Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 9.10.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Fetești
CLASA: IX-a
PROFESOR PROPUNĂTOR: Constantin Marius-Nicolae
ARIA CURRICULARĂ: Matematică - Informatică
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Matematică-Algebră
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Numere reale
TEMA LECȚIEI: Inegalități
TIPUL LECȚIEI: Lecția de formare a priceperilor și deprinderilor de rezolvare de probleme
utilizând inegalități matematice
TIPUL OREI: Ora de clasă
SCOPUL LECȚIEI: Formarea priceperilor și deprinderilor de lucru cu inegalități
matematice
NIVELUL INIȚIAL AL CLASEI: Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de inegalități
COMPETENȚE GENERALE:
C.G.1. Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în
care au fost definite;
C.G.2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
enunțuri matematice;
C.G.3. Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
global a unei situații concrete;
C.G.4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative și calitative ale unei situații
concrete și a algoritmilor de prelucrare a acestora.
COMPETENȚE SPECIFICE:
C.S.1. Identificarea în limbaj cotidian sau în probleme de matematică a unor noţiuni specifice
logicii matematice şi teoriei mulţimilor;
C.S.2. Transcrierea unui enunț în limbajul logicii matematice sau al teoriei mulțimilor;
C.S.3. Redactarea rezolvării unei probleme, corelând limbajul usual cu cel al logicii
matematice și al teoriei mulțimilor;
C.S.4 Transpunerea unei situații cotidiene în limbaj matematic, rezolvarea problemei obținute
și interpretarea rezultatului.
COMPETENȚE DERIVATE:
C1. Identificarea relațiilor >, =, < între două numere reale;
C.2. Inegalități matematice Cauchy și Minkovski;
C2. Inegalitățile mediilor;
C3. Interpretarea inegalităților matematice.
OBIECTIVE GENERALE:
Învățarea creativă și conștientă a acestor cunoștințe, consolidarea inegalităților matematice și
relațiilor aritmetice, dezvoltarea flexibilității gândirii.
OBIECTIVE CADRU:
1. Cunoasterea si intelegerea conceptelor, a terminologiei și a procedurilor de calcul specifice
matematicii
2.Dezvoltarea capacităților de explorare/investigare si rezolvare de probleme.
3.Dezvoltarea capacității de a comunica,utilizand limbajul matematic.
4. Dezvoltarea interesului si a motivației pentru studiul și aplicarea matematicii în contexte
variate.
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
1. Să identifice inegalitatea mediilor
2. Să utilizeze inegalitățile matematice în rezolvarea de probleme.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Formarea deprinderilor de a rezolva probleme în care intervin inegalități matematice.
O2. Să stăpânească noțiunile teoretice învățate.
O3. Să aplice cunoștințele dobândite în probleme.
O4. Să găsească noi metode de abordare a inegalităților matematice.
OBIECTIVE CU EFECT ASUPRA PERSONALITĂȚII:
COGNITIVE:
să formeze deprinderile de a folosi inegalitățile matematice în rezolvarea de probleme
AFECTIVE:
dispoziția de receptare, conștientizarea, satisfacția de a știi
PSIHOMOTORII:
să gestioneze rapid și eficient orice rezolavare de probleme care implică inegalități
matematice
ACTIVITĂȚI DE INVĂȚARE:
Stabilirea modului de utilizare a inegalităților mediilor în rezolvarea de probleme.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:
 conversatia euristica,
 expunerea și explicația,
 problematizarea,
 analiza șidemonstrația,
 modelarea analogica,
 rezolvarea de probleme,
 munca independenta
Mijloace de învățământ:
- manual virtual;
- manual;
- tabla interactivă;
- prezentare power point;
Forme de organizare:
- activitate frontal;
- activitate pe grupe;
Forma de evaluare:
- evaluare frontală; evaluare individuală, aprecieri verbale
Locul de desfășurare: sala de clasă
Durata: 50 min
Bibliografie
1. C. Năstăsescu, C. Niță - Matematică, trunchi comun și curriculum diferențiat clasa a
IX-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2017
2. https://images3.wikia.nocookie.net/nccmn/ro/images/6/66/Inegalitati.pdf
SCENARIUL DIDACTIC
UNITATEA DE INVĂȚARE: Metode aritmetice în rezolvare de probleme / Metoda mersului invers
CLASA A IX-a

