Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de invatamant: LICEUL TEHNOLOGIC „MARIN GRIGORE NĂSTASE”


TĂRTĂȘEȘTI
PROFESOR: TOMA CRISTINA MIHAELA
DISCIPLINA: ECONOMIE
CLASA a XI-a A
DATA: 16. 05.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PIATA –INTALNIRE A AGENTILOR ECONOMICI
Subiectul lecţiei: Piata muncii. Cererea si oferta de munca
Tipul lecţiei: lecţie mixta (transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe)

Competenţe generale:
 Recunoasterea caracteristicilor generale ale pietei in diferite forme concrete de manifestare a acesteia.
 Explicarea din perspectiva unor modele teoretice a unor fenomene si procese specific dinamicii economice.

Competenţe specifice:
1.3. Recunoaşterea caracteristicilor generale ale pieţei în diferite forme concrete de manifestare a acesteia
1.4. Caracterizarea diferitelor forme de piaţă pornind de la obiectul tranzacţiilor realizate
3.1. Utilizarea cunoştinţelor economice în rezolvarea unor sarcini de lucru prin cooperare cu ceilalţi

Obiective:
O1: Sa defineasca termenii de: piata muncii, cerere de munca, oferta de munca.
O2: Sa argumenteze importanta cererii de munca.
O3: Sa analizeze relatia dintre cererea si oferta de munca.

Strategia Didactica
Metode si procedee didactice: conversaţia euristică, expunerea, problematizarea, exerciţiul, explicaţia
didactică,jocul de rol
Forme de organizare a activitatii: frontala, individuala, pe grupe
Metode si tehnici de evaluare: aprecierea verbala, autoevaluarea
Resurse:
- Materiale/mijloace de invatamant: fise cu rebus, fise de documentare, fişe de lucru, plicuri, foi flipchart,
microsoft office, fise de autoevaluare, caietele elevilor, manualul de economie
- De timp: 50 minute
Locul desfasurarii activitatii: sala de clasa
Bibliografie: LACATUS, George-Paul, LACATUS, Maria Liana, 2014, Economie. Manual pentru clasa a XI-a,
Bucuresti: Editura CORINT EDUCATIONAL
SECVENŢELE
FORME ŞI
INSTRUIRII
CREAREA SITUAŢIILOR DE ÎNVĂŢARE STRATEGII DIDACTICE INSTRUMENTE
DIDACTICE/
DE EVALUARE
DURATA

Activitatea profesorului Activitatea Metode/ procedee Mijloace de Forme de organizare a


elevului învăţământ activităţii
Profesorul salută elevii, se Elevii răspund la
prezintă și verifică dacă sunt salut și se
1. Moment asigurate condiţiile organizează în
organizatoric didactico-materiale utile vederea începerii Discuția Activitate frontală
desfăşurării lecţiei. orei
1’ de economie.
Profesorul îi întreabă pe Elevii îi spun
elevi dacă au avut temă profesorului ce
pentru acasă, o verifica atat temă au avut și
cantitativ, cat si calitativ si ridică mâna
clarifica eventualele pentru a răspunde.
2. Verificarea, neclaritati. Raspunsuri
reactualizare, Pentru reactualizarea asteptate: Aprecierea
sistematizarea şi cunostintelor le adreseaza Piata este locul Discuția Activitate frontală verbală a
esenţializarea urmatoarele intrebari: unde se intalnesc răspunsurilor
cunoştinţelor Ce este piata? cumparatorii si
4’ Ce forme ale pietei vanzatorii
cunoasteti? diferitelor bunuri
sau servicii.
Piata monetara si
banii, piata
capitalurilor.

Profesorul îi anunță pe elevi Elevii primesc


3. Captarea atenţiei şi că în debutul orei de astăzi, fișele cu rebusul
asigurarea climatului acesta le va distribui fișe cu și încep să îl
afectiv un rebus (Anexa 1), pe care completeze pentru
după ce îl vor completa, vor a descoperi Joc didactic-rebus
5’ vedea că pe axa AB, în cuvantul cheie al
căsuțele îngroșate, se va lecției de astăzi și Activitate frontală
forma termenul cheie al pentru a Conversația Fișe cu rebus
lectiei – Munca. reactualiza euristică Activitate individuală
notiunile de baza
Pentru a rezolva rebusul, dobandite
elevii au avut de completat anterior.
niște propozitii referitoare la
cunostintele anterioare.
Astfel, prin completarea
rebusului, elevii au
recapitulat notiunile
esentiale din lectiile
anterioare.

Prin completarea rebusului Elevii s-au


4. Anunţarea temei şi de către elevi, am descoperit implicat activ în
a competenţelor că subiectul lecției de astăzi descoperirea noii Discuția Caietele elevilor Activitate frontală
derivate este Munca. Profesorul îi va teme ce urmeaza
anunța că astăzi vor invata a fi studiata. Expunerea Activitate individuală
1’ o noua forma a pietei,
respectiv cea a muncii.
Profesorul notează titlul
lecției pe tablă și prezintă
competențele derivate într-o
formă accesibiliă elevilor.

