Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Grupa:Am-11;Am-12;Am-13;Am-14;Am-15;

Subiectul: „Mâinile curate,înseamnă sănătate”

Tipul lecţiei: Activitatea extradidactică

Data 24 octombrie 2022

Competenţe specifice la disciplină:

Dezvoltarea comportamentului în .

Obiective operaţionale:
a) cognitive:
Să definească termenul de „Igiena mâinilor”.
Să recunoască metodele de spălare a mâinilor și igiena personală;

b) afective
să manifeste interes față de activitățile din cadrul lecției.

Strategii didactice
a) Forme de activitate
Individuală, frontală;

b) Metode şi procedee
Conversația, descoperirea, descrierea, analiză, joc interactiv, exersare.

c) Mijloace de învăţământ
Calculator, imagini.

Metode de evaluare a cunoştinţelor: Fișe de lucru.

Membrii catedrei: Discipline Fundamentale.

Demers didactic

F-137 Revizia-0 În vigoare din 26.06.2020 1/2


Etapele Ob. Activitatea T. Strategii Evaluare
lecției instructiv-educativa didactice
Profesorul declanșează un climat favorabil 2
Moment lecției. Se fac prezentările introductive la min
organizatoric început de lecție.
Prezentarea profesorului, cerințele înaintate.

Elevii vizionează video despre Igiena 3 Vizionarea Observație


matinală și importanța igienii personale . min videoului de sistematică
Evocare introducere în
activitate.

Expunerea PPT-ului; 25 Vizionare PPT Observație


min sistematică

Realizarea
sensului Analizarea întrebărilor acordate și găsirea Citate
soluțiilor potrivite.

Expunere

Sesiune de întrebări. Studiu de caz. Dialog Observație


Conversare sistematică

Reflectie

Elevii analizează filmulețele educative: Cercetare Observație


1) De ce trebuie să ne spălăm mâinile individuală sistematică
Extindere 2) Cum trebuie să spălăm correct
mâinile.

Evaluarea activităților participanților și mesaj Frontal


de mulțumire pentru elevi și profesori.
Bilantul
lectiei

F-137 Revizia-0 În vigoare din 26.06.2020 2/2

S-ar putea să vă placă și