Secvenţele Timp/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Forme de


lecţiei min Metode şi Mijloace de Forma de evaluare
procedee învățământ organizare
a activității
I. Moment 3 Salut elevii, verifică prezența, Elevii îşi organizează explicaţia frontal -
organizatoric consemnează absenții, asigură condiții locul de muncă
optime pentru desfășurarea orei să
pregătească toate cele necesare pentru
lecţie;
II. Verificarea 5 Reamintesc materia care am studiat-o Elevii răspund la Conversaţia Caiete Pe grup Oral
cunoştinţelor anterior printr-un set de intrebări. întrebări; Manual Evaluare
anterioare frontală
III.Transmiterea 5 Trezesc interesul si curiozitatea pentru Elevii îşi fac unele Demonstraţia Explicatia frontal Oral
noilor tema noua; notiţe; Manual Evaluare
cunoștiințe: Anunţ tema nouă :”Inegalități Manual digital individuală
captarea atentiei, matematice ”. și frontală
anunţarea temei După această întroducere, anunţ
noi şi a scopurile şi obiectivele lecţiei;
obiectivelor; ; La sfîrşitul orei elevii vor știi:
1. proprietățile relațiilor >,=,<
2. inegalitatea mediilor, Cauchy ;i
Minkovski
Obiectivele se prezintă pe tablă
IV. Predarea 20 Explic elevilor: Elevii îşi notează şi Explicaţia Explicația Frontal/grup Observare
temei noi Relații >,=,< a două numere reale a și b. încearcă să înţeleagă Conversaţia Manual sistematică
Prezentarea Inegalitatea Cauchy (a2+b2)(u2+v2)≥ informaţiile primite. euristică Prezentare
continutului si (au+bv)2 Pun întrebări în cazul Problematizare power point
dirijarea Fac o demonstrație a inegalității neclarităților a
invatarii Inegalitatea Minkovski și fac o suplimentare
demonsatrție a acesteia
Inegalitatea mediilor (a+b)/2≥(ab)1/2 și
demonstrez această inegalitate

V Consolidarea 10 Le propun elevilor sa rezolve cerintele Fiecare grupa Exerciţiul Fisa de lucru Frontal/grup Observare
cunoştinţelor din fisa de lucru frontal/grup: desemneaza un lider Proiectarea Manual sistematica
care prezinta celorlalti asistata pe
colegi rezolvarea fisei. calculator
Se analizeaza si
comapra rezultatele
fiecarei grupe;
VI Formularea 5 Noteaza elevii luand in consideratie Studiu tehnoredactarii Explicatia Fisa de lucru Frontal/grup -
concluziilor, toata activitatea practica si cunostiintele computerizate si Conversatia
evaluarea şi teoretice din parcursul lectiei date si a organizarea Enunţul
notarea elevilor celor precedente. Se urmareste: informatiilor intr-un rezultatului
Cantitativ : document hipermedia; final
1. Ce noţiuni noi am învăţat azi la
lecţie?
2. Care sunt inegalitățile mediilor ? Notarea
Calitativ:
1. Evidenţiez cine s-a remarcat,
indicînd realizările fiecăruia;
2. Apreciez activitatea clasei în
întregime;
3. Verificăm ce obiective am reuşit
să realizăm şi ce nu.
VII 2 Tema pentru acasă
FISA DE DOCUMENTARE
FISA DE LUCRU
Subiectul 1

Fie x,y numere reale pozitive astfel încât xy = 1. Să se demonstreze că

(1+x)(1+y)≥4

Subiectul 2

Fie x, y numere reale pozitive astfel încât x+y=1. Să se demonstreze că

x2 + y2 ≥ 1/2

Subiectul 3

Dacă a, b, c sunt numere reale pozitive , să se arate că

1 1 1
(a + b + c)( a + b + c )≥ 9
sssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

S-ar putea să vă placă și