OP1-sa se deplaseze in spatial clasei pentru a solutiona sarcinile primite
OP2-sa utilizeze corect instrumentele pentru realizarea unor figuri geometrice

Obiective afective :
OA1-sa colaboreze eficient in activitatea de grup

Strategii didactice:
Metode si procedee:
De transmitere-explicatia,conversatia euristica,expunerea
De explorare-observatia,ciorchinele
De actiune-exercitiul,demonstratia, munca independenta

Resurse didactice:
Mijloace tehnice si materiale didactice:laptop,videoproiector,prezentare ppt,trusa geometrica,hartie
colorata,lipici,foarfece,creioane,flipchart,jetoane/imagini

Materiale:
spatiul scolar:clasa
timp:45min.
Umane:
colectivul de 8 elevi ,impartiti pe grupe de nivel-gr.I(4 elevi)-ritm de asimilare mediu
gr II(4 elevi)-ritm de asimilare lent
profesor
Forma de organizare: frontal,individual
Forme de evaluare:formativa,continua
Informationale :A.Taflan,I.Musu,R.Antonescu-Matematica ,manual pentru clasa a VII-a-scoli speciale.Ed Didatica
si Pedagogica Bucuresti 1997

DESFASURAREA ACTIVITATII
Nr. Momentele Ob. Continutul activitatii STRATEGII Evaluare
DIDACTICE
crt. lectiei op Metode si RESURSE DIDACTICE

procedee Materiale Umane


Mijl.tehnice si Forma de
organizare
materiale a
didactice corelatiei
prof.-elev
1. Moment
organizatoric Vor fi asigurate conditiile unei bune desfasurari
a activitatii .Se vor pregati toate materiale
necesare pentru desfasurarea lectiei.

2. Captarea Profesorul va prezenta un material ppt in care Expunere Videoproiector Frontal


atentiei vor fi reamintite notiunile invatate anterior. Observatie Laptop
Prezentarea ppt

3. Reactualizare O1 Profesorul le va propune elevilor din prima Explicatia Snur colorat Proba
a OP1 grupa sa vina in fata clasei si sa se aseze in linie Observatia Practica
cunostiintelor dreapta,apoi ei vor fi asezati in forma de conversatia -Elevii
patrat,avand in mana cate un snur euristica recunosc
colorat.Profesorul va solicita si elevilor din figurile
grupa a doua sa vina in fata clasei fiind asezati geometrice
tot in linie dreapta, fata in fata cu cei din prima
grupa(drepte paralele)dupa aceea ei vor fi
asezati in forma literei L (unghiul drept)si in
cele din urma in forma de dreptunghi(vor fi
intrebati cu ce figura geometrica se
aseamana)Deasemenea profesorul le va explica
notiunile de unghi drept si drepte paralele.

4. Profesorul anunta titlul lectiei Expunerea Tabla Frontal


Anuntarea ,,Dreptunghiul”.Se va scrie la tabla titlul lectiei
temei si a si vor enumera in mod explicit obiectivele .
obiectivelor

5. Profesorul va desena pe tabla un


Comunicarea dreptunghi,apoi va da definitia pe intelesul
noilor elevilor . Proba scrisa
Conversatia Tabla
cunostiinte Pofesorul va nota dreptunghiul ABCD si va Frontal -sa identifice
Explicatia
prezinta elementele din care este Rigla dreptunghiul
Demonstratia
O2 alcatuit,laturi(lungime,latime)varful,unghiuri.S Echer
OP2 e citesc si se arata elevilor dimensiunile
dreptunghiului.
Latura mai lunga este lungimea dreptunghiului
si se noteaza cu L
Latura mai scurta este latimea si se noteaza cu
l.dimensiunile dreptunghiului se mai numesc si
baza(se noteaza cu B) si inaltime ( se noteaza
cu I)
Elevii vor nota si vor desena in caiete un
dreptunghi folosind rigla si echerul sub
indrumarea profesorului.
Elevii sunt rugati sa priveasca dreptunghiul
desenat pe tabla, profesorul indicand varfurile
lui si unind varfurile opuse.
Segmentele AC si BDse numesc diagonale.
Dreptunghiul are doua diagonale de aceeasi
marime.Punctul de intalnire al diagonalelor este
considerat centrul dreptunghiului.si se noteaza
cu O.

Proba orala
6. Profesorul va lipi pe flipchart un Sa identifice
Fixarea si O3 dreptunghi.Elevii vor fi intrebati ce obiecte din Ciorchinele Flipchart Frontal figurile
sistematizarea mediul inconjurator cunosc care se aseamana Conversatia Carioci Individu geometrice
noului cu dreptunghiul.Elevii vor fi solicitati sa scrie Imagini cu al din mediul
continut. denumirea fiecarui obiect precizat,in jurul obiecte inconjurator
dreptunghiului sub forma de ciorchine (grupa )
Elevii din grupa II vor fi solicitati sa aleaga
imagini care sunt asemanatoare dreptunghiului
si le vor lipi pe flipchart. Proba
practica
Profesorul le va arata o fotografie cu elevii Elevii
clasei de la o activitate desfasurata de ei in realizeaza o
7. O4 decursul anului, apoi va distribui cate un Explicatia Plicuri rama foto
Munca
Evaluare OA1 exemplar fiecarui elev si le va propune sa Fotografii Individu respecand
realizeze o rama foto adecvata ca forma si independenta Hartie /carton al cerinta
dimensiune . colorat
Lipici
Foarfece
Rigla

Se fac aprecieri verbale asupra felului in care au


8. participat la ora.Se vor oferi recompense
Incheierea biscuiti.(in forma de dreptunghi) Conversatia
activitatii.

S-ar putea să vă placă și