Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

I.Date generale:
Data: 21.02.2022
Durata: 50 minute
Profesor: Nicolae Ionela
Unitatea de invatamant: Şcoala Gimnazială ”Sfantul Andrei”, Brăila
Localitatea: Brăila
Clasa : a VII-a A
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Asemănarea triunghiurilor
Tema lectiei : Triunghiuri asemenea. Teorema fundamentală a asemănării
Tipul lectiei: Însuşire de noi cunoştinţe.

II.Competente generale:
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar.
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale.
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice.
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată.
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date.
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii.

III.Competente specifice:
1.6. Identificarea triunghiurilor asemenea în configurații geometrice date.
2.6. Stabilirea relaţiei de asemănare între triunghiuri.
3.6. Utilizarea asemănării triunghiurilor în configurații geometrice date pentru determinarea de lungimi, măsuri și arii.

IV.Obiective operaţionale:
a) cognitive:
OC1 - să recunoască figuri geometrice asemenea;
OC2 - să reproducă teorema fundamentală a asemănării;
OC3 - să aplice în rezolvarea problemelor teorema fundamentală a asemănării.
b) afective:
OA1. Elevii să fie atenţi
OA2. Să participe cu interes la lecţie
OA3. Să manifeste curiozitate şi creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse
c) psiho-motorii:
OP1. Să aşeze corect în pagină
OP2. Să scrie lizibil în caiete şi pe tablă
OP3. să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii
Stategii didactice:
V.Strategii didactice:
a).principii didactice
- principiul conexiunii inverse
b).metode şi procedee:
- conversaţia , metoda exerciţiului, explicaţia
c).mijloace de realizare:
-tabla , caiete, culegerea, manuale, fisa de lucru,
d).forme de organizare:
-frontal, individual.

Material bibliografic:
1. Matematică, manual pentru clasa a VII-a,
2. Zaharia D., Zaharia M. , Peligrad S.,” Matematică : aritmetică, algebră, geometrie : clasa a VII-a2”, 2021.
3. Perianu M., Stănică C., Balica I., Matematică, clasa a VII-a, Editura Art Klett, Bucureşti, 2020
Desfăşurarea lecţiei

Conţinut şi sarcini de instruire Strategii Modalităţi


didactice de evaluare
Structura lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor
I. Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Se pregătesc cele necesare Conversaţia
organizatoric OA1 lecţiei. Se verifică prezenţa elevilor pentru lecţie. Se asigură
ordinea şi disciplina
II. Verificarea - Se verifcă frontal temele scrise, făcând - Elevii îşi verifică tema şi
cunoştinţelor şi eventual observaţii, iar dacă există exerciţii corectează eventualele
a temei nefinalizate, se sugerează elevilor metoda de greşeli. Analiza
rezolvare răspunsurilor
Voi cere elevilor să enunţe teorema lui - O paralelă dusă la una
Thales: dintre laturile unui triunghi Conversaţia
determină pe celelalte două
laturi segmente
proporţionale.

III. Anunţarea Conversaţia Observarea


temei şi a Astăzi ne propunem să discutăm despre: Elevii notează titlul lecţiei sistematică
obiectivelor Triunghiuri asemenea.Teorema în caiete
fundamentală a asemănării
- În această oră ne propunem să discutăm
despre figuri asemenea, vom studia
asemănarea triunghiurilor oarecare.
Conversaţia Observarea
IV. Dirijarea Există figuri geometrice care “se seamănă”, Fiecare elev este atent, sistematică
învăţării dar care prin suprapunere nu coincid (din participa la oră şi îşi scrie
cauza mărimii lor) lecţia în caiet. Explicaţia

Figurile de mai sus se numesc asemenea.


Definiţie:
Două triunghiuri se numesc asemenea
dacă au toate laturile respectiv propor-
ţionale şi unghiurile opuse lor, respectiv
congruente.