Întrucât prin completarea Dupa ce elevii au


5. Dirijarea procesului rebusului au descoperit descoperit
de însuşire a cuvantul cheie al lectiei, termenul cheie al
cunoştinţelor/ de profesorul le va prezenta rebusului, acestia
dezvoltare a definiția pietei muncii isi noteaza
competenţelor elevilor, iar acestia și-o vor definitia data de Aprecierea
22` nota în caiete. profesor in caiete. Discuția Caietele elevilor Activitate frontală verbală a
răspunsurilor
PIAŢA MUNCII- este
spaţiul economic în care se
încheie tranzacţii între
deţinătorii de ca-pital
(cerere, cumpărători) şi
posesorii de forţă de muncă
( oferta, vânzători), reglate
prin mecanismele preţului
forţei de muncă, al
salariului, al concurenţei
dintre agenţii economici.

Profesorul intenționează să
le îndrepte acum atenția
către noua lectie și de aceea Elevii vor citi si
le împarte fise de vor dezbate
documentare (Anexa2), pe impreuna cu Fisa de Aprecierea
baza cărora vor purta o profesorul fisa de Conversația documentare Activitatea frontală verbală a
discutie libera referitoare la documentare euristică răspunsurilor
continutul fiselor . primita.

Profesorul va rula o
prezentare PowerPoint
(Anexa3) in care sunt
sistematizate notiunile
esentiale ale lectiei de zi.
Elevii vor nota in Power Point
CEREREA DE MUNCĂ caiete notiunile
este nevoia salariată care prezentate in Caietele elevilor
se formează la un moment PowerPoint. Discuția
dat în economia de piaţă. Activitate frontală
În cererea de muncă nu se Activitate individuală
includ muncile realizate de
persoane nesalarizate:
elevi, studenţi, casnice,
militari în termen, alţi
nesalariaţi.
OFERTA DE MUNCĂ –
reprezintă munca depusă
de membrii societăţii în
condiţii salariale, şi se
exprimă prin populaţia
activă disponibilă;
persoanele care ar dori să
muncească pentru alte
persoane, întreprinderi,
instituţii, pentru a obţine
în schimb salarii şi alte
beneficii.

Profesorul solicită elevilor


să-și noteze respectivele
notiuni în caiete.

Activitate frontală

Activitate individuală

6. Obţinerea Profesorul solicita elevilor Elevii se grupeaza Discuția Fişe de lucru Activitate frontală Aprecierea
performanţei sa formeze 3 grupe a cate 6 si, rezolvă Exercițiul verbală a
10’ membri si sa isi desemneze sarcinile date, Activitate pe grupe răspunsurilor
un lider. Acesta urmeaza sa completand fișele
aleaga unul dintre cele 3 de lucru pe care
plicuri (Anexa4) oferite de liderii le vor
profesor, ce contin sarcini prezenta ulterior.
de lucru diferentiate:
Sarcina 1
Angajatori
Care sunt cerintele acestora
in vederea angajarii unui
nou personal?
Care sunt benficiile pe care
le ofera noilor angajati?

Sarcina 2
Someri/viitori angajati
Care sunt asteptarile
acestora legate de conditiile
si oferta de munca ale
angajatorului?
Ce aptitudini poseda si ce
resurse pun la dispozitie in
vederea obtinerii locului de
munca?

Sarcina 3
Populatia ocupata/angajata
Ce beneficii si-ar dori in
plus fata de cele oferite la
inceput de catre angajator?
Cum considera ca isi pot
imbunatati prestatia de la
locul de munca dupa
experienta acumulata inca
de la momentul angajarii?
7. Intensificarea Profesorul comunică Elevii notează
procesului de retenţie elevilor tema pentru acasă. tema pentru Explicaţia Activitate frontală
şi transfer Aceasta consta intr-o scurta acasă.
2’ argumentare a ideii: „Esti
rasplatit in functie de cat
muncesti”
8. Evaluarea Elevii sunt cei care vor Elevii Discuția Activitate frontală Autoevaluarea
activităţii didactice evalua lecția, prin procedeul completeaza Autoevaluarea Intrebari grila
5’ autoevaluării. Acestia vor fisele de
avea de raspuns la 3 autoevaluare
intrebari grila, acestea
reprezentand o scurta
recapitulare a cunostintelor
dobandite in cadrul lectiei.
(Anexa 5)
Anexa 1

Completati proozitiile de mai jos pentru a descoperi termenul cheie al noii lectii

 Banii sau ........... reprezinta ansamblul mijloacelor de plata in tranzactii.


