Sunteți pe pagina 1din 8

VALIDAT/VIZAT MENTOR

PROF. BUGAENCO LIVIA-OANA

PROIECT DIDACTIC
DATA: 23.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Bordușani
CLASA: VIII-a
PROFESOR PROPUNĂTOR: Vasile Mitu
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științele naturii
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Matematică-Geometrie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Perpendicularitatea în spațiu
TEMA LECȚIEI: Dreapta perpendiculară pe plan
TIPUL LECȚIEI: Lecția de consolidare de cunoștințe
TIPUL OREI: Ora de clasă
SCOPUL LECȚIEI: de consolidare și sistematizare a cunoștințelor legate de dreapta
perpendicular pe plan
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de
perpendicularitatea pe plan
COMPETENȚE GENERALE:
C.G.1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au
fost definite;
C.G.2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.;
C.G.3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice;
C.G.4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de
rezolvare pentru o situaţie dată;
C.G.5 Analizarea şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă.
C.G.6 Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din
diferite domenii
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.1. Identificarea unor figuri plane sau a unor elemente caracteristice acestora în configurații
spațiale;
C.S.2. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietăţi ale unor figuri geometrice plane în configuraţii
date în spaţiu sau pe desfăşurări ale acestora.;

C.S.3 Utilizarea proprităţilor referitoare la drepte şi unghiuri în spaţiu pentru analizarea poziţiilor
relative ale acestora

C.S.4 Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării descrierii configuraţiilor


spaţiale şi în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente şi de măsuri de unghiuri

C.S.5 Interpretarea reprezentărilor geometrice şi a unor informaṭii deduse din acestea, în corelaţie
cu determinarea unor lungimi de segmente şi a unor măsuri de unghiuri

COMPETENȚE DERIVATE:
C1. Să analizeze poziţia dreptelor soluţiilor în plan şi să stabilească corelaţii cu mulţimea
soluţiilor unui sistem de ecuaţii.;
C.2. Să determine coordonatele punctului de intersecţie al dreptelor soluţiilor de pe grafic (când
sunt întregi).;
C3. Să reprezinte/analizeze grafic în GeoGebra soluţia/soluţiile unui sistem de ecuaţii
OBIECTIVE GENERALE:
Învățarea creativă și conștientă a acestor cunoștințe, consolidarea algoritmului de rezolvare utilizând
metoda substituției și relațiilor aritmetiuce, dezvoltarea flexibilității gândirii.
OBIECTIVE CADRU:
1.Cunoasterea si întelegerea conceptelor , a terminologiei si a procedurilor de calcul specifice
matematicii
2.Dezvoltarea capacitătilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme.
3.Dezvoltarea capacitătii de a comunica,utilizând limbajul mathematic.
4. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii în contexte variate.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Să identifice pe corpurile studiate perechi de drepte perpendiculare
2. Să identifice o dreaptă perpendiculară pe un plan conform criteriului de perpendicularitate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Formarea deprinderilor de a rezolva probleme cu drepte perpendiculare pe plan.
O2. Să aplice corect criteriul de perpendicularitate
OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITĂȚII:
COGNITIVE:
 să identifice pe corpurile studiate perechi de drepte perpendiculare
 să defineasca notiunea de dreapta perpendiculara pe plan
 să identifice o dreaptă perpendiculară pe un plan conform criteriului de perpendicularitate.
 să enumere teoremele referitoare la dreapta perpendiculara pe plan
 să aplice notiunile teoretice invatate in rezolvari de probleme
AFECTIVE:
dispoziția de receptare, conștientizarea, satisfacția de a știi
PSIHOMOTORII:
să gestioneze rapid și eficient orice rezolavare de probleme care implică perpendicularitatea
pe un plan
ACTIVITĂȚI DE INVĂȚARE:
Stabilirea teoremelor de perpendicularitate în spațiu și aplicarea acestora în rezolvarea de probleme.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:
 conversatia euristica,
 expunerea și explicația,
 problematizarea,
 analiza șidemonstrația,
 modelarea analogica,
 rezolvarea de probleme,
 munca independenta
Mijloace de învățământ:
- manual virtual;
- manual;
- tabla interactivă;
- prezentare power point;
Forme de organizare:
- activitate frontal;
- activitate pe grupe;
Forma de evaluare:
- evaluare frontală; evaluare individuală, aprecieri verbale
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie
1. Dorin Linț - Matematică, clasa a VIII-a, Editura Litera, București, 2020
2. Manuale digitale - https://www.manuale.edu.ro/
SCENARIUL DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂȚARE: Perpendicularitatea în spațiu / Dreapta perpendiculară pe plan
CLASA A VIII-a

Secvenţele Timp/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Forme de


lecţiei min Metode şi Mijloace de Forma de evaluare
procedee învățământ organizare
a activității
I. Moment 3 Salut elevii, verifică prezența, Elevii îşi organizează explicaţia frontal -
organizatoric consemnează absenții, asigură condiții locul de muncă
optime pentru desfășurarea orei să
pregătească toate cele necesare pentru
lecţie;
II. Verificarea 5 Reamintesc materia care am studiat-o Elevii răspund la Conversaţia Caiete Pe grup Oral
cunoştinţelor anterior printr-un set de intrebări. întrebări; Manual individual Evaluare
anterioare - cum se formează unghiul a două drepte Elevii vor fi atenti la frontală
în spatiu si ce masaura poate avea acesta raspunsurile date de
- pozitiile a două drepte în spatiu colegii lor,
participand si ei la
subiectul propus

