Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Informatica

Clasa: a VII-a

Data:

Profesor: Railean Angela

Unitatea de învăţare: Informația. Sisteme de numerație

Subiectul lecției: Probă de evaluare

Tipul lecției: lecție de evaluare a cunoștințelor

Competența specifică:

Subcompetenţe: Identificarea şi descrierea destinaţiei părţilor componente ale calculatorului;

Utilizarea corectă al termenilor specifici informaticii în enunţuri şi comunicaţii.

Obiective operaţionale

Elevul va fi capabil :

Să identifice destinaţia componentelor de bază ale calculatorului;

Să identifice tipurile de reţele;

Să explice rezolvarea problemelor, argumentînd răspunsul obţinut.

Strategii didactice :
 metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia,
învăţarea prin descoperire
 principii didactice
o principiul participării active a elevilor
o principiul conexiunii inverse (feed-back-ul)
 forme de organizare a activităţii instructive: frontală,
individuală
 forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor şi
independentă
 resurse materiale: calculatorul, aplicaţia Microsoft Excel,
Fişe de evaluare

Bibliografie:

 Manual Informatica, clasa a VIII-a , A.Gremalschi, 2011


Metode de evaluare:
 Test de evaluare
Matricea de specificaţii

Domenii Rezolvări de
Obiective probleme,
Cunoaştere şi Aplicare rezolvări de
Total (%)
înţelegere situaţii –
problemă
Conţinuturi (Integrare)
Purtători de I(5p.) 25% - 25% (5p.)
informație
Sisteme de - II(3p.) - 25% (3p.)
numerație 25%

Cantitatea de - - III(1p.) 50% (2p.)


informație 25%
IV(1p.)
25%
Total 25% (1 ) 25% (5) 50%(1) 100 (%) (7)

Barem de corectare: punctajul acumulat reprezintă nota.


DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Conţinutul şi activităţile de învăţare Strategii didactice


Etapele
Metode şi Forme de
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
mijloace organizare
 Salutul  Salutul  Conversaţia Activitate
Evocare frontală
 Notarea absenţelor prin strigarea catalogului  Verifică condiţiile necesare
Moment
 Verificarea existenţei condiţiilor materiale necesare pentru începerea lecţiei
organizatoric
desfăşurării evaluării
Captarea
 Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei:  Elevii notează data şi titlul lecţiei  Conversaţia  Activitate
atenţiei(2min)
Evaluare Informația. Sisteme de numerație în caiete frontală
Precizarea
 Se precizează obiectivele evaluării:
titlului şi a
 Se împart fişele de evaluare  Elevii ascultă cu atenţie  Explicaţia
obiectivelor (3
min)  Profesorul explică cerinţele subiectului şi dă
indicaţii acolo unde este cazul
Realizarea  Profesorul urmăreşte pe parcursul orei dacă se  Elevii analizează cu atenţie  Activitate
sensului respectă cerinţele din Fişa de Evaluare şi aplicarea cerinţele din subiect  Descoperirea individuală
Dirijarea corectă a cunoştinţelor teoretice însuşite anterior  Elevii rezolvă sarcinile conform
activităţii de cerinţelor din Fişa de evaluare,  Exerciţiul
fixare şi aplicând noţiunile studiate şi
consolidare a respectând indicaţiile profesorului
cunoştinţelor
(35 min)
 Se analizează activitatea desfăşurată  Activitate
Reflecţie
 Se verifică cantitativ şi calitativ rezolvarea cerinţelor  Reacţionează pozitiv la individuală
Asigurarea
practice şi face aprecieri verbale, individuale şi aprecierile profesorului sau  Conversaţia
feed-back-ului
generale corectează eventualele greşeli
(8 min)
 Preluarea tuturor materialelor de pe fiecare staţie  Strângerea materialelor şi  Explicaţia  Activitate
Încheierea de lucru în vederea evaluării corecte, conform pregătirea pentru pauză frontală
lecţiei (2 min) baremului de corectare afişat pe Fişa de evaluare  Salutul
 Pregătirea pentru pauză. Salutul
Evaluare sumativă 1. Evaluare sumativă 1.
Unitatea de învăţare „ Informaţia. Sisteme de numeraţie”. Clasa a VII-a Unitatea de învăţare „ Informaţia. Sisteme de numeraţie”. Clasa a VII-a
Nume__________________________Prenume_________________________ Nume__________________________Prenume_________________________
Data___________________ Data___________________

1. Determinaţi tipul următorilor purtători de informaţie: 1. Determinaţi tipul următorilor purtători de informaţie:
a) Unde acustice -........................................................................ f) Unde acustice -........................................................................
b) Filmul Roentgen - ................................................................... g) Filmul Roentgen - ...................................................................
c) Hîrtie pentru imprimantele mecanice -.................................... h) Hîrtie pentru imprimantele mecanice -....................................
d) Undele electromagnetice - ...................................................... i) Undele electromagnetice - ......................................................
e) Undele emise de o staţie radio - .............................................. j) Undele emise de o staţie radio - ..............................................
2. Evaluaţi numerele ce urmează: 2.Evaluaţi numerele ce urmează:
a) (767)8= d) (767)8=
b) (10101)2= e) (10101)2=
c) (87)10 = f) (87)10 =
3. Un elev este capabil să scrie circa 30 de caractere pe minut. Cîtă 3. Un elev este capabil să scrie circa 30 de caractere pe minut. Cîtă
informaţie va conţine o dictare în 20 minute? Transformaţi în biţi. informaţie va conţine o dictare în 20 minute? Transformaţi în biţi.

4. O carte conţine 320 de pagini, fiecare pagină are 3 coloniţe, fiecare 4. O carte conţine 320 de pagini, fiecare pagină are 3 coloniţe, fiecare
coloniţă conţine 80 rînduri, fiecare rînd are 57 caractere. Calculaţi coloniţă conţine 80 rînduri, fiecare rînd are 57 caractere. Calculaţi
cantitatea de informaţie din cartea dată. Exprimaţi valoarea obţinută cantitatea de informaţie din cartea dată. Exprimaţi valoarea obţinută
în octeţi, Kocteţi şi Mocteţi. Efectuaţi calculele. în octeţi, Kocteţi şi Mocteţi. Efectuaţi calculele.

S-ar putea să vă placă și