Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic „V.M.

Craiu” Belceşti
Catedra: Discipline economice
Profesor: Florariu Marina Mihaela
Data: 26.04.2018
Anul şcolar: 2017-2018

Proiect didactic
Disciplina: M2 -Contabilitate generală
Clasa: a X-a A
Unitatea de învăţare: 2 . Procedeele specifice ale metodei contabilității
Tema lecţiei: Balanţa de verificare
Tipul lecţiei: Lecţie de fixare şi sistematizare
Loc de desfășurare: Sala de clasă
Scopul lecţiei: Elevii pot să îşi formeze competenţe şi abilităţi intelectuale privind utilizarea elementelor patrimoniale a unei firme, a deprinderilor practice în
stabilirea şi înregistrearea operaţiilor economico-financiare şi punerea în practică a noţiunilor însuşite, respectiv întocmirea unei balanţe contabile, să îşi fixeze
noţiuni de execuţie corectă a operaţiunilor contabile.
Motivaţia: Lecţia este importantă deoarece elevii trebuie să-şi fixeze foarte bine noţiunile dobândite pe parcurs în cadrul acestei unităţi de învăţare, noţiuni ce le
sunt necesare, după terminarea liceului, ca viitor angajat sau student al unei facultăţi din domeniul ştiinţelor economice şi nu numai.
Unitatea de rezultate ale învățării: URÎ 3. Utilizarea metodelor, procedeelor şi principiilor contabilităţii
Rezultatele învăţării:
Cunoştinţe : 3.1.2. Prezentarea procedee lor specifice metodei contabilității: bilanțul contabil, contul, balanța de verificare
Abilităţi : 3.2.2 Aplicarea reglementărilor contabile privind înregistrarea operațiilor în contabilitate cu ajutorul procedeelor contabile specifice metodei
contabilității
3.2.3. Stabilirea regulilor de funcționare ale conturilor pe baza raționamentelor matematice
Atitudini : 3.3.2 Asumarea responsabilității în înregistrarea corectă a operațiilor economice în contabilitate aplicând principiile și procedeele contabilității
Resurse psihologice:
a)Capacitatea de învăţare disponibilă : clasa are un efectiv de 32 de elevi, toţi apţi de învăţătură, fiind de nivel:
G .1. 5 cu ritm lent
G. 2. 15 cu ritm mediu
G. 3. 12 cu ritm înalt
1
b)Diagnosticul motivaţiei: interesul elevilor nu este egal, deoarece structura psihologică şi aptitudinală este diferită
Structurarea logică a lecţiei :
1. Prezentarea teoretică a metodei specifice contabilităţii: balanţa de verificare, potrivit planului de recapitulare
2. Etapele întocmirii balanţei de verificare.
3. Sedimentarea cunoştinţelor acumulate prin rezolvarea unei fişe de lucru.
4. Situaţia financiară corectă a procedeului contabil efectuat.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor dovedi că :

Nr.crt. Capacitatea care se urmăreşte Comportamentul prin care Condiţii de probare Criterii de reuşită
a se dezvolta la elevi elevul dovedeşte formarea
capacităţilor respective
O1 Identificarea modalităţilor de Elevul va fi capabil să pună în
punere în practică a practică cunoştinţele dobândite Prin fişa de lucru nr. 1 100%
cunoştiinţelor privind întocmirea anterior pentru întocmirea
Balanţei de verificare. Balanţei de verificare

O2 Cunoaşterea definiţiei,a Definirea lor


funcţiilor şi clasificarea Balanţei Deosebirea lor Prin reproducere 100%
de verificare. Recunoaşterea lor

O3 Efectuarea operaţiunilor Elevul va fi capabil să rezolve


contabile aferente aplicaţiilor, operaţiunile premergătoare Pe fişa de lucru nr. 2 80%
întocmindu-se Balanţa de întocmirii balanţei de
verificare. verificare.

O4 Stabilirea situţiei corecte şi Elevul va fi capabil să


exacte a procedeului contabil. întocmească balanţa de Pe fişa de lucru nr. 2 80%
verificare aferentă.