III.Consolidarea 7 Trezesc interesul si curiozitatea pentru Elevii îşi fac unele Demonstraţia Explicatia frontal Oral
și sistematizarea tema de astăzi; notiţe; Manual Evaluare
materiei: Anunţ tema : dreapta perpendiculară pe Manual digital individuală
captarea atentiei, plan. “Necunoscutele și frontală
anunţarea temei După această întroducere, anunţ scopurile sistemului sunt x şi y.
şi a obiectivelor; şi obiectivele lecţiei; Coeficienţii lui x sunt 1
Lectia debuteaza cu : şi 1, ai lui y sunt 1 şi -1,
Def 1:Numim dreapta perpendiculara iar termenii liberi sunt
pe un plan .o dreapta perpendiculara pe –5 şi 3.”
orice dreapta din acel plan.
Obiectivele se prezintă pe tablă
IV. Predarea 20 Explic elevilor: Elevii îşi notează şi Explicaţia Explicația Frontal/grup Observare
temei noi  La aceasta definitie,le voi ilustra elevilor încearcă să înţeleagă Conversaţia Manual sistematică
Prezentarea cu polistirenul si betisoarele,cum o informaţiile primite. euristică Prezentare
continutului si dreapta perpendiculara pe plan va fi Pun întrebări în cazul Problematizare power point
dirijarea perpendiculara pe orice dreapta din acel neclarităților a
invatarii plan. suplimentare

Teorema: o dreaptă perpendiculară pe


două drepte concurente dintr-un plan este
perpendiculară pe tot planul”
Desen:
d

b
a

d ⊥ a ¿} d ⊥ b ¿ } a , b ⊂ α ¿} ¿ ⇒ d ⊥ α ¿
 Din nou vom folosi materialul didactic
pregatit,pt ca elevii sa poata observa
aceasta teorema
Teorema:Prin orice punct din spatiu se
poate duce o singura perpendiculara pe
planul dat.
Teorema:Doua drepte distincte
perpendiculare pe acelasi plan sunt
paralele.
La sfîrşitul orei elevii vor știi:
1. reprezentarea problemei prin metoda
substituției urmărind contextul problemei
2.să rezolve ecuația de grad 1, pe una
dintre necunoscute
Fac o demonstrație a metodei
V Consolidarea 10 Le propun elevilor sa rezolve cerintele Fiecare grupa Exerciţiul Fisa de lucru Frontal/grup Observare
cunoştinţelor din fisa de lucru frontal/grup: desemneaza un lider Proiectarea Manual sistematica
care prezinta asistata pe
celorlalti colegi calculator
rezolvarea fisei. Se
analizeaza si comapra
rezultatele fiecarei
grupe;
VI Formularea 7 Noteaza elevii luand in consideratie toata Studiu tehnoredactarii Explicatia Fisa de lucru Frontal/grup -
concluziilor, activitatea practica si cunostiintele computerizate si Conversatia
evaluarea şi teoretice din parcursul lectiei date si a organizarea Enunţul
notarea elevilor celor precedente. Se urmareste: informatiilor intr-un rezultatului
Cantitativ : document final
1. Ce teoreme de perpendicularitate hipermedia;
în spațiu am definit?
2. Care sunt etapele rezolvării unei Notarea
probleme de paralelism în spațiu?
Calitativ:
1. Evidenţiez cine s-a remarcat,
indicînd realizările fiecăruia;
2. Apreciez activitatea clasei în
întregime;
3. Verificăm ce obiective am reuşit
să realizăm şi ce nu.
VII Tema pentru acasă
FISA DE DOCUMENTARE
FIȘ A DE LUCRU
1. Se consideră paralelogramul ABCD cu centrul O. De aceeași
parte a planului (ABC) se ridică perpendicularele MA ⊥ (ABC)
și NC ⊥ (ABC) astfel încât MA = 18 cm și NC = 12 cm.
Punctul E este mijlocul segmentului [MN].
a. Arătați că OE ⊥ (ABC);
b. Determinați lungimea segmentului [OE].

2. Fie tetraedrul ABCD în care triunghiul ABC este echilateral iar triunghiurile
DAB, DBC și DCA sunt isoscele și dreptunghice în D. Se știe că AB= 6 cm.
a. Justificați că AD ⊥ (BCD);
b. Aratați că BC ⊥ AD;
c. Calculați d(D;(ABC));
d. Calculați d(D;AB).
3. Desenați un pătrat ABCD de centru O și perpendiculara OM pe planul pătratului.
a. Aratați ca MA=MB=MC=MD;
b. Dacă MA=AB=6cm, calculați OM.
Pe planul pătratului ABCD se ridică perpendiculara AM. Știind că AB= 6 cm și AM=3√2cm,
calculați:
c. d(M,AD); b. d(C,(MAB)); c. d(D,(MAC)).

4. În vărful C al triunghiului dreptunghic ABC cu m ( Â ) = 90∘se ridică


perpendiculara CD pe planul triunghiului.
a. Calculați d(B;(DAC));
b. Justificați ca DA ⊥ AB;
c. Știind că AB=CD=8cm si AC = 8√3, calculați d(D; AB).

5. Fie triunghiul echilateral ABC și V un


punct exterior planului (ABC) astfel
încât VA=VB=VC=12cm și AB =
10√3cm. Calculați distanța de la
punctul V la planul (ABC).

S-ar putea să vă placă și