Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate logopedică

1
Page

Profesor STELESCU MARIAN MIHAI

C.S.E.I. ‚,Constantin Pufan” Drobeta Turnu Severin


Data:9.06.2016

Clasa a-I I-a

Profesor:Stelescu Marian Mihai

Aria curriculară:Terapie logopedică

Disciplină: Terapia tulburărilor de limbaj

Tulburarea de limbaj: Dislalie monomorfă

Subiectul: Sunetul R-consolidare

Tipul activităţii: corectiv-terapeutică

Formă de organizare a activității: terapie de grup – 2 elevi de nivel asemănator

Durata: 45 minute

SCOPUL:Consolidarea și dezvoltarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte,cu accent pe sunetul/litera ,,R”

OBIECTIV GENERAL:

2
Consolidarea priceperilor și deprinderilor de pronunție corectă a sunetului ,,R” și de citire și scriere corectă a literei ,,R”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Page

Terapia generală:

O1 - să execute corect exerciții de gimnastică a corpului;

O2 - să execute exerciții de gimnastică a corpului;

O3 – să execute exerciții pentru dezvoltarea mobilității aparatului fono-articulator;

O4- să emită corect sunetul ,,R” după model și singuri;


O5-să recunoască litera ,,R” în cuvinte scrise și pe o planșă.

Terapia specifică:

a)cognitive

01.să pronunțe corect sunetul R în emitere independentă, în silabe directe și indirecte , în

cuvinte;

02.să recunoască auditiv sunetul R și locul sau în silabe , cuvinte, propoziții;

03.să recunoască litera R și r de tipar;

04.să citească în ritm propriu, atent și conștient silabe, cuvinte și propoziții ;

05.să scrie corect litera R și r mic de mână ;

06.să rezolve sarcinile cât mai corect.

b)afectiv –atitudinale

07.să își mențină atenția concentrată asupra activității cât mai mult timp;

08.să colaboreze eficient cu colegul de grupă ;

3
09.să participe activ la activitate.
Page
STATEGIA DIDACTICĂ

METODE ȘI PROCEDEE: conversația euristică, demonstrația articulatorie, explicația, exercițiul, observația, jocul didactic, analiza fonetică a
cuvântului.

MIJLOACE DIDACTICE MATERIALE: cărți, fișe de lucru, pixuri, litere , cartonașe, program logopedic.
BIBLIOGRAFIE

1. Bejan Loredana- Activități practice în logopedie și psihologie școlară,Editura Primus Oradea, 2009.

2. Cosmovici Andrei-Psihologia școlară,Polirom,Iași, 1998 ;

3. Cucoș Constantin –Pedagogie generală,Editura Polirom, Iași, 2000 ;

4. Gherguț Alois- Sinteze de psihopedagogie specială,Editura Polirom,Iași, 2005 ;

5. Șchiopu Ursula, Verza Emil-Psihologia vârstelor,București,1995 ;

6. Jurcău Emilia, Jurcău Nicolae-Învățăm să vorbim corect, Editura Printec, Cluj Napoca, 1999

7. Radu Gheorghe- Psihopedagogia dezvoltării școlarilor cu handicap,Editura didactică și Pedagogică RA,București,1998 ;

8. Șoimița Gherle-Și eu vreau sa vorbesc corect,Editura „Ardealul”Cluj,2008

9. www.edu.ro

10.www.didactic.ro

4 Page
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE TIMP OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


LECȚIEI OP. ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ȘI MIJLOACE DE
LOGOPEDULUI ELEVILOR PROCEDEE INVĂȚĂMÂNT
1.MOMENT 1 min. Pentru buna desfășurare a lecției Se pregătesc de Conversația
ORGANIZATORIC voi asigura: activitate. euristică.
-aerisirea cabinetului de
logopedie;
-pregătirea materialelor;
-intrarea ordonată a elevilor in
cabinet și așezarea lor pe scaune.
2.CAPTAREA 2 min. ,,Zdreanță” de Tudor Arghezi Ascultă cu Conversația Poezie,
ATENȚIEI „L-ați vazut cumva pe Zdreanță atenție. euristică. Fișe didactice,
Cel cu ochii de faianță? Cartonașe
E un câine zdrențăros
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice,
Ca să-l tot împiedice,
Ferfenițele-i atârnă

