Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Stoian Georgiana Alina


Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic „Ion Ghica”, Târgovişte
Data: 20.05.2021
Clasa: a XI-a I
Modulul: Contabilitate
Unitatea de învăţare: Contabilitatea decontărilor cu terții.
Subiectul lecţiei: Contabilitatea decontărilor cu personalul și cu bugetul de asigurări și protecție socială. Salariul - elemente, formare.
Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: Însuşirea de către elevi a noţiunilor privind salariul şi a modului de formare a acestuia.
Rezultate ale învățării:
Cunoștințe

10.1.2. Descrierea operatiilor


economico-financiare si functionarea
conturilor
10.1.2. Descrierea operatiilor
economico-financiare si functionarea
conturilor
10.1.2. Descrierea operatiilor economico-financiare si functionarea conturilor.
Abilități
10.2.3. Aplicarea reglementarilor contabile privind inregistrarea operatiilor economico-financiare pe baza documentelor specifice.
10.2.4. Utilizarea unui rationament matematic in descrierea analizei si formulei contabile.
10.2.5. Inregistrarea operatiilor economice si financiare in registrele contabile pe baza unui soft de specialitate.
Atitudini
10.3.1. Manifestarea capacitatii de a reactiona rapid si eficient in selectarea conturilor specifice operatiilor economico-financiare.
10.3.2. Argumentarea intr-un mod independent si riguros a inregistrarilor in conturi.
10.3.3. Asumarea, in cadrul echipei la locul de munca, a responsabilitatii pentru sarcina de lucru primita.

Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
 O 1 : Să definească salariul;
 O 2 : Să identifice componentele salariului;
 O 3 : Să stabileasca tipurile de deduceri acordate si valorile acestora;
 O 4 : Să enumere obligațiile salariale si patronale;
Strategia didactică:
a) metode şi procedee: conversatia, explicatia, problematizarea.
b) mijloace de învăţământ: caiete, videoproiector, fişe de lucru, fise de documentare, stat de salarii.
c) forme de organizare: pe grupe;
d) resurse:
 umane: 30 elevi
 temporale: 40 minute
Bibliografie:
1. Manual contabilitate clasa a XI –a, autor Maria Popan.
2. Ordinul Ministrului Finanţelor Publice nr.1802/2014 .
3. Codul Fiscal 2021 actualizat.
SCENARIUL DIDACTIC
Conţinutul lecţiei Resurse strategice
Secvenţele
Metode şi Forma de
activităţii Material
Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee evaluare
didactice didactic
didactice
 se captează atenţia elevilor;  verifică materialele de
 asigurarea ordinii şi a lucru (caiete, manuale,
1. Moment
disciplinei; instrumente de scris); Conversaţia Catalogul
organizatoric Observaţia
 verificarea prezenţei;  ascultă instrucţiunile; Explicaţia
(2 min)
 verificarea materialului
didactic;
2.Reactualizarea  efectuează o scurtă revizuire  ascultă întrebările;
Conversaţia Analiza
cunoştinţelor a capitolului anterior;  furnizează răspunsuri;
euristică răspunsurilor
( 3 min)
 captează atenţia elevilor prin  prezintă interes;
2. Captarea atenţiei adresarea de întrebări ;  participă, răspunzând la
(2min) întrebările adresate;
 anunţă tema dezbătută -  notează în caiete tema
„ Salariul. Elemente, formare.“ , şi obiectivele lecţiei;
precum şi obiectivele lecţiei:
 O 1 : Să definească Observarea
salariul; sistematică a
Videoproiector
elevilor
 O 2 : Să identifice Manual
componentele salariului;
3.Anunţarea temei  O 3 : Să stabileasca
şi a obiectivelor tipurile de deduceri acordate si
urmărite(2 min) valorile acestora;
O 4 : Să enumere
obligatiile salariale si
patronale;

-
4.Prezentarea  Explică noţiunea de salariu;  Sunt atenti la Activitate
continutului  Prezintă elementele profesor și urmăresc independentă
( 15 min) componente ale salariului; prezentarea ppt;
 Prezintă tipurile de deduceri  notează
acordate, precum si valorile informaţiile in caiete;
acestora;
 Enumeră obligațiile
salariatului și ale angajatorului.
5. Obţinerea  propune elevilor rezolvarea  ascultă indicaţiile şi Explicaţia
performanţei unei fișe de lucru; rezolvă cerinţele;
(10 min)  explică modalitatea de
rezolvare a sarcinii de lucru;
6. Asigurarea feed-  verifică modul de rezolvare a  prezintă tema de lucru Conversaţia
back-ului sarcinii de lucru; pentru verificare; Demonstraţia
(3 min)
7. Tema pentru  prezintă elevilor tema pentru  notează tema; Explicaţia Caietele
acasă (2 min) acasă, explicând cerințele.
8.Aprecieri şi  emite aprecieri asupra
recomandă (1 min) modului de desfăşurare a lecţiei, Catalogul
recomandări dacă este cazul şi
notează răspunsurile;
FIȘĂ DE LUCRU

1. Explicați cu propriile cuvinte noțiunea de salariu.


2. Identificați factorii care influențează mărimea salariului brut.
3. Precizați denumirea documentului care sta la baza relației scrise dintre angajat și angajator.
4. Explicați noțiunea de spor la salariu. Ce tipuri de sporuri cunoașteți?
5. Pe ce perioadă se poate încheia un contract de muncă?

S-ar putea să vă placă și