Obiective pedagogice:
Op1, Op2, Op3 Dezvoltarea atenției concentrate;
Dezvoltarea gândirii și a spiritului de observație;
Utilizarea limbajului specific disciplinelor economice.
Condiții prealabile: Cunoașterea metodologiei privind elementele patrimoniale şi a etapelor aferente metodei contabilităţii.
La sfârșitul lecției elevii fac dovada că dețin informațiile necesare pentru a folosi tehnici şi metode pentru a întocmii balanţa de verificare.
2
Managementul resurselor:
Resurse metodologice:
a) Metode şi procedee didactice :explicația, conversația euristică, exemplificarea, problematizarea, tehnica Ciorchinelui.
b) Abilităţi ce vor fi cultivate: lucrul individual, comunicarea.

Resurse materiale: planul de conturi, fișa de documentare, fișa de lucru, planul de recapitulare, caietul, tabla, marker, manualul, videoproiector, laptop.
Resurse temporale:
a)Durata lecţiei : 50 min.
b)Data :26.04.2018
Resurse educaţionale:
a)Câmpul de informaţii: Fişa de documentare, plan de recapitulare, fişele de lucru, planul de conturi, manualul de comerţ.
b)Elemente care au contribuţii esenţiale la obţinerea performanţelor stabilite prin obiective: lucrul individual.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală.
Evaluare: dovezi privind însușirea noilor cunoștințe:
a) de conținut: răspunsuri la întrebări; rezolvarea sarcinilor de lucru;
b) de utilizare a operațiilor gândirii: identificarea trăsăturilor specifice, realizarea de conexiuni și comparaţii, explicaţia unor afirmații, sintetizarea
informațiilor.
Bibliografie: Ilie Badila . „Contabilitatea unitatii economice „, clasa a X a, Editura Universitatii „ Lucian Blaga”din Sibiu 2012
Tatiana Felicia Stanescu” Contabilitatea unitatii economice „ Caiet de lucru clasa a X a ED. CD Press ;
Tantica Petre , Valentina Capota, Gabriela Simionescu, Gabriela Iordache, Viorica Dorian, „ Comert” Manual pentru clasa a X a , ED. CD. Press,Bucureşti 2010
Anexe: Plan de Recapitulare, Fişa de lucru , Fişa de documentare.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Strategie didactică
Secvențele Forme de
Tim- Obiecti Activitatea Activitatea Metode de
Nr. crt activității Mijloace de organizare Procedee de evaluare
pul ve profesorului elevilor învățământ
didactice învățământ a
activității
Profesorul salută. Comunică absenţii.
Momentul 3 Notează absenţii. Se pregătesc pentru Conversația Catalogul Frontală Evaluează capacitatea
1. organizatoric min. Pregătește resursele necesare desfășurării lecției. lecţie. clasei de organizare a elevilor
Verifică funcţionarea aparaturii.
Captarea atenției Verifică tema pentru acasă, prin sondaj şi rezolvă Caiete
3. prin anunțarea eventualele nelămuriri legate de aceasta. Notează în caiete tema Expunerea Tabla Frontală -
temei 2 Anunţă tema lecţiei Balanţa de verificare pentru desfășurarea Prezentarea
min. conform planului de recapitulare. lecţiei. power point
Notează pe tablă titlul lecției.
O1 Profesorul prezintă modul de desfăşurare al orei cu Ascultă si devin
3
O2 ajutorul tehnicii ciorchinelui cuprinsă pe interesati de activităţile Conversația Prezentarea Observare curenta
4. Anunţarea O3 videoproiector. propuse de profesor power point Evaluare orala
conţinutului 10 -împarte fişele de documentare aferente lecţiei, cât Urmaresc atent Explicaţia Fișa de Frontală și
activităţii min.
O4 şi fişele de lucru explicaţiile profesorului documentare individuală
Op1 şi îşi pregătesc Tehnica Caiete
Op2 materialele necesare ciorchinelui Tabla
Op3
5. Desfăşurarea O1 Profesorul dirijează activitatea de învăţare invitând Răspund cerințelor fișei Conversația Fișa de lucru
activităţii 25 O2 elevii să rezolve exercitiile din fişa de lucru de lucru. Exercițiul nr.1 Frontală, și Observare curentă
min. - invită toată clasa la discuţii unde au neclaritati Prezintă clasei Problematizarea. individuală
O3 Fiecare elev primește o fișă de lucru cu aplicații. metodologia de
O4 Solicită elevilor să răspundă cerințelor (fișa de lucru rezolvare. Caiete
Op1 nr.1) Notează în caiete.
Op2 După rezolvarea aplicațiilor solicită elevilor Planul de Evaluare orală
Op3 metodologia de rezolvare. Conversația conturi
Solicită unui elev să vină la tabla.
Asigurarea 5 min O1 Au loc discuții de recapitulare a cunoștințelor Elevii sunt atenţi la Conversaţia Anexa 1 Frontală, și Evaluare orală
transferului O2 însușite și apreciază activitatea şi calitatea explicaţii şi răspund la individuală
cunoştiintelor prezentărilor , analizând punctele tari şi cele slabe întrebări. Explicaţia
O3 constatate.
O4
Op1
Op2
Op3
Aprecierea finală Face aprecieri, observaţii şi recomandări asupra Sunt atenţi la aprecierile Evaluează cunoștințele
a desfășurării desfăşurării activităţii. şi recomandările făcute Conversația Caiete Frontală și elevilor și participarea
6. lecției și 2 Apreciază elevii care au participat activ. de profesor. individuală activă la rezolvarea
interpretarea min. Explicația Tabla fișei de lucru.
concluziile lecţiei
7. Prezentarea 3 min Anunță tema pentru acasă: Fişa de lucru nr.2 Notează activitatea de Explicația Caietul Frontală și
temei pentru rezolvat conversația Fişa de lucru individuală -
acasă nr.2