5
Și pe ochi, pe nara cârnă
Și se-ncurcă și descurcă, Page
Parcă-i scos din câlți de furcă”.
Afișez la panou litera R mare si
mic de tipar si de mână.
Cum face Zdreanță când e
supărat:
MÂRRRR-deci el nu știe să
pronunțe corect sunetul R.
Le spun că astazi ne vom aminti
cum se pronunță corect sunetul
R, vom citi, recunoaște și scrie
litera R.
3.TERAPIA 3 min. O1 Începem cu câteva exerciții de Execută jocuri și Exercițiul Frontală
GENERALĂ gimnastică generală si a mâinilor: exerciții pentru Demonstrația Orală
-ridicarea brațelor ; gimnastica Imitația
-așezarea măinilor pe umeri; generală, pentru
-măinile pe lângă corp; aparatul fono-
-rotirea brațelor; articulator,
-scuturarea mâinilor; pentru educarea
-închiderea și deschiderea respirației.
pumnului;
-cântatul la pian;
-mișcarea bobârnac;
Executam apoi câteva:
O2 1.exerciții de încălzire a
aparatului fono-articulator:
-închiderea-deschiderea ochilor;
-mirare/zâmbet/încruntare;
-țuguierea buzelor;
-umflarea obrajilor;
-limba sus-jos,stânga-dreapta;

6
-închiderea /deschiderea gurii;
-gargară,cascat,sforăit. Page
O3 2.exerciții pentru educarea Lumanare
respirației: Baloane
-suflatul în lumânare;
-umflarea balonului.
3. exerciții pentru dezvoltarea Planșe
auzului fonematic ( pentru Cartonașe cu
aceste exerciții primesc o fișă imagini
ajutătoare cu imagini)
-cum face ursul: morr,morr,morr;
-cum suna ceasul:trrr,trrr,trr;
-cum face copilul:brrr,brrr,brrr

4.TERAPIE 27 După ce ne-am încălzit , îi intreb Pronunță Conversația Planșe didactice Frontală
SPECIFICĂ min. ce sunet și literă am spus că sunetul R, prin euristică Orală
repetăm? ,,R” adoptarea unei
Cum se pronunță corect acest poziții corecte. Observarea
01 sunet? Explicația sistematică a
03 Pronunțăm sunerul R cu toții(în comportamentului
șoaptă, apoi cu voce normală) și
le aduc aminte poziția care
trebuie luată pentru pronunțarea
sunetului (buzele deschise, ușor
zâmbet, dinții ușor distanțați, Demonstrația
02 limba vibrează). articulatorie
Copii repetă apoi concomitent cu
logopedul după un model verbal
și apoi singular, silabele și
cuvintele:
-în propoziție inițială :raft, râu, Exercițiul
07 ruj, râmă, roabă, rucsac, ramură,

7
rădăcini, rinocer.
04 -în propoziție mediană :pară, Page Repetă Planșe cu cuvinte
08 mere, mură, soare, gheare, concomitent cu si imagini
curea, numărătoare, cireșe, profesorul silabe Carte logopedică
buburuză. care contin
-în propoziție finală: sunetul r.
far,cer,scor,marker,mixer,
cangur, balansoar, elicopter,
copiator. Repetă
Pronunță după un model verbal concomitent cu
și apoi singular silabele și profesorul silabe
09 cuvintele: care contin
spra-zbra, scra-zgra, stra-zdra, sunetul r.
03 spre-zbre,scre-zgre, stre-zdre, Stabilesc rolul Analiza
04 spri-zdri,scri-zgri,stri-zdri,spro- sunetului r în fonetică a Planșe cu cuvinte
zbro, scro-zgro,stro-zdro, spru- cuvintele rostite. cuvântului. si imagini
zbru, scru-zgru, stru-zdru. Participă la joc Jocul didactic
05 Denumirea imaginilor:sprâncene, Explicația
06 scrisoare, straturi, ferestre, Conversația
mistreț, struț, ferăstrău, euristică
stropitoare, struguri.
Citește și completează
propozițiile,pronunță corect :
09 Stropește, straturi, fereastra,
srisoare, castronul.
5.FIXAREA 10 01 Pentru fixare vor primi poezia Denumeste Conversația Fișe de lucru Individuală
CUNOȘTIINȚELO min. ... ,,Zdreanță” , vor trebui să imaginile și euristică Orala
R 09 citească și să memoreze poezia. noteaza cu x sub
fiecare imagine
care conține
sunetul r.
6.APRECIERI ȘI 2 min. Se vor face aprecieri generale Sunt atenți la Evaluarea Stimulent Frontala

8
RECOMANDĂRI asupra desfășurarii activității.Va discuție. Orala
fi evidențiat copilul care a Page
manifestat interes, a fost activ și
a raspuns corect,iar Zdreanță va
avea grijă să îi răsplătească.

S-ar putea să vă placă și