A' B' C ' ~ ABC dacă  A'  A,  B'  B,


 C '   C.
și
A' B ' B ' C ' A' C '
  =k
AB BC AC

k- raportul de asemănare
Observaţie:
Cand precizăm asemănarea a două
triunghiuri e importantă ordinea în care
scriem literele.
Dacă triunghiurile sunt congruente atunci
raportul de asemănare este 1.
Teorema fundamentală a asemănării:
Explicaţia
O paralelă dusă la una dintre laturile
unui triunghi, formează cu celelalte două
laturi (sau cu prelungirile lor) un triunghi
asemenea cu cel dat.

şi se face comparaţie cu teorema lui Thales


precizând asemănări şi deosebiri.
Teorema fundamentală a asemănării
completează teorema lui Thales având aceeaşi
ipoteză dar concluzia diferă, referinduse la
toate laturile triunghiurilor.
V. . Fixarea - Se propune elevilor spre rezolvare, la Fiecare elev primeşte Conversaţia
cunoştinţelor şi tablă, următoarele probleme: câte o fişă de exerciţii, şi Observarea
asigurarea (P1): Lungimile laturilor unui triunghi este atent la recomandările sistematică
transferului sunt 4cm, 7cm şi 10cm. Calculaţi lungimile făcute de profesor cu Explicaţia
laturilor unui triunghi asemenea cu el privire la modul de
ştiind că are perimetrul de 63cm. rezolvare a exerciţiilor. Munca Aprecieri
Ip. ABC ~ MNP independentă verbale
AB=4cm; AC=7cm; BC=10cm Elevii participă activ la
PMNP  63cm rezolvarea exerciţiilor de
Cl. MN=?cm; MP=?cm; NP=?cm pe fişă.
Dem.
ABC ~ MNP
def .
AB AC BC PABC 1
    
MN MP NP PMNP 3
MN=12cm; MP=21cm; NP=30cm.
VI. Obţinerea - Propun elevilor să rezolve următoarele Elevii sunt atenţi la ce se Conversaţia Aprecieri
performanţei probleme din fișa de lucru: discută . verbale
şi asigurarea 1. 1. Fie , , Elevii participă activ la
feed-back-ului şi MN//BC. rezolvarea exerciţiilor de Munca
a) Dacă AM=6 cm, AC=8 cm, MN=5 pe fişă. independentă Analiza
cm și BC=10 cm, calculați : AB, activităţii
BM, AN, NC.

VII. Tema Exerciţiile rămase din fişă. Elevii notează tema şi sunt Conversaţia Aprecieri
pentru acasă Se dă informaţii referitoare la temă atenţi la sugestiile date. verbale
Analiza
activităţii
Fişă de lucru

1. Lungimile laturilor unui triunghi ABC sunt 4cm, 7cm şi 10cm. Calculaţi lungimile laturilor unui triunghi MNP asemenea cu el ştiind că
are perimetrul de 63cm.
2. Dacă ABD CMN, , , determinați măsurile unghiurilor A, B, D și N.
1. Fie , , şi MN//BC.
a) Dacă AM=6 cm, AC=8 cm, MN=5 cm și BC=10 cm, calculați : AB, BM, AN, NC.
b) Dacă AB=18 cm, BM= 12 cm , MN=4 cm și AN=9 cm, calculați : AM, BC, AC și NC.
3. Trapezul ABCD are AB//CD, AB= 12 cm, CD=20 cm, AD= 8 cm și BC=12 cm.Dacă ADBC= E, calculați perimetrul
triunghiului EAB.
4. În trapezul ABCD , AB//CD, avem AB=7 cm, CD=9 cm și AC=8 cm. Dacă ACBD= O, calculați: AO și OC.
5. Triunghiul echilateral ABC are perimetrul egal cu 18 cm. Pe latura AC se consideră punctul M astfel încat AM=2 cm. Prin M se
construiește paralela la BC, care intersecteazăAB în N. Calculați perimetrul și aria patrulaterului BCMN.
6. Trapezul ABCD isoscel are AB//CD, AB=14 cm, AD=10 cm și EF= 18 cm, iar E (AD) astfel încat . Știind că FE//AB,
F (BC), calculați perimetrul și aria trapezului ABCD.

S-ar putea să vă placă și