 Aparitia banilor a facut posibila inlocuirea trocului cu doua tranzactii separate .........................
si ..........................
 Una dintre cele patru forme ale pietei este cea a ..........................
 Cea mai importanta piata financiara secundara este ............. de valori .
Anexa 2

FIŞĂ DE DOCUMENTARE- EXPERT 1

Piata muncii. Cererea si oferta de munca

Munca- activitatea conştientă, specific umană, prin care oamenii îşi folosesc aptitudinile, pri-
ceperile, deprinderile, cunoştinţele şi experienţa pentru producerea de bunuri şi servicii necesa-re
satisfacerii nevoilor şi dorinţelor;

MUNCA

Dimensiune calitativă

Dimensiune -specializare
cantitativă profesională
-nr de ore lucrate
-nr locurilor de -grad de calificare şi de
muncă expe-rienţă în producţie
-nr de lucrăori
-nivelul de
productivitate

FACTORI DEMOGRAFICI

POPULAŢIE POPULAŢIE OCUPATĂ – persoanele cu vârsta


ACTIVĂ minimă de 15 ani încadrate în muncă
( resurse de forţă
de muncă)
ŞOMERI – persoane cu cu vârsta minimă de 15
CATEGORII DE
ani neîncadrate în muncă, dar care se află în cău-
POPULAŢIE
area unui loc de muncă

POPULAŢIE INACTIVĂ- elevi, studenţi, pensionari, militari în termen, per-


soane întreţinute, populaţie casnică, persoane sub 15 ani care nu sunt elevi

Piata muncii este piata pe care se deruleaza tranzactiile implicate de angajarea fortei de munca.
Pe piata muncii se intalnesc cererea si oferta de munca.
Cererea de munca este nevoia de munca existenta intr-o economie in conditii salariale. Ea se exprima prin numarul
locurilor de munca. Cerereade munca provine de la intreprinderi, organizatii si institutii care au nevoie de munca si
angajeaza lucratori in schimbul unui salariu.
Daca sporul de veni obtinut prin utilizarea unei cantitati suplimentare de munca este mai mare decat sporul de
cheltuieli implicate, intreprinderea angajeaza lucratori
Sporul de venit = Sporul de cheltuieli
Cererea de munca se modifica in functie de pretul bunului produs si de productivitatea muncii. Daca pretul creste,
creste si cererea de munca. Daca pretul scade, scade si cererea de munca.

Oferta de munca reprezinta munca disponibila intr-o economie in conditii salariale. Oferta de munca provine de la
populatia care reprezinta forta de munca si este dornica sa ocupe un loc de munca in schimbul unui salariu.
Disponibilitatea pentru munca trebuie judecata in functie de avantajele si de costurile implicate de ocuparea unui
anumit loc de munca.
Timpul liber este costul de oportunitate al salariului, respectiv al cantitatii de bunuri si servicii ce poate fi obtinuta
cu suma de bani primita ca salariu.
Oferta totala de munca se determina calculand marimea fortei de munca, adica a populatiei active si disponibile
pentru munca.
Oferta de munca depinde de marimea salariului.
Numarul persoanelor dispuse sa se angajeze creste pe masura ce cresc nivelul de calificare, satisfactia muncii,
statutul social sau siguranta locului de munca.
Anexa 4

Sarcina 1

Angajatori

Care sunt cerintele pe care le aveti in vederea angajarii unui nou personal?
Care sunt benficiile pe care le oferiti noilor angajati?

Sarcina 2

Someri/viitori angajati

Care sunt asteptarile pe care le aveti legate de conditiile si oferta de munca ale angajatorului?
Ce aptitudini posedati si ce resurse puneti la dispozitie in vederea obtinerii unui loc de munca?

Sarcina 3

Populatia ocupata/angajata

Ce beneficii v-ati dori in plus fata de cele oferite la inceput de catre angajator?
Cum considerati ca va puteti imbunatati prestatia de la locul de munca dupa experienta acumulata inca de la
momentul angajarii?
Anexa 5

Nume si prenume
.................................................

Autoevaluare

1. Ce reprezinta piata muncii?


a. Piata unde actioneaza emitentii de titluri care sunt purtatori de oferta
b. Piata pe care se deruleaza tranzactiile implicate de angajarea fortei de munca
c. Piata care se caracterizeaza printr-un numar mare de producatori, care ofera spre vanzare produse
diferite
2. Cererea de munca este?
a. Nevoia de munca existenta intr-o economie in conditii salariale
b. O cerere indirecta de bunuri si servicii
c. .
3. Oferta de munca
a. Provine de la agentii economici care dispun de sume de bani dispomibile anumite perioade de timp
b. Provine de la populatia dispusa sa ocupe un loc de munca in schimbul unui salariu
c.

S-ar putea să vă placă și