4
Întrebări şi răspunsuri:

Profesor: 1.Ce este balanţa de verificare?


Elev : Balanţa de verificare este un procedeu specific metodei contabilităţii care asigură gruparea
şi centralizarea datelor din conturi, verificarea exactităţii înregistărilor în conturi,legătura dintre conturile
sintetice şi cele analitice, legătura dintre conturi şi bilanţ şi furnizarea de informaţii sintetice necesare
deciziei manageriale în cursul exerciţiului financiar.
Profesor: 2.Care sunt funcţiile balanţei de verificare?
Elev: a) Funcţia de verificare a exactităţii înregistrării operaţiilor economice în conturi.
b) Funcţia de legătură dintre conturile sintetice şi bilanţ
c) Funcţia de legătură dintre conturile sintetice şi cele analitice
d) Funcţia de centralizare a existenţelor, mişcărilor şi transformărilor elementelor patrimoniale
e) Funcţia de analiză a activităţii economice
Profesor:3.Care sunt criteriile de clasificare ale balanţelor contabile?
Elev: Balanţele de verificare a conturilor se clasifică după mai multe criterii, şi anume:
 a) După natura conturilor pe care le conţin pot fi balanţe de verificare ale conturilor sintetice (generale)
şi balanţe de verificare ale conturilor analitice.
b) După numărul de egalităţi pe care le cuprind, balanţele de verificare ale conturilor sintetice pot fi:
balanţe de verificare cu o egalitate, balanţe de verificare cu două egalităţi, balanţe de verificare cu trei
egalităţi şi balanţe de verificare cu patru egalităţi.
Profesor:4.Care sunt etapele întocmirii balanţei de verificare?
Elev: Modul de intocmire corect al balantei de verificare este:
Inregistrarea tuturor documentelor justificative din cadrul unei luni/perioada contabile
Operatiile din evidenta cronologica vor fi inregistrate in registrul jurnal, apoi se vor prelua
in fisele de cont, se vor totaliza rulajele lunare, se va face totalul sumelor debitoare si creditoare si apoi
se va calcula soldul final.
Sumele in balanta de verificare se vor prelua din fisele de cont.
Daca exista neconcordante la egalitatea balantiera atunci se va merge la identificarea si
corectarea greselii.
Profesor:5.Ce erori ce pot fi depistate cu ajutorul balantei de verificare?
Elev:
Erori ce pot fi descoperite cu ajutorul balanţei: erori de întocmire,de înregostrare în Cartea
Mare, erori de stabilire a sumelor din formulele contabile
Erori ce nu pot fi descoperite cu ajutorul balanţei: omisiunile, erori de compensaţie, erori
de înregistrare.

S-ar putea să vă placă și